Letní Letná 2016: emoční skluzavka

  1. 1
  2. 2
Je jedním z kladů festivalu Letní Letná, že je na něm možné setkat se s tolika divadelními tvary, kolik jen široké vymezení „nový cirkus – pohybové divadlo“ dovoluje. Divák může být někdy až překvapen, protože i když na tenhle festival se chodí hlavně za zábavou, mnozí tvůrci se snaží vtáhnout jej trochu hlouběji a předložit mu i vážnější témata. Program tedy připomíná jízdu na horské dráze, kde se střídá smích i zamlklé soustředění a údiv nad výkony s nutností zklidnit se a přistoupit na nové vidění světa.
Limbo - Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)
Limbo – Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)

Jednou z nejvíce propagovaných hvězd byl, aktuálně už zcela vyprodaný, australský soubor Limbo. Skupina uvádí stejnojmenné představení v kouzelném dřevěném šapitó, které má i své vlastní jméno Magic Mirror, a pro svou tvorbu si umělci zvolili zcela tradiční cestu: formu kabaretu, varieté. Zrcadlový stan, postavený ve stylu dvacátých let, pochází z dílny belgické rodiny, která se výrobou a provozováním těchto šapitó zabývá už skoro od počátku dvacátého století. Stan tohoto typu může sloužit jako divadlo i jako taneční parket, malá zrcadla pokrývající všechny jeho stěny znásobují dojem volného prostoru a vkročením do něj jako by se vstupovalo do starých časů. Pro představení Limbo je v šapitó nastaveno přítmí a světla jsou laděna do červené a fialové barvy.

Limbo - Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)
Limbo – Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)

Aby byli performeři v co největším kontaktu s diváky, je scéna nejen předsunuta do prostoru a obecenstvo sedí přímo u ní, ale vedou k ní další uličky, kterými je možné přicházet a odcházet. V atmosféře stanu je cítit lehké napětí právě díky blízkosti účinkujících, kteří s diváky stále komunikují, do té míry, jak jim to jejich čísla právě dovolují. A jde skutečně o přehlídku parádních čísel akrobacie a klasických cirkusových technik na té nejvyšší úrovni. Výstupy jsou propojeny tanečními čísly ve starém (v dobrém slova smyslu starém) revuálním duchu. Jde o poctu cirkusu i burlesce a performeři myslí na vše od bláznivých převleků po bezpečnost diváků.

Limbo - Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)
Limbo – Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)

Účinkujících není mnoho, ale o to obdivuhodnější tato sestava je – vystupují především akrobaté, mezi nimiž vyniká Danik Abishev, který předvádí především akrobacii na rukou, nebo velmi charismatický Mikael Bres, jenž pracuje na vizáži lehce nalíčeného námořníka s náušnicí v uchu a představení korunuje neobyčejně ladným výstupem s čínskou tyčí. Vzdušná akrobatka Evelyne Allard předvádí poetické číslo se zavěšenou obručí a zřejmě největší hvězdou souboru je provokativně krásná Heather Holliday, profesionální polykačka mečů a ohně, která měla svého času titul nejmladší polykačky mečů na světě a udivovala už samotným výběrem disciplíny, neobvyklé nejen u artistky ženy, ale zejména u ženy tak drobného vzrůstu (protože tato cirkusová disciplína není trik s rekvizitou, ale provádí se reálně, pochopitelně s tím rozdílem, že nože a dýky nejsou ostré) – na důkaz, že číslo není nakašírované, používá Heather i luminiscenční trubici, která svítí skrz hrdlo…

Limbo - Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)
Limbo – Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)

Kouzlo celého představení spočívá ve skvělém načasování jednotlivých čísel a v živém napojení na publikum, které je vystupujícím umělcům neustále na dosah. Cítíte s nimi jejich vlastní vzrušení a živelnou radost z pohybu a z podařených kusů, dotýkají se vás, když se nad vašimi hlavami pohupují na pružných tyčích, a cítíte i žhavý dech plamenů z pyrotechnických čísel. Chvílemi o artisty máte i strach, ale zářivé úsměvy, které nepůsobí falešně, ale skutečně jsou podbarvené upřímným veselím, jsou nakažlivé. Přistihnete se najednou, že přestáváte myslet a vnímat cokoli mimo těch několika lidí na jevišti, že se ve vás probudily pocity pětiletého dítěte, které si poprvé sedlo na kolotoč nebo na houpačku, a zmocní se vás stejná radost, jakou jste možná nepocítili už celá léta.

Limbo - Letní Letná 2016 (foto Tony Virgo)
Limbo – Letní Letná 2016 (foto Tony Virgo)

A proto, když se zeptáte, zda je tato exhibice uměním, odpověď zní – jednoznačně ano! Protože jen opravdový umělec dokáže takovým způsobem pracovat s publikem a jeho emocemi, tolik pohnout jeho nitrem a navodit v divácích stav na pomezí extáze a meditace. I když je tohle umění zabalené do miniaturních kostýmů s flitry, provokativních pohybů a technické rutiny. Představení Limbo je v tomto směru skvělým vymítačem předsudků.

Hodnocení autora recenze: 100%
***

Kde najít k tomuto vystoupení kontrast? Zpět na zem a do reality diváky dokáže zaručeně vrátit vystoupení herce a mima Daniela Gulka. Daniel Gulko se s českou novocirkusovou a pantomimickou scénou setkal už asi před dvaceti lety a od té doby se vrací především v roli pedagoga. Působí na Janáčkově akademii múzických umění a v rámci Letní Letné se svými studenty připravil vystoupení. V předpremiéře zde také uvedl své vlastní nové sólo s názvem Bottom. K výslednému tvaru, který se může ještě změnit, dochází přes improvizaci a hru s rekvizitami. Jako většina mimů si vytvořil svého vlastního klauna, kterého „posílá“ do světa a nechává jej procházet různými svízelnými situacemi, aby přitom budil smích.

Bottom - Daniel Gulko - Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)
Bottom – Daniel Gulko – Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)

Klaunérii buď přijmete, nebo nepřijmete. Na diskusi po představení se hovořilo o tom, zda směšnost klauna je něco, co je vrozené samotnému herci, a do jaké míry je či není univerzální, za jakých okolností ji divák vnímá nebo nevnímá. Umění klauna je jistě základem, ale pak je tu individuální přístup divákův. Klaun může být sebevíce směšný, ale pokud jako diváci máte společensky či morálně zakotvenu představu toho, čemu je, nebo není vhodné se smát, a co je, nebo není vhodné zobrazovat v žertovných situacích, pak se reakce samozřejmě liší. Výsledkem může být stejně tak pobavení, jako pocity nepříjemné.

Bottom - Daniel Gulko - Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)
Bottom – Daniel Gulko – Letní Letná 2016 (foto František Ortmann)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Limbo -Denis/Maidment (Limbo/Letní Letná 2016)

[yasr_visitor_votes postid="222629" size="small"]

Vaše hodnocení - Bottom -Daniel Gulko (Letní Letná 2016)

[yasr_visitor_votes postid="222631" size="small"]

Mohlo by vás zajímat