Lang Lang v Praze: Chci začít hrát Janáčka (VIDEO)

Na téměř zcela vyprodaném koncertě v pražské hale O2 Universum zahrál světový klavírista čínského původu Lang Lang. Na programu byly Goldbergovy variace od Johanna Sebastiana Bacha. Opera PLUS jako jediné české médium získala s Lang Langem exkluzivní videorozhovor, který vedl český dirigent Jan Bubák.

Goldbergovy variace –  legendární dílo Johanna Sebastiana Bacha, kterého Lang Lang považuje za jednoho z největších skladatelů, si vybral jako nový stupeň své interpretační kariéry.

Vydal ho na albu Bach: Goldberg Variations, které vyšlo 4. září 2020, obsahuje živé i studiové nahrávky a Lang v souvislosti s vydáním alba prohlásil, že si myslí, že nastal čas pro novou etapu jeho uměleckého vývoje. Za svůj umělecký cíl považuje sebeuvědomění, sebepoznání a možnost inspirovat ostatní. Provedení Goldbergových variací a tohoto album je pro Langa splněním vlastního snu. Bachovu hudbu považuje za lék a prostředek, který dokáže lidi sjednotit a povzbudit.

Cyklus klavírních skladeb Johanna Sebastiana Bacha Goldbergovy variace je jedno z mála děl, které byly vydány ještě za jeho života (1741). Mezi odbornou hudební veřejností jsou známy pro svou technickou obtížnost. Jméno získaly po svém prvním interpretovi – Johannu Gottliebu Goldbergovi. Skládají se z úvodní árie a třiceti různých variací, které i ve své nejkratší podobě působí epicky – právem jsou považovány za jedno z vrcholných klavírních děl baroka. Bach, jako mistr svého řemesla věděl, jak klamavě může skladba na první pohled vypadat – můžete skladbu „projít“ a odehrát notu po notě, ovšem skutečným oříškem je, jak tyto noty „oživit“, odehrát interpretaci tak, aby vynikla.

Kromě toho jsou Goldbergovy variace zapsány idiomaticky pro jiný klávesový nástroj – cembalo s dvojitým manuálem. Klavír a cembalo jsou si podobné pouze rozložením klaviatury a tím, že mají struny. Zvukový mechanismus obou nástrojů je zcela odlišný a vyžaduje jinou techniku při hře.

Barokní a starší hudba se ve většině případů snadno čte, ale je poměrně těžké ji provést tak, jak byla zamýšlena, protože většina pokynů potřebných k dobrému provedení není v původních notách zapsána, takže se hráč se musí seznámit s historicky poučenou interpretací. Navíc neznáme dokonale sociálně kulturní kontext dané doby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments