Laurie Anderson upravila svoji Amelii speciálně pro Filharmonii Brno. Dílo zazní v české premiéře

Jeden z nejvýznamnějších koncertů sezony čeká Filharmonii Brno tento čtvrtek a pátek. V české premiéře zazní v Besedním domě Amelia americké umělkyně a čerstvé držitelky Grammy Laurie Anderson. Dílo nahlíží do života Amelie Earhart, letkyně – rekordmanky. V letadle se dostala tak vysoko a na takovou rychlost jako do té doby žádná jiná žena, v roce 1932 jako první žena přeletěla Atlantik a o pět let později, když plánovala obletět celý svět, její letadlo beze stopy zmizelo. „Slova použitá v Amélii jsou vytažena z jejích pilotních deníků, z telegramů, které psala svému muži, a z mé představy o tom, na co může myslet žena létající po celém světě,“ okomentovala svoji skladbu Anderson. Zdůraznila, že se nejedná o dokumentární dílo, ale subjektivní vyprávění o osudu slavné letkyně. Anderson se v Brně ujme role vypravěčky a houslistky, sólového violoncellového partu pak Rubin Kodheli.
Amelia Earhart (zdroj Filharmonie Brno)

Původní verze pro velký orchestr byla premiérována v newyorské Carnegie Hall před devatenácti lety. Tehdy pod názvem Songs for A. E. Koncert řídil Dennis Russell Davies, šéfdirigent Filharmonie Brno, který povede i oba brněnské koncerty. „Později jsem skladbu upravil pro smyčce a elektronický kontrabas a provedl ji se Stuttgatským komorním orchestrem v roce 2003. Třetí verze vznikla speciálně pro naše brněnské provedení, obsahuje několik nových částí – duetů Anderson a Kodheliho – plnících funkci interludií,“ uvedl Davies.

Po vraku letadla začal v létě pátrat známý oceánograf Robert Ballard, který objevil například vrak Titaniku nebo bitevní lodi Bismarck. Jeho úsilí mapuje National Geographic.

V první půli večera zazní Dvořákova Symfonie č. 6 D dur dlouho označována za první, protože vyšla tiskem jako první z jeho symfonií. Skladba zkomponovaná v závratně krátké době sedmi týdnů měla při premiéře takový úspěch, že orchestr musel opakovat celou její třetí větu. Přestože není tak populární jako následující tři, je přelomová. Kromě toho završila Dvořákovo „slovanské období“ a je plná českého lidového koloritu. „Spojení Anderson a Dvořáka by se dalo obhájit prostřednictvím americké berličky, jako spojení autora Novosvětské a americké skladatelky, ale proč se k tomu uchylovat. Z povahy tvorby obou osobností je zřejmé, že program koncertu je postaven spíše na kontrastu – kontrastu hudby zastánce tradičních forem naplněných svěžím obsahem na jedné straně a osobních či za osobní „přijatých“ příběhů legendární americké avantgardistky, pro kterou posouvání nebo překračování hranic je přirozenou uměleckou cestou,“ vysvětlil kombinaci skladeb dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Oba koncerty začínají v 19:30 hodin v Besedním domě, čtvrteční večer natáčí Český rozhlas pro vysílání na stanici Vltava a v síti EBU. O tom, že se jedná o jeden z nejvýznamnějších koncertů sezony svědčí i fakt, že byl vyprodán pár dní po zahájení prodeje vstupenek.

Laurie Anderson (zdroj Filharmonie Brno)

Laurie Anderson (1947) patří k nejslavnějším a nejodvážnějším americkým tvůrčím osobnostem. Proslula svými multimediálními projekty, inovativním využíváním technologií a stylem založeným na osobním vyprávění. Je také spisovatelkou, režisérkou, vizuální umělkyní a zpěvačkou, autorkou průkopnických děl zasahujících do oblasti vizuálního umění, divadla a experimentální hudby. Její poslední album Landfall z roku 2018 obdrželo Grammy v kategorii Nejlepší komorní hudby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat