Letní Letná 2016. Losers na pláži

Festival nového cirkusu a pohybového divadla Letní Letná se za dvanáct let svého fungování stal událostí, bez níž si řada Pražanů nedokáže představit konec prázdnin. Na Letné vyrůstá rok co rok les cirkusových stanů pro večerní představení a park se i přes den hemží rodinami s dětmi. Směs starosvětské nálady a moderního umění vládne v celém prostoru a stejně tak i večer na scéně. Inscenace z žánru nového cirkusu jsou příjemné svou nevypočitatelností.

Letos se již potřetí na Letné představila s novým programem česká skupina Losers Cirque Company (podruhé pod tímto názvem, protože první rok jim pilotní projekt teprve přinesl myšlenku soubor založit). V představení Beach Boy(s) šli cestou rozvinutí jednoho nápadu, jednoho motivu. Pod vedením režiséra Jiřího Havelky a dohledem tanečnice, lektorky a choreografky Lindy Rančákové vytvořili hodinové pásmo, které přineslo pod české cirkusové šapitó kalifornskou pláž.

Zápletka inscenace je jednoduchá – pětice nadšenců pro vodní a vzdušné sporty (Petr Horníček, Lukáš Macháček, Matyáš Ramba, Vítězslav Ramba, Jindřich Panský) vyráží na prosluněnou pláž za dobrodružstvím. Překážku tvoří naprosté bezvětří, a tak se sportuchtiví mladíci začnou nudit a ze vzájemných provokací a her vznikne podívaná. Ideově, názorově či řekněme obsahově se v této inscenaci mnoho neděje, primárně jde vlastně o zábavu, hru a o výzkum – zkoumaní možností těla a předmětů.

Letní Letná 2016 - Jiří Havelka, Petr Horníček: Beach Boys - Losers Cirque Company (foto © František Ortmann)
Letní Letná 2016 – Jiří Havelka, Petr Horníček: Beach Boy(s) – Losers Cirque Company (foto © František Ortmann)

Losers si totiž programově vytyčují využívání náčiní a rekvizit, jež samy o sobě k novocirkusovým disciplínám neslouží, což skýtá mnoho možností a je to přístup hodný ocenění. Jako Beach Boy(s) se inspirovali především sportem, surfingem a kitingem (spojení surfování na vlnách a tažení drakem, který v praxi vypadá spíš jako malý padák). Což samozřejmě nemůže vést k ničemu jinému než k objevování vzdušné akrobacie v zavěšení na lanech a kroužení nad hlavami publika, což tvoří ale až samotné finále.

V inscenaci se projevuje vynalézavost ve využití mnoha dalších předmětů – už v samotném začátku přijíždějí účastníci na svou vysněnou pláž v pravém Mini ze šedesátých let a i to se jim stává prostorem pro předvedení několika akrobatických čísel.

Letní Letná 2016 - Jiří Havelka, Petr Horníček: Beach Boys - Losers Cirque Company (foto © František Ortmann)
Letní Letná 2016 – Jiří Havelka, Petr Horníček: Beach Boy(s) – Losers Cirque Company (foto © František Ortmann)

Větší ploché prkno vycházející ergonomicky z tvaru surfu slouží jako pohyblivá podložka pro triky, které by jistě byly pohodlnější, kdyby performerovi jeho kolegové nesimulovali mořské vlny pod nohama. Objeví se i párová akrobacie, ale spíš okrajově, tentokrát jsou interpreti spíše každý za sebe.

Některé hry jsou jen trošku posunuty směrem k akrobacii a performeři těží spíš ze situačního humoru, provokují se, využívají všech záminek k tomu, udělat si ze sebe legraci. Jako hudební doprovod si vybírají populární písně, ale od skutečných Beach Boys je přísně vzato jen ta první, kterou si také sami zazpívají.

Letní Letná 2016 - Jiří Havelka, Petr Horníček: Beach Boys - Losers Cirque Company (foto © František Ortmann)
Letní Letná 2016 – Jiří Havelka, Petr Horníček: Beach Boy(s) – Losers Cirque Company (foto © František Ortmann)

Přítomnost nové členky souboru, gymnastky Kristýny Pálešové, je příležitostí vložit do inscenace ještě koketní hru na svádění, ale pohybově jsou zatím mnohem zajímavější pasáže, kdy performeři vystupují sami. Je to snad až trochu prvoplánové (inscenace o plážových hrách se přeci neobejde bez dívky v plavkách).

Poněkud odsunuta do pozadí tentokrát zůstává taneční složka. Pohybová spolupráce spočívá spíše v propojení a „učesání“ dílčích výstupů, choreografie je tu jen jedna, a to jen humorné připomenutí disco tance. A tak, ne že by inscenace nepřinesla zábavnou podívanou a dobrá akrobatická čísla (musíme přihlédnout i k tomu, že performeři mají jen málokdy čas k pravidelnému trénování a nastudování nových čísel – proto ani nemá smysl je srovnávat se zahraničními ansámbly, které žijí životem skutečných „cirkusáků“ a svá představení pilují denně), ale přesto jí něco chybí.

Postrádá trochu přidanou hodnotu, kterou byla předloni vytříbená estetika oné tanečně-pohybové složky anebo minulý rok téma, které mohlo diváky pohnout k většímu zamyšlení. Losers ale stejně žádní loseři nejsou a bojují dál o grantovou podporu a možnost získat vlastní scénu a zkušební prostory. V rámci našich podmínek je jejich vynalézavost velká i mimo jeviště a je vlastně obdivuhodné, že dokáží vytvářet v tak rychlém sledu celovečerní projekty. Tak je také přijďte podpořit, poslední reprízy se konají 2., 3. a 4. září.


Hodnocení autorky recenze: 80%

Letní Letná 2016
Beach Boy(s)
Námět: Jiří Havelka, Petr Horníček
Režie: Jiří Havelka
Dramaturgická spolupráce: Zdeněk Janáček
Asistent režie, herecká supervize: Tomsa Legierski
Choreografie: Linda Rančáková
Scénografie: Petr Horníček
Scénografická spolupráce: Dáda Němeček
Kostýmy: Lucie Červíková
Hudba: Igor Ochepovsky
Zvuk: Marián Starý
Světla: Michal Bláha
Produkce: United Arts
Premiéra 19. srpna 2016 Letná Praha
(psáno z reprízy 22. 8. 2016)

Účinkují – Petr Horníček, Lukáš Macháček, Matyáš Ramba, Vítězslav Ramba, Jindřich Panský, Kristýna Pálešová

www.letniletna.cz
www.loserscirque.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Havelka/Horníček: Beach Boy(s) (Losers Cirque Company)

[yasr_visitor_votes postid="222464" size="small"]

Mohlo by vás zajímat