Legendární slovenská primabalerína slaví osmdesátiny

Dnešní představení Čajkovského Labutího jezera ve Slovenském národním divadle bude jiné, než ta předchozí. Je věnováno osmdesátinám legendě slovenského baletu Gustě Herényiové-Starostové. Právě dvojrole Odetty-Odílie patřila k jejím nejoblíbenějším. Vedle ní však za bezmála čtyřicet let ztvárnila na jevišti slovenské první scény mnoho desítek dalších neméně úspěšných rolí.

O.Nedbal: Z pohádky do pohádky (1956 – Zlatovláska, Jozef Zajko jako Princ)

P.I.Čajkovskij: Labutí jezero (1953 – Odetta, Vladimír Marek jako Princ)

Gusta Herényiová patří do první generace slovenských interpretů klasické baletní literatury. Baletu se začala věnovat ve dvanácti, už o pět let později, roku 1947, se stala členkou baletu Slovenského národního divadla. Po třech letech dostala sólistickou smlouvu. Pamětníci potvrzují, že v sobě hlavně měla potřebnou dávku ctižádosti, pracovitosti a vytrvalosti. Debutovala v Delibesově Coppélii jako Svanilda, mezi dalšími nejúspěšnějími rolemi je vedle již zmíněného Labutího jezera například Zlatovláska v Nedbalově baletu Z pohádky do pohádky a Lesní víla z Pohádky o Honzovi, Zarema z Asafjevovy Bachčisarajské fontány, Aurora z Čajkovského Spící krasavice, Prokofjevova Popelka a Julie, Adamova Giselle i Myrta. Recenze především oceňovaly precizní, technicky čisté provedení a také snahu o působivé přetlumočení daného tématu.

P.I.Čajkovskij: Labutí jezero (1973 – Odilie, Zoltán Nagy jako Princ)


A.Krejn: Laurencia (1958)

Odchodem ze scény ale umělecká práce Gusty Herényiové neskončila. Dál ve Slovenském narodním divadle působila jako pedagožka a asistentka choreografů. Zanedlouho, už koncem května, budou mít diváci možnost vidět jubilantku na jevišti znovu, a to v chystané premiéře světoznámého choreografa Jamesa Kudelky made in: Canada.

A hlavní celoživotní krédo letošní osmdesátnice? Spokojenost je projevem stagnace, nespokojenost projevem pokroku.

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rút

Osemdesiat je vek, kedy sa hodi bilancovat. Zelam pani Guste este hodne radosti zo zivota!

Anonymous

Gratulujeme! Na scéne bola nielen vynikajúca tanečnica, ale aj krásna žena! Jej herecký prejav toto všetko umocňoval a jej vystúpenia boli umeleckým zážitkom. Ďakujeme a želáme veľa zdravia!!

Anonymous

24.juna 2011 slavi dalsia legendarna primabalerina SND 85. narodeniny: Truda Boudova – Taska, Giselle, Zlatovlaska, Aurora, Jacinta, Masa z Luskacika (nastudovanie Jiri Blazek podla Vajnonena), Gajane, Karneval, Princezna Rozpravka o Honzovi (www.osobnosti.sk)