V lednu zazní Händelovo oratorium Saul s Adamem Plachetkou

Přesně 280 let od londýnské premiéry zazní v Brně 16. ledna oratorium Saul skladatele Georga Friedricha Händela. Koncertní provedení díla připravuje soubor Czech Ensemble Baroque se sólistou newyorské metropolitní opery Adamem Plachetkou a dalšími pěvci, oznámila za pořadatele Simona Andělová.
Recitál Adama Plachetky: Molieri – Brno 1. 2. 2018 (zdroj/foto Jiří Jelínek)

Vrcholné Händelovo oratorium mělo premiéru v Královském divadle v Londýně 16. ledna 1739. Dějištěm brněnského koncertu bude Besední dům. Jde o součást cyklu staré hudby Bacha na Mozarta!, terý pořádá Czech Ensemble Baroque od roku 2012, vstupenky jsou zatím v předprodeji dostupné.

Kromě Plachetky zazpívá také německý kontratenorista Andreas Scholl, sopranistky Natalia Rubisová a Kristýna Vylíčilová nebo polský tenorista Krystian Adam.

Händelovo tříaktové oratorium Saul dějově vychází z Bible, konkrétně První knihy Samuelovy. Libreto sleduje vztah mezi králem Saulem a Davidem, který od přátelství a obdivu směřuje k závisti a nenávisti.

V dramatu se objevují také mytické postavy čarodějnice z Endoru a ducha proroka Samuela, kterého čarodějnice vyvolá z mrtvých. Velká sborová čísla v oratoriu Saul patří k tomu nejdramatičtějšímu, co Händel napsal.

Czech Ensemble Baroque pod vedením dirigenta Romana Válka oratorium Saul zahraje v koncertní podobě také 30. července 2019 na zámku v Holešově. V produkci Hudebního festivalu Znojmo vznikne scénická podoba díla v režii Tomáše Pilaře, jejíž premiéra 25. července 2019 bude vrcholem jubilejního 15. ročníku festivalu. Reprízy následují 27. a 28. července 2019.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na