Laterna magika v divadelní sezoně 2023/2024

Pro příští, již 141. sezonu Národního divadla připravuje Laterna magika dvě premiéry, inscenaci pro rodinné publikum, která propojí scénické obrazy s různými typy filmových projekcí, a velkou premiéru, která bude již předjímat blížící se rekonstrukci Nové scény. Laterna magika se s ní vydá mimo tradiční divadelní prostor. Obě díla vznikají na podkladu literárních děl.
Laterna magika – Robot Radius (foto Vojtěch Brtnický)

První z avizovaných premiér bude Valérie a týden divů v režii Jakuba Šmída. Divadelní zpracování Nezvalovy novely se bude opírat o dialog filmu a scénických obrazů, hudby se světelnou kompozicí a propojuje básnické vidění s optikou Laterny magiky. Poetická adaptace bizarního černého románu, který budí dodnes emoce, jitří vášeň i strach. Jediný týden stačí, aby se z dívky stala žena a z jejích snů temná noční můra. Valérie opouští svět dětských iluzí a noří se do hlubin potemnělé a obskurní fantazie. Ať se hlavní hrdinové ocitnou v kurníku, sklepě plném rakví či v rozpadajícím se chrámu, obklopuje je tajemno, kterým prosvítají paprsky absurdity a humoru.

„Tvůrci, kteří pracující s dílem významného básníka Vítězslava Nezvala, si touto inscenací kladou za cíl vrátit se k tradičním principům a kořenům Laterny magiky, kde film je v dialogu s jevištní akcí,“ doplňuje umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry.

U druhé premiéry se jedná o velkoformátový multimediální a multižánrový projekt v režii Petra Formana Ptačí sněm, alegorický příběh o ptácích vydávajících se hledat svého krále, aby na světě znovu zavládl pokoj a mír. „Nové divadelní dobrodružství bude inspirované dílem perského mystika Faríduddína Attára,“ dodává šéf souboru. Inscenace koncipovaná jako analogie cesty do vlastního nitra přinese jevištní jazyk založený především na síle obrazu a působivé atmosféře.

Originální mobilní prostor podpoří sepětí jeviště s hledištěm. Vedle tradičních prostředků, jako jsou kostýmy, loutky a masky, bude pracovat i s výraznou scénografií a velkoformátovými projekcemi. Herci a tanečníci, mezi nimiž budou hosté z mnoha zemí světa, dotvoří svými schopnostmi, různorodostí jazyků i barev pleti mnohotvárný obraz ptačího společenství, nikoli náhodou tolik připomínajícího svět lidí. Inscenace vzniká v koprodukci Laterny magiky a Divadla bratří Formanů.

V sezoně 2023/24 plánuje Laterna magika opět spolupráci s festivalem světelného designu a nových technologií Signal a diváci se mohou těšit se také na druhý ročník Laterna festu, který proběhne od 9. do 17. května 2024 a opět představí inscenace z oblasti multimediálního i multižánrového divadla. Ze současného repertoáru bude Laterna magika v následující sezoně uvádět inscenace Krajina těla, Poe, BatoLaterna, Robot Radius a Zázrak (s)tvoření.

Celý tým Laterny magiky se začíná připravovat na již avizovanou rekonstrukci budovy Nové scény. „Repertoár budeme přizpůsobovat pro hostování na prknech Stavovského divadla, kde Laterna magika nalezne své působiště po celou dobu rekonstrukce. Vedle toho se budeme maximálně soustředit na zájezdy, abychom naše tituly dostali blíž divákům po celé České republice i mimo ni,“ dodává Radim Vizváry.

(Redakčně upraveno)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments