Lednicko-valtický hudební festival staví dramaturgii na mladých talentech

Dát prostor nadějným hudebníkům. Lednicko-valtický hudební festival zaměří ve svém 8. ročníku pozornost na vycházející hvězdy hudebního světa. Od 23. září do 7. října 2023 proto představí výběr českých i zahraničních mladých talentů v doprovodu renomovaných souborů.
Daniel Matejča (zdroj Akademie múzických umění v Praze)
Daniel Matejča (zdroj Akademie múzických umění v Praze)

„Na začátku je vždy potřeba podpora druhých. Ujištění, že vás někdo vidí, vnímá vaše schopnosti a potenciál. Samozřejmostí je nutnost zdokonalování se, ale myslím, že v začátku je zásadní, aby někdo poznal váš potenciál a dal vám prostor ho rozvíjet,” říká festivalový ředitel a zároveň dramaturg, jihomoravský rodák Jiří Partyka. Sám ví, o čem mluví – začínal jako výtečný houslista, ještě nedávno působící v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu. Právě proto sestavil letošní dramaturgii ve znamení mládí a nadšení, tedy přesněji řečeno, umělců z celého světa do 25 let, kteří už nyní na koncertních pódiích a uznávaných soutěžích dokazují, že je čeká skvělá umělecká budoucnost. „Člověk by si i řekl, že už toho za svůj život viděl a zažil mnoho, pak ale pozná mladé hudebníky a jen žasne, čeho jsou schopní a co už mají ve svém mladém věku za sebou. Rád bych jejich nadšení pro hudbu a talent představil i posluchačům na jihu Moravy,” doplňuje Partyka.

Lednicko-valtický hudební festival nabídne jedny z nejvýraznějších talentů a jejich mentory. Z filharmonií a souborů zahraje Filharmonie Brno (premiéra na LVHF), PKF – Prague Philharmonia a Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle a Orquestrina Baborak. Po jejich boku vystoupí na dvou koncertech LVHF 2023 zejména jeden z největších talentů, jakého kdy Česká republika měla – houslista Daniel Matejča, vítěz Eurovision Young Musicians 2022. Z českých rising stars se dále představí kontrabasista Indi Stivín, klavírista Matyáš Novák a velmi nadaná hobojistka Tereza Tourková nebo chlapecký sbor Boni pueri. Ze zahraničních hostů přijede na LVHF klavírista Maxim Lando (USA), houslistka Michelle Stern (USA), sopranistka Daria Kolisan (Ukrajina), barytonista Yurii Strakhov (Ukrajina) a hráč na lesní roh Yngve Abelvik (Norsko). Všechny sólisty spojuje hudební talent a účast nebo vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích daných nástrojů.

Jako dirigenti a mentoři festivalu vystoupí Nikol Kraft, Marek Štilec, Radek Baborák, Václav Hudeček a Tomáš Netopil. Součástí festivalu budou rovněž již tradiční hudebně-edukační koncerty pro školy.

Dnes již zaběhnutá tradice velí, že s novým ročníkem přichází také nové koncertní prostory. Nejinak je tomu i letos, kdy návštěvníkům festival představí dokonce tři nové objekty.

Katzelsdorfský zámeček (foto Lukáš Hrdlička)
Katzelsdorfský zámeček (foto Lukáš Hrdlička)

Svou stopu rozšíří do další památky spojené s rodem Lichtenštejnů – koncert nejnadějnějších současných studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění si zájemci poslechnou v prostorách Lichtenštejnského paláce v Praze na Malé Straně, kde Akademie sídlí.

Druhým místem festival zůstává na území jižní Moravy ve Valticích v těsné blízkosti hranic s Rakouskem, kde leží torzo Katzelsdorfského zámečku, který byl v době pandemie vykopán místními nadšenci. Nyní má tento lovecký zámeček, zbudovaný za polního maršála Jana I. Josefa z Lichtenštejna (hlavou rodu 1805–1836), status kulturní památky a spolek usilující o jeho obnovu má podporu místních obyvatel a podnikatelů.

Tím třetím prostorem je architektonicky unikátní objekt Vinařství Obelisk, které svou strategickou polohou nad Valticemi nabízí dechberoucí výhled do dalekého okolí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments