Lang Lang míří do Prahy, vstupenky budou za 10.000

Po šesti letech se do Prahy vrátí jeden z nejuznávanějších současných světových klavíristů Lang Lang. Jak dnes potvrdili pořadatelé, jeho vystoupení je naplánováno na sobotu 31.března 2012 do Španělského sálu Pražského hradu.

Devětadvacetiletý čínský klavírista přiveze do Prahy Partitu č.1 B dur Johanna Sebatiana Bacha, Sonátu B dur Franze Schuberta a 12 etud op. 25 Fryderyka Chopina.

Lang Langův pražský koncert se stane součástí slavnostního večera, v jehož úvodu bude udělena Cena Antonína Dvořáka pro rok 2012. Oceněnou osobnost, která se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem zasloužila o propagaci české klasické hudby u nás i v zahraničí, vybere zkraje příštího roku nově ustanovená Rada akademiků, složená z významných osobností českého kulturního života i klasické hudby; jejími členy jsou mimo jiné dirigenti Jakub Hrůša a Petr Altrichter, klavírista Ivan Klánský, ředitel České filharmonie David Mareček či někdejší přední členka opery Národního divadla Libuše Márová. Letos Akademie klasické hudby Cenu Antonína Dvořáka udělila dirigentovi Jiřímu Koutovi.

Lang Langovo vystoupení v březnu příštího roku, které má slavnostní charakter udělení Ceny Antonína Dvořáka podtrhnout, je pojato jako donátorský galavečer pro mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha. Vstupenky na večer s Lang Langovým recitálem budou k dostání na internetových stránkách festivalu Dvořákova Praha již od zítřka, v to v ceně 10.000 Kč za vstupenku. Galavečer odvysílá v přímém přenosu Česká televize.

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (41) “Lang Lang míří do Prahy, vstupenky budou za 10.000

 1. Lang Lang je jen další ze současných “pophvězd” klasické hudby. Tím nechci říct, že neumí hrát. Ale ta mediální kampaň kolem něj, okázalé vystupování, PR fotky s nagelovanými vlasy a přemrštěné ceny vstupenek jsou typickými znaky toho řekněme “komerčního” proudu v klasice.

  Cílem je vzbudit dojem, že Lang Lang je asbsolutní světová špička, že představuje to nejlepší, co může současná klavírní scéna nabídnout. Přitom je tu celá řada jiných klavíristů, kteří jsou při svojí větší skromnosti mnohem zajímavější: András Schiff, Murray Perahia, Ivan Moravec, Maurizio Pollini a další. Pravda, nepředvádějí se v tak promyšlených “outfitech” a někteří z nich si už ani nemohou nagelovat ty vlasy, protože žádné nemají. Jsou zřejmě proto pro část publika méně zajímaví.

  Dvořákova Praha není první, kdo pozval Langa do Prahy. Před pár lety tu už vystoupil v rámci koncertu České filharmonie. Pravda, nejednalo se o recitál, hrál “jen” jednu skladbu s orchestrem a hrál ji výborně. Vstupenky byly ovšem za běžnou cenu 600,-. Z informací, které jsou uvedené v článku, jasně vysvítá, že chystané vystoupení bude typicky snobská záležitost na jaké je pan Darjanin expert.

 2. Vážený, nejsem ani zaměstnankyně pana darjanina ani jeho milenka:-) Chápete, že nežijete v socializmu? Že tu platí zákony trhu? A hlavně že to je donátorský večer?!? Víte vůbec co to je? A i kdyby ne, pokud si to lidi koupí za 50 tisíc, tak ať to tolik stojí. Rovnostářství tu bylo za komunistů. Vždyť i Vy máte možnost Lang lamga přivézt a na NEdonátorském večeru ho prodávat za lidové ceny, tak to proboha udělejte! Eva Masopustová

 3. “Vždyť i Vy máte možnost Lang Langa přivézt”

  To snad nemyslíte vážně, že? :))

  Proč by to neměla myslet paní Masopustová vážně? Nejste snad svobodný člověk? Omezuje někdo vaše svobodu podnikat? Pusťte se do práce, organizujte a třeba se vám ho přivézt podaří. Jestli na to nemáte (teď nemyslím peníze), to už je jiný problém.
  A jestli ho někdo přiveze a prodává za 10tis., je to jeho věc a tím to končí: nemám na to, nejdu tam. A nezávidím, neurážím ty co na to mají, že jsou snobi a snažím se žít tak, abych na to třeba příště měl. Jasné?

 4. Když tak dobře víte, paní Masopustová, co je to “donátorský večer”, jak vysvětlíte tu obrovskou částku, kterou dává magistrát z daní nás všech na tuto akci? Přitom se jedná jen o jeden koncert! Mnohem rozsáhlejší a významnější akce takovou částku nedostaly. A potřebovaly by ji spíš, než mediálně provařený Lang, který by jistě přitáhl dostatek publika i tak. Není se čemu divit, že stát pak na kulturu skutečně nemá.

 5. …o partnerství může Magistrtát požádat kterýkoli subjekt…

  Vážený spoludiskutující, nedělejte z nás všech hlupáky. To, co píšete, samozřejmě může udělat každý, ale tím to také končí. Jak si myslíte, že to dál pokračuje, pokud nekamarádíte s těmi “správnými” lidmi? Případně na ně něco nevíte? Pokud si děláte iluze o zákonných a morálních postupech na pražském magistrátu, jste asi jediný.

 6. Věta “žijte tak, abyste na to příště měl” je směšná. Já bych na to měla, a přesto tam nepůjdu. Radši si půjdu poslechnout jiné “mediálně provařené” hvězdy, např. Kaufmanna a Villazona, a ještě mi zbude… Rozhodně souhlasím s tím, že jestliže magistrát do toho z veřejných prostředků vrazil jen tak mýrnixtýrnix miliónek, přičemž běžný Pražan se tam rozhodně nedostane (ne že by ho to nezajímalo, jak zní oblíbená výmluva pražských radních, ale prostě protože deset tisíc pro něj není jen tak sáhnout do kapsy), tak to v pořádku není.
  Mimochodem to, že “požádat o příspěvek může každý” je sice pravda, ovšem nedělám si iluze, že ten grant taky dostane, vzhledem k tomu, kdo sedí na pražském magistrátu. Tam se po minulých volbách změnilo jen pár nejprofláknutějších ksichtů, víc nic.
  Ronnie

 7. Když na vstupenku nemáte, tak to prostě neřešte a jděte na koncert jakéhokoli jiného klavíristy, kde bude vstupné nižší. A mimochodem lidí kteří mohou dát za koncert 10000,- je hodně a díky Bohu za ně. Možná že na tomto koncertě nebudou znalci či lidé, kteří ocení virtuozitu p.Langa, ale bude to koncert, kde se těmto lidem ukáže klasika v pozlátku a oni k ní možná získají kladnější vztah. A to je v dnešní době velice přínosné.

 8. Vážený předřečníku, hlásím se k autorství předposledního komentáře (ale jen toho jednoho), takže vaše poznámka o levicovém závistivém hlupákovi zřejmě patří mně. Mohu vás ujistit, že jsem až doposud byl vždy pravicový volič a bude to tak i nadále. Za závistivého hlupáka se s dovolením také nepovažuji. Můžete prosím blíže vysvětlit, co je na mém názoru – že hudba by měla vždy v první řadě působit sama o sobě – levicového? Nevidím na tom nic “levicového” ani “pravicového” a nemyslím si, že je nutné do všeho za každou cenu zatahovat politiku.

 9. Úroveň diskuze je podobná jako na novinkách.cz …. absolutně nechápu, proč je v ČR všechno tak strašně problematické, všechno špatné, všechno zamračené … nu – asi takoví jsme a chceme být. Národ švejků a domovníků. p.s. o kvalitě hře p.Lang Langa zde nepadlo téměř slůvko

 10. A proč by měla být jiná, než na novinkác h nebo idnes? Vždyť to jsou všechno jedni klidé, jeden národ… Stejný vzorec chování. Nicméně nevidím důvod, proč by se nemělo diskutovat o tom, že donátorský večer dostal kromě peněz za vstupné i dotaci magistrátu. Já osobně to považuji trochu za problematické, protože tak dostal protřelý a ve státních službách se velmi dobře pohybující ředitel festivalu prachy z přerozdělených státních peněz a měl by to veřejně přiznat.

  Co se týče Lang Langa – mediální hvězda, nic víc :-) Stejná jako Villazóbn nebo Kaufmann a jejich kadeře. Existuje mnoho virtuoznějších klavíristů stejně tak jako mnoho daleko lepších tenoristů :-) Ale vydavatelství umějí dělat hvězdy. O tom to je.

 11. Pokud jsem cetl dobre….Naklady na koncert Lang-Langa jsou 12 000 000.Pod vlajkou A. Dvoraka na tento trik Magistrat skocil. Nebylo by vsak lepsi venovat tyto miliony mladym a zacinajicim umelcum?? Beneficni koncert take neni napad pana Darjanina, ale pana Vrabce ze Strun podzimu. Uvedomi si konecne také politici a snobové co prijdou na koncert?? Asi ne… Jdou na tento koncert a klavirnímu umeni vubec nerozumi… Jiste bude sampanske…

 12. Předchozí: No doufám, že se nekoná. Nejsem si tak jistá, jestli to není jen takový trik komunálního výkvětu, který máme na radnici v Brně (chvíli počkat a pak vymaslet něco jiného). Jinak bych ráda poděkovala tomuhle sreveru. Za podporu Brnu i za to, že se nebál a psal o tom, jak se věci v Brně mají otevřeně. Mnoho takových médií nebylo. Ani jedna z našich hudebních publicistek si Brna nevšimla. Jedna je zřejmě zaujatá Metropolitní a tak by s ní pohnulo snad jen to, kdyby chtěli zavřít tu. Druhá zase jenom Státní operou. Inu svědčí to o mnohém. Díkybohu, že existují nezávislá internetová média, která si všímají i toho, co je mnoha celostátním žurnalistům ukradené. Za to bych chtěla redakci tohoto webu poděkovat. Protože když bylo třeba angažoval se.

Napsat komentář