Legendární italský tenorista Angelo Lo Forese zemřel ve věku 100 let

Ve čtvrtek 14. května 2020 zemřel ve věku 100 let italský tenorista Angelo Lo Forese (uváděný často jako A. Loforese). Za svůj život nastudoval více než 80 operních rolí a byl též uznáváným pedagogem zpěvu.
Angelo Lo Forese (zdroj YouTube)

Angelo Lo Forese se narodil se 27. března 1920 v italském Miláně a hudbu studoval od svých osmnácti let. Jeho studia však brzy přerušila druhá světová válka a v roce 1943 byl nucen emigrovat se do Švýcarska.

Po válce se vrátil do Itálie, kde pokračoval ve svých studiích. Jeho učiteli zpěvu byli Aureliano Pertile či Primo Montanari. V roce 1948 debutoval jako barytonista v roli Silvia v Leoncavallových Komediantech. Poté přešel k barytonistovi Emiliu Ghirardinimu, který ho v roce 1952 začal školit jako tenora. Loforese poté jako tenor debutoval v Casablance ve Verdiho Trubadúrovi vedle sopranistky Carly Castellani.

Přestože nedosáhl slávy některých svých současníků jako Mario Del Monaco, Giuseppe Di Stefano, Franco Corelli či Carlo Bergonzi, Lo Forese nastudoval neuvěřitelné množství rolí ve více než osmdesáti operách. Mezi ně patřil Turiddu v Sedlákovi kavalírovi, titulní role v opeře Don Carlo či Romeo v opeře Giulietta e Romeo Riccarda Zadonaie. Účinkoval v Evropě, Americe i na africkém kontinentě. Vystupoval mimo jiné i s legendami jako Giuletta Simoniato, Ada Finelli, Cesare Siepi, Ettore Bastianini, Ettore Bastianini, Anita Cerquetti nebo Fedora Barbieri.

Poté, co přestal aktivně zpívat, se stal uznávaným pedagogem. Mezi jeho žáky patřila například Petra Lang. Při příležitosti oslavy svého debutu ve Verdiho Trubadúrovi 16. března 2013 znovu veřejně vystoupil s árií Di quella pira z této opery. Záznam z této události obletěl svět:

Angelo Lo Forese žil od roku 2016 v domě odpočinku pro hudebníky, který spravuje Verdiho nadace v Miláně. Zde také 14. května 2020 ve věku 100 let zemřel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat