Laterna magika slaví šedesátiny

Laterna magika vstoupila do šedesátého roku existence. Divadelní zázrak, který se zrodil v souvislosti s přípravou československé expozice pro Světovou výstavu Expo 58 v Bruselu, je podle odborníků jedním ze symbolů poetiky a vynalézavosti českého divadelnictví. Národní divadlo, jehož je součástí, oslaví jubileum o tomto víkendu.

Laterna magika je označovaná za první multimediální divadlo na světě. K její historii patří devětatřicet premiér, více než stovka zahraničních zájezdů i účast na mezinárodních výstavách Expo v roce 1967 v Montrealu a 1970 v Ósace. Soubor hostoval i v Argentině, Chile, Brazílii, Kanadě i v USA. Představení Kouzelný cirkus je nejhranější inscenací ve střední Evropě; od premiéry v roce 1977 má na kontě na 6.400 repríz, z nichž se stovky uskutečnily v sedmnácti zemích.

Kouzelný cirkus – Laterna magika (foto Alexandr Volný)

V sobotu 28. dubna vpodvečer se ve videogalerii uskuteční vernisáž audiovizuální instalace inspirované odkazem Laterny magiky. Tvorby se ujal František Pecháček, který se podílel na loňské premiéře Cube. S využitím principů, na kterých byla od svých počátků Laterna magika postavena a které ji definovaly, bude osobitě vyprávět její historii.

Téhož dne ve 20:00 oslaví Laterna magika své výročí představením, ve kterém se setká historie se současností. Na programu je Otvírání studánek, třetí novodobá rekonstrukce jevištní kantáty Bohuslava Martinů, kterou už v roce 1960 připravil režisér Alfréd Radok s choreografkou Zorou Šemberovou.

Bohuslav Martinů: Otvírání studánek (zdroj archiv)

V kontrastu k historickému kusu uvede Laterna ve stejný večer také nejnovější inscenaci Cube, která původní principy Laterny magiky spojila s novými prostředky: současným tancem a videomappingem.

Jaké byly osudy Laterny magiky v prvních desetiletích, se diváci dozví v publikaci, která vznikla na základě rozhovorů s umělci. Nese název Laterna magika: Zlatá éra očima pamětníků a pokřtěna bude po večerním představení.

V neděli 29. dubna budou oslavy pokračovat setkáním na téma Laterny magiky. Zúčastní se ho i vedoucí výzkumného projektu o Laterně magice z Národního filmového archivu Andrea Průchová, vedoucí uměleckého souboru Pavel Knolle či dramaturg a režisér Lukáš Trpišovský. Diskuse se uskuteční ve foyeru Nové scény. Večer se bude hrát Kouzelný cirkus.

V pondělí 30. dubna zájemce čeká návštěva zákulisí a zapovězených míst. Prohlídky začnou v 17:00 a potrvají 40 minut. Diváci si například vyzkouší, jak se cítí tanečníci během představení, když se jim v inscenaci Cube rozběhne projekce přímo pod nohama.

Koncem května představí nové dílo inspirované Laternou audiovizuální umělec Jakub Nepraš. Ten před deseti lety vytvořil projekce k show Code 58.08, která připomínala padesáté výročí účasti Československa na Expu 58 a je nyní součástí inscenace Cocktail 012 – The Best of. Neprašova instalace bude od 22. května umístěna ve venkovním prostoru u provozní budovy Národního divadla. Chystaný projekt, který bude mít premiéru 20. prosince a spojí moderní choreografii, loutky, černé divadlo, filmové i animované projekce a videomapping, bude volně inspirován Zahradou Jiřího Trnky.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na