Letní slavnosti staré hudby – všechny cesty vedou do Říma
Špičkoví zahraniční i domácí interpreti v čele s ansámblem Cantus Cölln, španělským kontratenorem Carlosem Menou, souborem Arte dei Suonatori či francouzskou sopranistkou Claire Lefilliâtre, pochopitelně za účasti rezidenčního souboru Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou. Takové budou nejnovější Letní slavnosti staré hudby, jejichž program pořadatelé právě v těchto dnech zveřejnili. Rok od roku stále vyhledávanější festival se tentokrát uskuteční od 14. července do 6. srpna a nabídne celkem osm večerů, letos avizujících duch horkého, hudbou pulsujícího Říma, se vhledem do klíčových momentů hudebních dějin tohoto města, od rané italské renesance přes vrcholy vokální polyfonie a počátky instrumentálního baroka až k velkolepým orchestrálním dílům Georga Friedricha Händela a operním áriím Antonia Vivaldiho. Festival již tradičně zve do historických prostor Pražského hradu, Anežského a Břevnovského kláštera, Novoměstské radnice a zámku Troja. Čtrnácté Letní slavnosti staré hudby zahájí ve Španělském sále Pražského hradu německý ansámbl vokálních sólistů, uznávaný Cantus Cölln, který aspiruje na to, stát se jednou z hlavních hvězd tohoto ročníku. V programu s názvem Theatrum sacrum představí římská oratoria a kantáty z doby rozkvětu žánru ve druhé polovině 17. století, v dílech barokních mistrů Marca Marazzoliho, Giacoma Carissimiho a jejich mnichovského následovníka Johanna Caspara Kerlla.
Pro druhý festivalový večer je slibován genius loci vatikánské Sixtinské kaple, která bývala významným centrem hudebního dění. Kostel sv. Salvátora v areálu kláštera sv. Anežky České zažije magickou přeměnu v Cappellu Sistinu. Pod vedením Vojtěcha Semeráda ji zprostředkuje vokální ansámbl Cappella Mariana. Připomene renesanční mistry Felice Aneria, Jeana Moutona či Cristóbala de Morales, který se při zpěvu nechával inspirovat tehdy právě vznikajícími nástěnnými malbami Michelangela. Zazní také Palestrinova slavná Missa Papae Marcelli.
Novoměstská radnice vzpomene na hudbu, jaká se hrála v době jejího vzniku. Slibuje to norský flétnista Jostein Gundersen a soubor Currentes ballatami s chansony a madrigaly v programu s názvem Spinato intorno al cor, kdy hudba bude z pera italského zpěváka a skladatele doby trecenta Antonia Zacara da Teramo, současníka Karla IV.
Další z festivalových večerů nabídne koncert dvou Španělů – kontratenoristy Carlose Meny a teorbisty a kytaristy Enrika Soliníse, doprovázených souborem Euskalbaroquensemblea. Ti s hudbou raného baroka připomenou v zahradě zámku Troja pověstný Zlatý milník – Milliarium aureum, který za dnů císaře Augusta stával na Foru Romanu a ohlašoval, že všechny cesty vedou do Říma. Pražská Troja se tak, byť na jediný večer, má stát pomyslným pupkem světa – El tambor del mundo, jak hlásá také název programu.Poslední červencový večer, nazvaný Roma Lusitana – Lisbona Romana, bude v Břevnovském klášteře sledovat slavného Domenica Scarlattiho, jak míří z Říma do Lisabonu, kde se setká s nejnadanějším a nejoddanějším ze svých žáků, místním hudebníkem José Antóniem Carlosem de Seixas. Jejích komorní díla zazní v podání portugalského Ludovice ensemble, ve společnosti dalších jižanů, skladatelů Pietra Paola Capelliniho, Carla Ambrogia Lonatiho či Pedra Lopese Nogueiry.
V Rudolfově galerii na Pražském hradě pak bude v programu Arcangelo della Musica připomenut letošní jubilant Arcangelo Corelli (1653–1713). Kvartet hráčů, členů Netherlands Bach Society v čele s houslistkou Cecilií Bernardini představí vedle Corelliho i skladby jeho souputníků – Lelia Colisty, Georga Friedricha Händela a Giovanni Bononciniho.
Pietro Ottoboni – kardinál, který byl básníkem, mecenášem a milovníkem hudby – pořádal ve svém honosném Palazzo della Cancelleria v Římě opulentní hudební hostiny. U jednoho notového pultu se tak sešli například Antonio Vivaldi a Alessandro Scarlatti. Také letošní ročník Letních slavností staré hudby přinese podobnou Římskou slavnost, a to ve Španělském sále, za účasti Arte dei Suonatori z Polska a Collegia Marianum. Sólistkou večera bude francouzská sopranistka Claire Lefilliâtre, na programu mimo jiné Vivaldi, Alessandro Scarlatti, Corelli a Händel.
Letošní slavnosti staré hudby slibují i novinku – doprovodnou akci festivalu, kdy se coby prolog festivalu prostory staropražského Clam-Gallasova paláce, od malebných nádvoří přes schodiště zdobené Braunovými plastikami po krásný mramorový sál, rozeznějí fanfárami, římskými barokními písněmi, tanci a sonátami. V připravené hudební dílně si zájemci, včetně nejmenších posluchačů, budou moci vyzkoušet společné muzicírování a seznámit se s barokními nástroji.
www.letnislavnosti.cz
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]