Projekt Fortepiano zve na souborné provedení skladeb Tomáše Hanzlíka

V rámci hudebního projektu Fortepiano zazní v podání Martina Smutného a Kateřiny Ochmanové souborné provedení skladeb Tomáše Hanzlíka. Koncerty proběhnou 24. března 2023 od 18:00 hodin ve vyškovském Světě klavírů a 26. března 2023 od 17:00 hodin v olomouckém Jezuitském konviktu.
Martin Smutný (zdroj Fortepiano)
Martin Smutný (zdroj Fortepiano)

Název programu Fortepiano odkazuje na historickou podobu klavíru z několika důvodů. Postmoderní hudba Tomáše Hanzlíka je minulostí výrazně inspirovaná a v různých etapách jeho tvorby by se dala charakterizovat termíny: racionalistický neoklasicismus, neoromantický sentimentalismus a neobarokní minimalismus.

Chronologicky Hanzlíkovy skladby pro klávesové nástroje provede Martin Smutný. V úvodní Sonátě pro klavír a cembalo a případném přídavku se k němu připojí na druhý klavír ještě Kateřina Ochmanová. Stejný program zazní na dvou místech ovšem ve dvou odlišných zněních. Ve Vyškově budou jednotlivé skladby interpretované na různé historické klavíry, v Olomouci na moderní křídlo, ale alternativně i na cembalo a varhanní pozitiv.

Svět klavírů ve Vyškově je jednou z největších soukromých sbírek historických klavírů z 18. až 20. století v hratelném stavu ve střední Evropě. Komorní sál Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci je zkušebnou přádajícího spolku Ensemble Damian při KHV PdF, který v Jezuitském konviktu zároveň sídlí. V obou komorních prostorech se můžete těšit na domáckou atmosféru, ovšem kvůli omezené kapacitě je doporučena předchozí rezervace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments