Letní hudební akademie Kroměříž přivítá světové hvězdy klasické hudby

Kroměříž opět ožije klasickou hudbou. V termínu od 18. do 25. srpna 2023 nabídne mladým hudebníkům výuku pod vedením interpretů klasické hudby, ale také atraktivní program pro veřejnost. Doprovodný program přinese koncert s dvěma dirigenty, barokní ansámbl, přednášky i mimořádné výkony umělců.
Letní hudební akademie Kroměříž: Ivo Kahánek během výuky (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)
Letní hudební akademie Kroměříž: Ivo Kahánek během výuky (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)

Mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž slibuje i letos mladým hudebníkům z devíti zemí světa program plný hudby, nevšedních zážitků a nových hudebních zkušeností sdílených se špičkovými interprety klasické hudby. Mezi lektory akademie se tentokrát poprvé zařadí i zpěvák Adam Plachetka. Nebude ovšem tradičně chybět ani violoncellistka žijící v Dánsku, Michaela Fukačová, klavírní virtuos Ivo Kahánek, violista Pavel Nikl nebo generální ředitel České filharmonie David Mareček, který povede studium pro hudební manažery.

Kromě nich přinese letošní akademie a festival i další zajímavá jména. Představí se zde totiž hned čtyři koncertní mistři. Sólisté a koncertní mistři České filharmonie – Jan Mráček coby lektor a Jiří Vodička jako interpret. Vídeňské symfoniky na stejné pozici zastupuje slovenský houslista Dalibor Karvay. A čtveřici doplní i jeden z nejzajímavějších světových houslistů a nyní také lektor akademie, Fedor Rudin, který také v minulosti zaujímal první židli u Vídeňských filharmoniků.

Během doprovodného programu akademie čeká milovníky klasické hudby například slavnostní symfonický koncert Svěcení domu, který připravují organizátoři na neděli 20. srpna ve zrekonstruovaných prostorách Sněmovního sálu Arcibiskupského zámku. Koncert představí kromě výkonů trojice nejlepších studentů z loňského ročníku také jednu raritu. „Ve vedení orchestru vystřídá v průběhu večera elitního světového dirigenta a uměleckého šéfa kroměřížské akademie, Tomáše Netopila, houslista a také dirigent Fedor Rudin,“ upozornila výkonná ředitelka Jana Kubáčová a pozvala i na další program festivalu Hudební Kroměříž: „Nevšední bude i barokní koncert, který nabídne pohled do zdejšího mimořádného hudebního archivu, po letech se s poutavou přednáškou vrátí profesor Cyril Höschl, Operní gala představí žáky světového pěvce Adama Plachetky a uvedena bude skladba Jiřího Pavlici.“

6. ročník Letní hudební akademie a festival klasické hudby Hudební Kroměříž se koná od 18. do 25. srpna 2023.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments