Výstava v Prostějově připomíná historii harmonií

Zakladatele první české továrny na varhany a harmonia v Kutné Hoře Jana Tučka připomene u příležitosti 110. výročí jeho úmrtí speciální výstava v nové soukromé expozici harmonií v Prostějově. Výstava bude slavnostně zahájena 20. července 2023, na programu je přednáška s prezentací jednotlivých hudebních nástrojů. Za svoji popularitu v Evropě a Spojených státech harmonia vděčila také tomu, že oproti varhanám jsou mnohem menší.
Harmonium Em. Štein a Boh. Tuček, expozice Harmonium – Historie, Prostějov (zdroj Ondřej Mucha)
Harmonium Em. Štein a Boh. Tuček, expozice Harmonium – Historie, Prostějov (zdroj Ondřej Mucha)

Na výstavě v Prostějově bude k vidění nejen několik vzácných harmonií z 90. let 19. století, ale také dobové dokumenty, které dosud oborníci neměli příležitost vidět. Od úmrtí Jana Tučka v roce 1913 budou zveřejněny poprvé. V Česku působilo v 19. století velké množství výrobců harmonií. „Hodně těchto firem zaniklo v první polovině 20. století. Většinou kvůli tomu, že neměly pokračovatele. Pokud fungovaly dál, tak některé z nich přežily ještě první světovou válku. O finále se v 50. letech postaralo znárodnění. Pouze společnost Petrof je vyráběla až do roku 1973,“ uvedl Ondřej Mucha. Éru harmonií definitivně ukončily elektronické hudební nástroje.

Nová expozice zaměřená na harmonia byla na půdě domu v Rejskově ulici otevřena v závěru loňského roku. K vidění je více než 20 harmonií. Expozice zahrnuje harmonia od předních výrobců, jako byli Alexandre-François Debain či Teofil Kotykiewicz. K vidění jsou i značky Schiedmayer, Trayser, Estey USA, Packard USA či Gebrüder Rieger Jägerndorf. Tuzemskou produkci pak zastupují harmonia vyrobená Janem Tučkem, Aloisem Hugo Lhotou z Hradce Králové či firmou Brauner z Uničova u Olomouce. „Máme největší soukromou sbírku v Česku, která čítá 60 harmonií. Pochází od významných stavitelů a firem od druhé poloviny 19. století do konce první poloviny 20. století,“ dodal Mucha.

Počet harmonií ve sbírce se zvyšuje. „Od založení stálé expozice jsme naši sbírku rozšířili o několik dalších harmonií, která budeme postupně vystavovat. Z mnoha historicky cenných harmonií lze zmínit například velký koncertní nástroj postavený firmou D. W. Karn & Co. Woodstock Canada. Po konzultaci s několika zahraničními kolegy v Evropě a USA se s velkou pravděpodobností jedná o ojedinělý model této velikosti a firmy v Evropě. Těchto modelů, které vlastníme, nebylo postaveno mnoho. Stavěny totiž byly výhradně na zakázku,“ řekl Mucha. V květnu odborníci dokončili opravu vzácného harmonia, které postavila americká firma Packard v roce 1895.

Expozice harmonií je podle Muchy ojedinělá v tom, že mapuje stoletou historii tohoto hudebního nástroje. Její součástí je i harmonium, které roce 1873 vyrobil Alexandre-François Debain. Tento francouzský výrobce hudebních nástrojů si harmonium nechal v roce 1840 patentovat. K vidění je také poslední model harmonia od firmy Petrof.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments