Laterna magika slaví šedesátiny

Laterna magika vstoupila do šedesátého roku existence. Divadelní zázrak, který se zrodil v souvislosti s přípravou československé expozice pro Světovou výstavu Expo 58 v Bruselu, je podle odborníků jedním ze symbolů poetiky a vynalézavosti českého divadelnictví. Národní divadlo, jehož je součástí, oslaví jubileum o tomto víkendu.

Laterna magika je označovaná za první multimediální divadlo na světě. K její historii patří devětatřicet premiér, více než stovka zahraničních zájezdů i účast na mezinárodních výstavách Expo v roce 1967 v Montrealu a 1970 v Ósace. Soubor hostoval i v Argentině, Chile, Brazílii, Kanadě i v USA. Představení Kouzelný cirkus je nejhranější inscenací ve střední Evropě; od premiéry v roce 1977 má na kontě na 6.400 repríz, z nichž se stovky uskutečnily v sedmnácti zemích.

Kouzelný cirkus – Laterna magika (foto Alexandr Volný)

V sobotu 28. dubna vpodvečer se ve videogalerii uskuteční vernisáž audiovizuální instalace inspirované odkazem Laterny magiky. Tvorby se ujal František Pecháček, který se podílel na loňské premiéře Cube. S využitím principů, na kterých byla od svých počátků Laterna magika postavena a které ji definovaly, bude osobitě vyprávět její historii.

Téhož dne ve 20:00 oslaví Laterna magika své výročí představením, ve kterém se setká historie se současností. Na programu je Otvírání studánek, třetí novodobá rekonstrukce jevištní kantáty Bohuslava Martinů, kterou už v roce 1960 připravil režisér Alfréd Radok s choreografkou Zorou Šemberovou.

Bohuslav Martinů: Otvírání studánek (zdroj archiv)

V kontrastu k historickému kusu uvede Laterna ve stejný večer také nejnovější inscenaci Cube, která původní principy Laterny magiky spojila s novými prostředky: současným tancem a videomappingem.

Jaké byly osudy Laterny magiky v prvních desetiletích, se diváci dozví v publikaci, která vznikla na základě rozhovorů s umělci. Nese název Laterna magika: Zlatá éra očima pamětníků a pokřtěna bude po večerním představení.

V neděli 29. dubna budou oslavy pokračovat setkáním na téma Laterny magiky. Zúčastní se ho i vedoucí výzkumného projektu o Laterně magice z Národního filmového archivu Andrea Průchová, vedoucí uměleckého souboru Pavel Knolle či dramaturg a režisér Lukáš Trpišovský. Diskuse se uskuteční ve foyeru Nové scény. Večer se bude hrát Kouzelný cirkus.

V pondělí 30. dubna zájemce čeká návštěva zákulisí a zapovězených míst. Prohlídky začnou v 17:00 a potrvají 40 minut. Diváci si například vyzkouší, jak se cítí tanečníci během představení, když se jim v inscenaci Cube rozběhne projekce přímo pod nohama.

Koncem května představí nové dílo inspirované Laternou audiovizuální umělec Jakub Nepraš. Ten před deseti lety vytvořil projekce k show Code 58.08, která připomínala padesáté výročí účasti Československa na Expu 58 a je nyní součástí inscenace Cocktail 012 – The Best of. Neprašova instalace bude od 22. května umístěna ve venkovním prostoru u provozní budovy Národního divadla. Chystaný projekt, který bude mít premiéru 20. prosince a spojí moderní choreografii, loutky, černé divadlo, filmové i animované projekce a videomapping, bude volně inspirován Zahradou Jiřího Trnky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat