Kvarteto Apollon zahraje díla Martinů, Douši a Dvořáka

V úterý 15. února 2022 zazní v rámci festivalu EuroArt Praha v podání Kvarteta Apollon první číslovaný kvartet Bohuslava Martinů „Francouzský“, jednovětý kvartet Eduarda Doušy s podtitulem Lamentationes, věnovaný památce Mikuláše Medka a desátý kvartet Antonína Dvořáka zvaný „Slovanský“.
Kvarteto Apollon (zdroj Apollon Quartet)
Kvarteto Apollon (zdroj Apollon Quartet)

Formát smyčcového kvarteta provázel Bohuslava Martinů celým životem. Na vůbec první dochovanou skladbu, kterou mimochodem složil v osmi letech – smyčcový kvartet Tři jezdci – navázal Martinů „nultým kvartetem“ Es dur, H 103. Toto dílo má zajímavou souvislost s prvním číslovaným kvartetem, dnes všeobecně známým jako „Francouzský“, kterou poodkrývá violoncellista Kvarteta Apollon Pavel Verner: „Kvartet nás oslovil především svou barevností, je v něm znát zřetelný vliv francouzských skladatelů Ravela a Debussyho. Podle nejnovějších výzkumů se též zjistilo, že poslední věta 1. kvartetu figurující ve vydání, které je všeobecně k dispozici, náleží spíše k nultému kvartetu. Dílo tak budeme hrát podle doporučení jako třívěté.“

V první polovině koncertu zazní též jednovětý Smyčcový kvartet „Lamentationes“ Eduarda Doušy, který v podtitulu nese dedikaci „památce Mikuláše Medka“, jehož výtvarné dílo skladatele vždy velice zajímalo. “Doušova hudba má hluboký obsah a dokáže hráče i posluchače strhnout. Nadto nás se skladatelem pojí i vřelé přátelské pouto“, dodává Verner s tím, že soubor dílo často a rád uvádí.

V druhé polovině koncertu uslyší posluchači Smyčcový kvartet Es dur č. 10 Antonína Dvořáka psaný ve „slovanském duchu“. Kvarteto vybralo tento titul záměrně jako protipól velmi často uváděného Amerického kvartetu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments