Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěž
  • Slovenský tanec
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Encyklopedie
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Laterna magika uvádí premiéru In Our Hands
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Slovenský tanec
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá sePR ZprávyTanecZ domova

Laterna magika uvádí premiéru In Our Hands

Co všechno máme ve svých rukou? Od něhy skryté v láskyplném objetí přes zasazení květiny do hlíny až po mocenská gesta jsou to právě ruce, jež převádějí lidské myšlenky v činy a inspiraci v díla. V prstech a dlaních se nám tak skýtá moc ovlivňovat a měnit stav věcí, své okolí a dokonce i svět. Do jaké podoby jej ale skutečně měníme? Inscenace In Our Hands je oslavou neverbální komunikace jako klíče k porozumění světu i sobě samým. V dynamickém spojení fyzického divadla, akrobacie, parkouru a živé hudby se diváci vydávají na cestu, kde se každé gesto stává poselstvím a příležitostí k novému pohledu na to, co máme skutečně ve svých rukou. Premiéry se uskuteční 12. a 13. prosince 2024 na Nové scéně Národního divadla.

PRMartina Sedláková
Publikováno 09/12/2024
sdílejte:
5 minut čtení
Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)
Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)

Multižánrová inscenace In Our Hands kombinuje fyzické divadlo, akrobacii, tanec a parkour s živou hudbou a multimédii. Tvůrci sledovali tři inspirativní tematické linie: kulturní dědictví, princip změny a lidské ruce jako jeden z jejích možných nástrojů. Jeviště Nové scény se tak promění v prostor, kde si hlavní roli přisvojila akce a reakce či příčina a důsledek. Režisérem inscenace je Darcy Grant, přední osobností současného australského cirkusu s mezinárodním renomé, je uměleckým ředitelem uznávaného souboru Gravity & Other Myths. Výpravy se ujal Marek Cpin, hudbu složil Martin Hůla a o světelný design se postará Martin Špetlík. Audiovizuální design je v rukou zkušeného Erika Bartoše. V inscenaci budou účinkovat umělci, které si režisér pro projekt vybral na konkurzu: Cécile Da Costa, Julie Goetzová, Vanda Hejnová, Adam Holub, Eliška Hulínská, Toman Equilibre, Jindřich Panský, Matyáš Ramba a Matěj Srovnal.

„In Our Hands shromažďuje na první pohled nesouvisející prvky, které ale na sebe svými projevy přímo navazují a tvoří tak pilíře pro zmíněnou trojici tematických rovin,“ vysvětluje dramaturgyně inscenace Hana Strejčková. „Divák se setká s příběhy a situacemi, které jsou kombinací prostředků nonverbálního divadla s navzájem se prolínajícími pohybovými a hudebně obrazotvornými akcemi. Paradoxně jedinou konstantou je zde právě změna jako nikdy nekončící řada vztahových rovnic: akce-reakce, příčina-důsledek, gesto a porozumění, nahodilost a znovu převzetí kontroly.“

Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)
Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)

Na repertoár Laterny magiky přichází titul, jenž si dle tvůrců od počátku kladl za cíl být divadlem, v němž se propojí národní a globální, inovativní a tradiční, vysoké i nízké. „Na scénu s In Our Hands vstoupila spolupráce mezinárodního rozsahu, která zve umělce i diváky na společnou cestu, na níž se všichni ocitneme tváří tvář situaci, nutnosti jednat čili změně. A je na nás všech, zda přiložíme ruku k dílu, necháme si čas protéct mezi prsty, anebo naše dlaně vyšleme vstříc nebi, aby zachytily ba i jednu kapku, která může pomoci růst, nebo zastavit průtrž,“ dodává Hana Strejčková.

„Hlavní otázkou je, jakou moc nad světem máme – ať už jako jednotlivci, jako společenství, na politické nebo globální úrovni. Nakolik máme možnost věci měnit?“ říká režisér inscenace Darcy Grant. „V posledních pár měsících jsme s dramaturgyní Hanou Strejčkovou mluvili o dvou filozofických náhledech. Ten první zní, že změna je to jediné stálé. Ten druhý, že žádná změna neexistuje, protože všechno se mění v jednom kuse, je to nekonečný proces. No a jak se lidé se změnou vyrovnávají? Nakolik můžeme svět kolem nás změnit? Něco způsobit, něco ovlivnit a tím vyprávět příběh? A další podstatná otázka je, co jsme historicky zdědili a co si s tím počneme. Co je součástí nás, našich rukou, a co v těch rukou držíme? A jak moc můžeme ovlivnit to, co se nám děje?“ Tyto otázky si režisér klade a také se v inscenaci na některé z nich pokusí předestřít odpovědi. Diváky chce pozvat do svého divadelního světa: „Doufám, že nám naše práce umožní vstoupit s diváky do prostoru, kde si budeme moci svobodně klást a prožívat výše vyřčené otázky. To znamená, že neplánujeme jen ‚něco‘ představovat, ale pokusíme se navodit prostor otevřený sdílení. Doba, kdy jen sedíte v hledišti a necháváte před sebou hrát něco, co je odtržené od vaší zkušenosti, už snad konečně pomíjí.“

Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)
Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)
Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)
Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)
Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)
Laterna magika – In Our Hands (foto Adéla Vosičková)

Nová inscenace přinese nonverbální multižánrové divadlo kladoucí důraz na experimentálnost: „To je směr, kterým Laterna magika novou premiérou vykračuje,“ komentuje umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry. „Darcy Grant svou autorskou inscenací přináší na první scénu několik stylů nonverbálního divadla a výrazně tak obohacuje její uměleckou rozmanitost. Akrobacie a fyzické divadlo jsou na jevišti doplněny ještě o parkour, živě interpretovanou hudbu a multimédia. Jsem velice rád, že můžeme představit novou poetiku Laterny magiky, jejíž jedinečnost zasazujeme do kontextu současného performativního umění.“ Inscenací In Our Hands se Laterna magika vrací ke spolupráci s renomovanými zahraničními tvůrci. Do českého prostředí tak přináší aktuální trendy světového multižánrového divadla.

TémataDarcy GrantLaterna magikanová scéna národního divadla
Sdílet článek
Facebook zkopíruj odkaz
sdílejte:
Předchozí článek Bohemia Balet – Bezpředmětná křehkost (Eliška Koldová a Matěj Šimůnek, foto Ivo Dankovič) Premiéry Bohemia Baletu na pokračování: Láska k tanci vítězí
Další článek F. Couperin, H. Kazárová – Portrét lásky (V. rehbergerová a V. Krajc, foto Pawel Januchta) Ohlédnutí za roztančeným Couperinem
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
Spravovat své soukromí

Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.

Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.

Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Statistiky

Marketing

Funkce
Vždy aktivní

Vždy aktivní
  • Spravovat možnosti
  • Správa služeb
  • Správa {vendor_count} prodejců
  • Přečtěte si více o těchto účelech
Spravovat možnosti
  • {title}
  • {title}
  • {title}
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up