Kulturní instituce testují ve velkém, přestože nemusí

Přestože testování na koronavirus v těchto organizacích povinné není, provádějí velké kulturní instituce testy již delší dobu. Například z důvodu, že umělci by jen obtížně mohli pracovat dlouhodobě formou home office, a docházejí tak do zaměstnání na zkoušky.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

Například Národní divadlo testuje zaměstnance již od srpna 2020, přičemž začalo s uměleckými provozy a pracovníky kolem jeviště. Od letošního února pak vedení rozhodlo o testování všech zaměstnanců ND, řekl dnes mluvčí ND Tomáš Staněk. Podle něj i díky preventivním opatřením Národní divadlo s 1300 zaměstnanci registruje minimum nemocných.

Vláda v pondělí schválila povinné testování ve firmách, respektive musejí je provádět všichni zaměstnavatelé, kteří jsou podnikatelem nebo státním podnikem. Podniky, které mají více než 250 zaměstnanců, budou muset začít ve středu a do 12. března musejí otestovat všechny pracovníky. Menší podniky tak musejí učinit od 5. do 15. března. Testování se nebudou muset podrobit zaměstnanci pracující z domova.

Povinnost testování zatím není nařízená státním institucím ani jiným úřadům. Pořadatelé kulturních či společenských akcí, které se s ohledem na platná omezení mohou konat, ale účastníky svých akcí testují. Činí tak i další instituce vedle ND. Pravidelně se také testují všichni účastníci filmových a televizních natáčení, která se mohou konat – nevztahují se na ně vládní opatření, neboť nejde o kulturní produkce, ale o pracovní činnost.

První česká scéna testuje přímo na pracovištích. „Odběrová místa pravidelně otevíráme v historické budově ND, v budově Státní opery, na Nové scéně, v Anenském areálu, v objektu Ateliérů a dílen na Floře a nově i ve Stavovském divadle, abychom eliminovali kontakt zaměstnanců mezi jednotlivými provozy,“ upřesnil Staněk.

Pravidelně testuje také Česká filharmonie. „Celý orchestr je testován jednou před a jednou v průběhu každého projektu. Povinnost testování mají i ostatní pracovníci České filharmonie, kteří jsou s orchestrem v kontaktu,“ sdělil dnes mluvčí ČF Luděk Březina. Od začátku března je v Rudolfinu povinné používat respirátory FFP2 nebo KN95. Ti muzikanti, kterým to způsob hry na hudební nástroj umožňuje, mají doporučené nosit respirátor i na pódiu.

Respirátory budou povinné i pro omezený počet účastníků slavnostního předávání výročních filmových cen Český lev. Pořádající Česká filmová a televizní akademie vyžaduje od všech účastníků test na covid-19. Nadace pro výzkum rakoviny poskytla pořadatelům kloktací soupravy Gargtest vyvinuté v ČR. Primárně vznikly pro pacienty s rakovinou, neinvazivní test ale využívají i umělci, hlavně zpěváci. Odebrané vzorky budou testovány metodou PCR.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments