Kukal Quartet se připravuje na zahraniční debut

Smyčcový soubor Kukal Quartet se vedle početných domácích vystoupení v letošním roce připojí k reprezentaci české hudby v rámci jejího slavnostního roku a čeká jej debut na řadě renomovaných festivalů a podií.
Kukal Quartet (foto Daniel Macho)
Kukal Quartet (foto Daniel Macho)

V sobotu 2. května 2024 vystoupí soubor Kukal Quartet v Británii ve složení Eliška Kukalová, Klára Lešková, Daniel Macho a Filip Rufer na 34. ročníku festivalu Leamington Music. Událost má jedinečně silné spojení s českou hudbou a českými hudebníky, což má své historické opodstatnění. Od podzimu 1940 měla v Leamingtonu po dva roky své velitelství Svobodná československá armáda. Probíhal zde výcvik pro případnou invazi do Francie v roce 1944, ale v Leamingtonu se také formoval tým, který měl v Praze spáchat atentát na Reinharda Heydricha.

Letošní ročník festivalu se koná u příležitosti dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany a padesátého výročí založení Dvořákovy společnosti, která v místě festivalu uskuteční své slavnostní zasedání. Během prodlouženého víkendu zazní v lázeňském městě hudba šestnácti skladatelů narozených v českých zemích, společně s díly Mozarta, Beethovena, Schuberta a Chopina, kteří měli k naší zemi vztah.

Koncert Kukal Quartet a dalších českých souborů a interpretů (Guarneri Trio, Kvarteto Martinů, klavírista Martin Kasík aj.) se koná v Royal Pump Rooms, oblíbeném místě britských a zahraničních kvartet. Sněmovní sál byl postaven v roce 1815 a během druhé světové války jej využíval československý svobodný pěvecký sbor ke zkouškám, z nichž mnohé vedl Vilém Tausky, známý především díky svému dlouholetému dirigování pořadu Friday Night is Music Night (Páteční večer je hudební noc) a po roce 1945 významná postava britské hudby, neboť se do Československa kvůli politické situaci nevrátil.

Hostování Kukal Quartet na této prestižní akci bude předcházet jejich rozhovor a jednověté ukázky z díla Smetany, Schulhoffa a Dvořáka v živém vysílání In Tune stanice BBC Radio 3, dále večerní koncert na ambasádě ČR v Londýně a koncert pro školu ve Warwick. Na programu koncertu je Pět kusů Erwina Schulhoffa, Shofarot Sylvie Bodorové, 2. smyčcový kvartet Bedřicha Smetany a výběr písní z písňového cyklu Cypřiše Antonína Dvořáka.

Kukal Quartet v rámci oslav Roku české hudby dále zavítá na Hortus Artis v Bratislavě nebo European Music Festival v bulharské Sofii. Na podzim budou hosty prestižní koncertní řady španělské kulturní nadace Juan March Foundation v Madridu a festivalu Proquartetto v belgickém Tournai. Koncerty se uskuteční s podporou projektu Evropské unie a Českých center. Formální vystoupení budou vždy doplněny o salónní koncerty formátu Vážný zájem.

Kukal Quartet byl založen na podzim roku 2020 čtyřmi nadějnými hráči mladé generace, kteří si váží odkazu české kvartetní školy. Cílem, který si ansámbl klade, je spojit tuto tradici s moderním hudebním přístupem, jejž si jeho členové mohli osvojit během studií na prestižních univerzitách ve Vídni, Salcburku, Berlíně, Drážďanech a v Praze. Soubor nese jméno významného českého soudobého skladatele Ondřeje Kukala. Navzdory své krátké existenci získalo kvarteto v květnu 2021 třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Jeho lektory jsou přední osobnosti české hudební scény Peter Jarůšek (Pavel Haas Quartet), Jakub Fišer (Bennewitz Quartet) a Tomáš Jamník. Soubor absolvoval také masterclassy s renomovanými osobnostmi jako jsou Yo-Yo Ma, Alfred Brendel, Noah Bendix-Balgley, Allan Nilles, Josef Špaček, Jan Fišer a Lukáš Vondráček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments