Hudební kurýr: ocenění pro Jessye Norman a další události světa klasické hudby

Hudební kurýr - vydání číslo 63. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině dubna 2018: Americká sopranistka Jessye Norman získala Cenu Glenna Goulda. Výjimka ze zákazu prodeje slonoviny pro hudební nástroje. Saudská Arábie pověří francouzské odborníky, aby v zemi zřídili operu a orchestr. Muzicírování zlepšuje školní výkony. Zemřel milovaný americký doprovázeč Irwin Gage. Patnáctiletý akordeonista vítězem soutěže v Trossingenu. Zrušený koncertní zájezd Kubánského orchestru do USA. Nesmrtelné dědictví – 110. narozeniny Herberta von Karajana.


Americká sopranistka Jessye Norman získala Cenu Glenna Goulda

Organizátoři Ceny Glena Goulda vyznamenali pětinásobnou vítězku Grammy a nositelku ceny Kennedyho Centra ve Washingtonu D. C.. Sto tisíc dolarů získala zpěvačka a „jedna z nejslavnějších vokálních umělkyň naší doby a možná i všech věků“ za svůj životní přínos k umění.

Jessye Norman (zdroj YouTube)

Cena Glenna Goulda, která se uděluje od roku 1987, svým jménem vzdává hold světově uznávanému kanadskému klavírnímu virtuózovi, který zemřel na mozkovou mrtvici v roce 1982 ve věku padesáti let. Cena, která se uděluje každý druhý rok, byla také v posledních letech udělena americkému skladateli Philipu Glassovi, kanadské divadelní ikoně Robertu Lepagemu a hudebníku, básníkovi a romanopisci Leonardu Cohenovi.


Výjimka ze zákazu prodeje slonoviny pro hudební nástroje

Zákaz prodeje slonoviny, který má být ve Spojeném království zaveden poté, co byl po veřejné konzultaci tento návrh podpořen, uděluje výjimky pro hudební nástroje obsahující malé procento tohoto materiálu. Dovoz bude povolen také pro starožitné a muzeální předměty. Zatím nebylo stanoveno žádné datum pro zavedení těchto právních předpisů, ale očekává se, že vstoupí v platnost co nejdříve. Hudební nástroje s obsahem méně než 20 procent slonoviny a vyrobené před rokem 1975 budou od tohoto zákazu osvobozeny, stejně jako vzácné nástroje, jejichž stáří přesahuje sto let.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Počet slonů ve volné přírodě se podle odhadů v uplynulém desetiletí snížil o téměř třetinu a odhaduje se, že lidé ročně zabijí dvacet tisíc zvířat, aby se uspokojila celosvětová poptávka po slonovině. Ministr životního prostředí Michael Gove popsal obchod se slonovinou jako „odporný“ a řekl: „Slonovina by nikdy neměla být považována za komoditu pro finanční zisk nebo symbol společenského postavení, a proto zavedeme jeden z nejtvrdších zákazů pro prodej slonoviny na světě a tím chceme uchránit slony pro budoucí generace.“


Saudská Arábie pověří francouzské odborníky, aby v zemi zřídili operu a orchestr

Saúdská Arábie na základě dohody podepsané v minulých dnech využije francouzské odborné znalosti k založení národní opery a orchestru. Tato dohoda podtrhla modernizační agendu královského korunního prince při jeho oficiální cestě do Paříže. Pařížská opera bude pomáhat v ultrakonzervativním islámském prostředí vytvářet vlastní klasickou hudbu a podpoří snahy korunního prince Mohammeda bin Salmana změnit obraz jeho vlasti.

Mohammed bin Salman (zdroj commons.wikimedia.org/ foto Mazen AlDarrab)

Korunní princ již před nedávnem oznámil zrušení zákazu řízení automobilů ženami, poprvé za více než tři desetiletí opětovné otevření kin a také společné koncertní vystoupení mužů a žen. To vše navzdory tvrdé opozici náboženských představitelů. Francouzská ministryně kultury Françoise Nyssen, která jednala se svým saúdským protějškem, prohlásila, že také diskutovali o „významu oboustranného překladu knih“. V únoru oznámilo ministerstvo Saudi Arabia’s General Entertainment Authority (GEA), že v roce 2018 uspořádá více než 5.000 festivalů a koncertů a v následujícím desetiletí vyčerpá na kulturní akce 64 miliard dolarů.


Muzicírování zlepšuje školní výkony

V rámci studie o hudebním vzdělávání ve školním věku se tým z Norimberské univerzity Nürnberg-Erlangen dotazoval studentů na jejich zkušenosti s hudbou. Jak z výzkumu vyplynulo, hudba obecně zlepšuje výkon ve škole. Podle studie mají studenti, kteří využívají hudební nabídky, mnohem lepší výsledky v mateřském jazyce a mají rovněž větší schopnost při učení se cizím jazykům. Podle vedoucího studie Alexandera Köhlera instrumentální hra „výrazně souvisí s lepšími známkami v německém jazyce a matematice“. Hudba kromě toho podporuje motivaci a má účinek na tělesné a duševní zdraví. Dotazníkové akce se zúčastnilo celkem 2.800 studentů.  Zahrnuti byli žáci a členové sborů Regensburger Domspatzen, Windsbacher Knabenchor, Thomanerchor Leipzig, studenti dvou hudebních gymnázií a matematicko-přírodovědecké střední školy bez hudebního vzdělávání.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)


Zemřel milovaný americký doprovázeč Irwin Gage

Irwin Gage se narodil v Clevelandu a studoval klavír, muzikologii a literaturu na University of Michigan a Yale a později u Erika Werba na Vídeňské hudební akademii. Vystupoval jako sólista, ale hlavně spolupracoval se zpěváky jako Elly Ameling, Arleen Auger, Walter Berry, Brigitte Fassbaender, Dietrich Fischer-Dieskau, Gundula Janowitz, Christa Ludwig, Edda Moser, Jessie Norman, Lucia Popp, Hermann Prey, Christine Schäfer, Peter Schreier a Cheryl Studer. Z jeho spolupráce s mezinárodními elitními zpěváky pochází řada oceněných nahrávek.

V roce 1970 naplánoval a doprovázel celou sérii písňových recitálů ve vídeňském Konzerthausu. V letech 1979 až 2005 vedl třídu písňové interpretace na Akademii múzických umění a v divadle v Curychu.


Patnáctiletý akordeonista vítězem soutěže v Trossingenu

Martin Kot, jeden z našich největších hudebních talentů, zvítězil v další prestižní soutěži v německém Trossingenu, ve městě, kde se od roku 1903 vyrábějí hudební nástroje firmy Hohner. Patnáctiletý akordeonista ovládl, jako nejmladší, kategorii do osmnácti let. Celkem se hudebního klání, které se konalo 3. – 7. dubna 2018, zúčastnilo na osmdesát soutěžících z celé Evropy. Českou republiku zastupoval v mezinárodní porotě pedagog Pražské konzervatoře a náš přední akordeonista Ladislav Horák, se kterým talentovaný Martin již přes rok spolupracuje.

Martin Kot a Ladislav Horák (zdroj Pražská konzervatoř)


Zrušený koncertní zájezd Kubánského orchestru do USA

Problémy, které mají Kubánci s povolením k cestě do Spojených států, donutily národní orchestr National Symphony of Cuba zrušit plánované turné v USA. Chicago Symphony Orchestra v tiskové zprávě oznámil, že americké turné orchestru v únoru 2019 se zpěvačkou a basistkou Esperanzou Spalding se neuskuteční, protože umělci mají potíže se získáním víz. Spojené státy minulý měsíc oznámily, že trvale stáhly 60 procent svých diplomatů z Kuby kvůli tajemným „útokům na zdraví“ v Havaně. Kvůli sníženému počtu zaměstnanců zastavilo velvyslanectví USA v Havaně zpracování víz a donutilo Kubánce, kteří doufali, že vycestují do Spojených států, vyřizovat víza prostřednictvím velvyslanectví USA v jiných zemích.

National Symphony Orchestra of Cuba – ilustrační foto (zdroj YouTube)


Nesmrtelné dědictví – 110. narozeniny Herberta von Karajana

5. dubna 2018 oslavil hudební svět stodesáté narozeniny Herberta von Karajana. Dědictví dirigenta minulého století je uloženo na stovkách nahrávek. Žádný dirigent nebyl zahrnut tolika superlativy jako Herbert von Karajan. Tento génius v mnoha oblastech hudby, techniky a v neposlední řadě v umění žít byl již během svého života považován za legendu.

Herbert von Karajan (zdroj flickr.com)

Herbert von Karajan – Kompletní nahrávky pro Deutsche Grammophon & Decca obsahuje 330 CD, 24 DVD a 2 Blu-ray audio disky. Zahrnuje kompletní symfonické cykly Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Roberta Schumanna a Petra Iljiče Čajkovského, duchovní hudbu, opery a vrcholné operety – a to vše v dokonale krásném zvuku a doprovázené bohatě ilustrovanou brožurou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat