La Wally v Ostravě již tento měsíc. Podívejte se.

Ke vzrušujícímu světu opery patří i partitury prakticky trvale odpočívající v archivech, které pokud se nám někdy poštěstí zastihnout na chvíli obživlé na jevišti, nestačíme žasnout nad jejich mnohdy až magickou přitažlivostí a o to více se divit a nechápat, jak osud i v opeře dokáže být nespravedlivý. Ostravský soubor se svojí skvostnou dramaturgií teď přichází s jedním takovým takřka pozapomenutým titulem, který je přitom i z dnešního pohledu skutečným klenotem: operou La Wally Alfreda Catalaniho, současníka Pietra Mascagniho a Ruggera Leoncavalla, která měla svoji úspěšnou premiéru právě před sto dvaceti lety v milánské La Scale, avšak dnes ji takřka vůbec v operních domech po celém světě nezastihnete. Známá je jen prosluslá árie Ebben? Ne andrò lontana (No a? Odejdu odtud daleko) titulní hrdinky, kterou s oblibou a s prakticky vždy zaručeným úspěchem zařazuje do svého koncertního programu nejedna světová sopranistka.

Catalaniho strhující veristické drama podle jímavého románu Wilhelminy Hillernové Die Geierwally a na libreto Luigiho Illici, odehrávající se v Alpách někdy kolem roku 1800, kdy nešťastná titulní hrdinka nakonec volí smrt pod sněhovou lavinou, se právě v těchto dnech vylupuje při závěrečných zkouškách na jevišti ostravského Divadla Antonína Dvořáka v režii Václava Klemense a v hudebním nastudování šéfa tamní opery Roberta Jindry, kdy premiéra je naplánována už na přespříští čtvrtek. V titulní roli se představí Eva Urbanová v alternaci s Olgou Romanko.

Samotné premiéře ostravské La Wally se pochopitelně budeme na Opeře Plus věnovat. Jako první ovšem teď máme možnost zrod tamní inscenace prostřednictvím prakticky před pár hodinami pořízených fotek přiblížit.Tady jsou:Alfred Catalani:
La Wally
Hudební nastudování: Robert Jindra
Dirigent: Robert Jindra / Jan Šrubař
Režie: Václav Klemens
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Pohybová spolupráce: Igor Vejsada
Sbormistr:Jurij Galatenko
Dramaturgie:Daniel Jäger
Orchestr a sbor opery Národního divadla moravskoslezského
Premiéra 20. září 2012 Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava

Wally – Eva Urbanová / Olga Romanko
Stromminger – Martin Gurbaľ / Bogdan Stanislaw Kurowski
Afra – Anna Nitrová / Erika Šporerová
Walter – Agnieszka Bochenek-Osiecka / Marianna Pillárová
Giuseppe Hagenbach – Gianluca Zampieri / Gustavo Porta
Vincerzo Gellner – Jakub Kettner / Svatopluk Sem
Il pedone – Insoo Hwoang / Michal Onufer / Václav Živný

www.ndm.cz

Foto Martin Popelář

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat