Laterna magika uvede ke svému 60. výročí taneční Zahradu

Na motivy knížky Zahrada Jiřího Trnky i vzpomínek na zahrady svého dětství připravili tvůrci v Laterně magice inscenaci k 60. výročí jejího založení. Taneční inscenace pro celou rodinu využívá velkoplošné projekce, mapping i přenosné projektory, součástí představení je i tradiční loutkoherectví. Premiéra se uskuteční 20. a 21. prosince 2018 na Nové scéně Národního divadla.
Zahrada, Laterna magica (foto: Serghei Gherciu)

Zúčastnili jsme se soutěže, kterou k 60. výročí vzniku Laterny magiky vyhlásil ředitel Národního divadla,” řekl dnes novinářům vedoucí uměleckého souboru Laterny magiky Pavel Knolle, který inscenaci režíruje. Scénář napsal spolu se Štěpánem Pecharem, Davidem Stránským a Lukášem Trpišovským. Knolle uvedl, že záměrem tvůrců bylo vytvořit vizuální inscenaci o pocitech a na scéně se objeví průsečíky pocitů, které se k dětství a hrátkám ve všemožných zahradách váží.

Podle Pechara tvůrci opustili vizuální podobu díla Jana Trnky a ponechali si jen několik rekvizit jako trpaslíka nebo kocoura. Onen mluvící mrzutý kocour, které se hrdinové knížky bojí, je podle Knolleho symbol dospělého, s nímž se jako dítě setkal každý – někdo ho měl v trochu odtažitém dědovi, někdo v sousedovi, jiný v hlídači parku, který neustále střežil své teritorium.

A zatímco v Trnkově Zahradě její hrdinové vstoupí do tajemné zahrady jako malí kluci a odejdou po mnoha prožitých dobrodružstvích jako dospělí, v inscenaci Laterny magiky přijdou do zahrady jako dospělí a stanou se dětmi.

Zahrada využívá technických možností a principů Laterny magiky. “V představení budou použity velkoplošné projekce ze tří projektorů, jeden na klasickou přední projekci a dva pro projekci na podlahu. Velkoplošné projekce budou zároveň mapovány na jednotlivé segmenty scénografie. Jako doplňkové budou využity projekce z malých přenosných projektorů, které budou obsluhovat tanečníci přímo na jevišti,” uvedl Knolle. Veškeré filmové projekce tvoří digitálně animované kresby Terezy Bartůňkové.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na