La Scala vyzývá pod pohrůžkou vyhazovu proputinovského dirigenta Gergijeva, aby podpořil mír

Milánský starosta Giuseppe Sala a šéf Teatro alla Scala Dominique Meyer vyzvali ruského dirigenta Valerije Gergijeva, aby se přihlásil k míru. Dirigent je znám tím, že má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a v minulosti podporoval jeho politiku. Za turné s ním čelí kritice Vídeňští filharmonici.

Valerij Gergijev (zdroj Valerij Gergijev)
Valerij Gergijev (zdroj Valerij Gergijev)

Milánský starosta Giuseppe Sala uvedl, že společně s vedením divadla vyzval Valerije Gergijeva, aby „učinil prohlášení na podporu mírového řešení konfliktů“. Starosta a šéf divadla tak učinili vzhledem k četným prohlášením dirigenta na podporu Vladimira Putina. „Pokud to neudělá, tak budeme nuceni oželet spolupráci,“ uvedl Sala. Gergijev má v operním divadle dirigovat v první polovině března operu Petra Iljiče Čajkovského Piková dáma.

Kritice za spolupráci s ruským dirigentem čelí i Vídeňští filharmonici. Ti v pátek začínají v New Yorku své americké turné, na kterém je bude dirigovat právě Gergijev. Kritiku ale odmítl člen vedení orchestru Daniel Froschauer. „Kultura se nesmí stát místem politických střetů,“ uvedl Froschauer, podle kterého by hudba měla spíše spojovat, než rozdělovat.

Podle agentury DPA se Gergijev zatím nemíní ke konfliktu vyjadřovat. Sdělil to filharmonický orchestr v Mnichově, kde ruský hudebník působí jako hlavní dirigent.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments