FOK chystá unikátní severský večer s Vadimem Repinem a Kristjanem Järvim

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá unikátní večer věnovaný hudbě severu. Pod vedením estonského dirigenta Kristjana Järviho zazní skladby ruských a estonských skladatelů, včetně jeho vlastní skladby Polární záře, která bude mít českou premiéru. Pražští symfonikové přivítají ještě jednoho velikána, ruského houslistu Vadima Repina, který bude hvězdou Prokofjevova Koncertu pro housle a orchestr č. 2. Koncerty proběhnou 16. a 17. února 2022, vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

Vadim Repin (zdroj Vadim Repin, foto Gela Megrelidze)
Vadim Repin (zdroj Vadim Repin, foto Gela Megrelidze)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy chystá další orchestrální večer s umělci, kteří patří mezi špičky svého oboru. Dirigent a skladatel Kristjan Järvi do Prahy přiveze hudbu mrazivého severu. Ukáže krásu rodného Estonska a Ruska, které je domovem druhého protagonisty, fenomenálního houslisty Vadima Repina. V české premiéře zazní Järviho skladba Polární záře a také jeho vlastní suita z Čajkovského Sněhurky. Nebyla by to pocta estonské hudbě, kdyby v programu chyběl její nejslavnější představitel a Järviho rodinný přítel Arvo Pärt, od kterého uslyšíme Labutí píseň. Vrcholem večera bude Koncert pro housle a orchestr č. 2 Sergeje Prokofjeva v podání Vadima Repina.

Järvi hudbou doslova žije. Jeho tvorba přesahuje žánry i obory hudební tvorby. Dirigentsky spolupracoval s největšími světovými orchestry, jako skladatel má na kontě několik vydaných alb. Věnuje se také filmové hudbě, je autorem například hudby k filmu Atlas mraků nebo seriálu Babylon Berlin. Skladba Polární záře, kterou v Česku poprvé uvede, je součástí jeho posledního alba Nordic Escapes.

„Polární záře je pravděpodobně nejosobnější skladbou na mém albu. Mohu ji popsat jako nový začátek nebo starý plamen. Tajemné a magické podivuhodné světlo, které vás přenese na sever, který je plný naděje a úcty. Prošel jsem jednou z nejtěžších citových cest svého života, a proto tato skladba vyjadřuje emoce lásky, smutku, touhy a naděje. Jak to moudře popsal Goethe v Egmontovi: ‚Nebesky jásající, k smrti zarmoucený.‘ Tato skladba je věnována mé rodině, mým dětem… láskám mého života,“ popisuje svou skladbu Järvi.

Vadim Repin je umělec, na jehož návrat Pražští symfonikové čekají už dlouho, neboť dva jeho předchozí koncerty se bohužel nemohly z různých důvodů konat. Jeden z nejslavnějších houslistů současnosti vystoupí v Koncertu pro housle a orchestr č. 2 Sergeje Prokofjeva.

„Tento koncert je sice od ruského skladatele, ale byl složen pro francouzského houslistu a premiéru měl ve Španělsku. Čili ten koncert spojuje ruskou hudbu a španělskou duši. Což také vystihuje podstatu mistrovství Vadima Repina, neboť je to na první pohled velmi klidný houslista, ale umí být také neuvěřitelně vášnivý a temperamentní. A tyto polohy bude moci právě u Prokofjevova koncertu ukázat,“ řekl ke druhé části večera dramaturg FOK Martin Rudovský.

Koncerty se uskuteční 16. a 17. února 2022 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu za podpory Velvyslanectví Estonska v Praze. Ve čtvrtek 17. února se v 18:15 hodin koná Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Kristjan Järvi a houslista Vadim Repin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments