La traviata kdysi provokovala, nyní je klasikou. Přímý přenos z MET zamíří do kin

Jakkoliv je dnes La traviata Giuseppe Verdiho stálicí operního repertoáru na mnoha nejslavnějších scénách na světě, ve své době způsobila jistou kontroverzi a úspěch sklidilo až její druhé uvedení. Slavné dílo se v letošní sezóně vrací i na prkna Metropolitní opery v New Yorku. Klasiku v novém podání budou moci ochutnat i diváci v rámci série kinopřenosů MET: Live In HD. Na plátnech i českých kin v přímém přenosu sobotu 5. listopadu.

Giuseppe Verdi: La traviata, Metropolitní opera New York – Luca Salsi jako Germont a Nadine Sierra jako Violetta (foto Marty Sohl, zdroj Aerofilms)
Giuseppe Verdi: La traviata, Metropolitní opera New York – Luca Salsi jako Germont a Nadine Sierra jako Violetta (foto Marty Sohl, zdroj Aerofilms)

Giuseppe Verdi je dodnes považován za absolutního klasika, zároveň ale nebyl někým, kdo by setrvával jen v jednom jediném stylu. I v rámci často pevně daných operních pravidel dovedl experimentovat a svými tématy a jejich pojetím i dobové publikum provokovat. La traviata se totiž odvážně pustila do témat, které dobovou společností silně rezonovaly: mravnost, prostituce a šíření nemocí.

Verdi, inspirován už tehdy kontroverzním románem a stejnojmennou divadelní hrou francouzského spisovatele Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi, provokoval natolik, že benátští cenzoři požadovali, aby byl děj opery ze současnosti přesunut na začátek osmnáctého století. Tím by se otupil sociálně kritický osten díla. Verdi odmítl. Publikum si na novou Verdiho operu zvykalo jen pozvolně už proto, že slavný Ital proslul svými historickými náměty a tady mířil do současnosti. Odrazovalo i to, že hlavní postavou byla kurtizána, která ale byla vylíčena jako tragická hrdinka vzbuzující lítost. První uvedení v roce 1853 nebylo, částečně i kvůli ledabylému nastudování a hereckým výkonům, publikem přijato dobře, renomé nové opery napravila až obnovená premiéra o rok později a dílo si postupně vybudovalo pozici stálice na operních scénách po celém světě.

Ústřední postavou opery je kurtizána Violetta. Tento part bývá označován za jednu z nejnáročnějších rolí, které se mohou sopranistky zhostit a často tak představuje vrchol jejich kariéry. Violettu v minulosti ztvárnila Maria Callas, Joan Sutherland, Kiri Te Kanawa, Renée Flemming nebo Anna Netrebko, v této sezóně postavu hraje a zpívá Nadine Sierra. Jejího sebestředného milence Alfreda, jehož na začátku devadesátých let ztvárnil Luciano Pavarotti, v nové inscenaci hraje Stephen Costello. Ústřední trojici coby Alfredův otec doplňuje barytonista Luca Salsi.

Nová inscenace opery La traviata v režii Michaela Mayera je zasazena do barvitého světa poloviny devatenáctého století, přesto přináší řadu nadčasových vizuálních prvků. Scénu navrhla Christine Jones, kostýmy připravila Susan Hilferty. Diriguje Daniele Callegari.

Přímý přenos opery La traviata z Metropolitní opery v New Yorku se uskuteční v sobotu 5. listopadu 2022, kinopřenosy zajišťuje společnost Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments