Letní slavnosti staré hudby
Letos už po dvanácté odstartuje v Praze za pouhé tři týdny mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby. V sedmi večerech se v Míčovně, Rudolfově galerii i Španělském sále Pražského hradu, Trojském zámku a také v Anežském i Břevnovském klášteře vystoupí řada špičkových souborů i sólistů. Také letos je dramaturgie festivalu zacílena na období renesance a baroka, místy s tak trochu exotickou příchutí.
„Když Dorothee Mields zpívá, nejde jen o techniku zpěvu a čistý zvuk jejího hlasu, je v něm obsaženo mnohem více. Láska k životu a výzva publiku: nechte se unést!“, napsal Die Zeit o uznávané německé sopranistce Dorothee Mields, která je jednou z nejvyhledávanějších pěvkyň v oblasti renesanční a barokní hudby, a která se představí v úvodním festivalovém večeru společně se souborem Musica Fiata, který se od svého založení v roce 1976 zaměřuje zejména na hudbu 16. a 17. století v interpretaci na historické nástroje. Pod názvem Na křídlech lva je připravena benátská hudba, tak jak zněla na dvorech v Drážďanech, Vídni a Brunšviku.
Španělskou renesanční hudbu ze zemí aragonské koruny přiveze španělská Capella de Ministrers v čele s houslistou Carlesem Magranerem. Programní skladby Matea Flechy, tzv. ensalades, byly určeny pro dvůr Filipa II. Habsburského.
Belgický vokální soubor Capilla Flamenca připravil program nazvaný Festa Liturgica, vystavěný na mariánských nešporách, hymnech a mši, které pro vysoce kultivované a duchovní prostředí burgundského dvora na přelomu 14. a 15. století zkomponoval mistr renesanční polyfonie Pierre de La Rue.
Latinskoamerické baroko slibuje Música Temprana, složená z hudebníků jihoamerického původu působících v Evropě. Pod vedením zpěváka, kytaristy a perkusionisty Adriána Rodrígueze Van der Spoela přednese skladby z dobové sbírky Codex Trujillo, spojující prvky domorodé peruánské kultury a vlivy španělské dobové tvorby.
Americký hráč na cink Doron David Sherwin spolu s cembalistkou Barbarou Marií Willi naváží na započatou tradici recitálů pro tento specifický dechový nástroj, který na českou hudební scénu uvedly ve větší míře právě Letní slavnosti staré hudby. Raně barokní program Dulce novumque melos bude zahrnovat melodie psané pro benátské a římské chrámy.
Kuriozitou letošního festivalového ročníku slibuje být vystoupení belgického tria Laterna Magica, složeného ze dvou csakanů a kladívkového klavíru. Hudebníci z valonského regionu představí raně klasicistní program v podání na zcela neznámý dechový nástroj, původně píšťalu uherských pastýřů, která se však ve své době používala také jako hůl či zbraň a prosadila se zároveň v hudebních salonech období Biedermeieru.
Vyvrcholením festivalu se má stát večer, nazvaný Král přichází, představující ceremoniální ouvertury, pochody a entrées určené pro versailleské slavnosti Ludvíka XIV. a výběr árií z oper a baletů Jeana Baptista Lullyho. Mezi účinkujícími jsou francouzští sólisté Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati, naše Collegium Marianum s Janou Semerádovou, dechový soubor Arena Musicale a francouzský Les Lunaisiens.
Letošní 12.ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby se koná od 22.července do 8.srpna.
Na křídlech lva
Benátská hudba na dvorech v Drážďanech, ve Vídni a v Brunšviku
Pátek 22. 7. 2011, 19:30 hod.
Míčovna Pražského hradu, Praha 1
Dorothee Mields – soprán
Musica Fiata (Německo)
Roland Wilson – umělecký vedoucí
Música de Palacio
Španělská renesanční hudba v zemích aragonské koruny
Pondělí 25. 7. 2011, 19:30 hod.
Rudolfova galerie Pražského hradu
Capella de Ministrers (Španělsko)
Carles Magraner – umělecký vedoucí
Festa Liturgica
Pierre de La Rue, polyfonní mše a nešpory Ave Maria pro burgundský dvůr
Středa 27. 7. 2011, 20:00 hod.
Klášter sv. Anežky České, kostel sv. Salvátora, Anežská 12, Praha 1
Capilla Flamenca (Belgie)
Dirk Snellings – umělecký vedoucí
Barroco Latinoamericano
Španělské vlivy v peruánské hudbě 18. století
Pondělí 1. 8. 2011, 20:00 hod.
Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
Música Temprana (Nizozemí)
Adrián Rodríguez Van der Spoel – barokní kytary, zpěv, perkuse, umělecký vedoucí
Dulce novumque melos
Oslavná moteta a virtuózní hudba v římských a benátských chrámech
Středa 3. 8. 2011, 19:30 hod.
Klášter sv. Anežky české, kostel sv. Františka, Anežská 12, Praha 1
Doron Sherwin – cink
Barbara Maria Willi – cembalo, varhany
Hausmusik
Salonní hudba Biedermeieru
E. Krähmer, C. Kreutzer, W. A. Mozart, J. Strauss
Čtvrtek 4. 8. 2011, 20:00 hod.
Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
Laterna Magica (Belgie, Valonsko-Brusel)
Nathalie Houtman, Laura Pok – csakan
Raphaël Collignon – kladívkový klavír
Král přichází!
Versailles Ludvíka XIV. – ceremoniální ouvertury a entrées, árie z oper a baletů J.-B. Lullyho a pastorální kantáta J.-B. Stucka
Pondělí 8. 8. 2011, 19:30 hod.
Španělský sál Pražského hradu
Jean-François Novelli – tenor
Arnaud Marzorati – baryton
(jevištní pohyb a barokní gestika ve spolupráci s B. Lazarem)
Les Lunaisiens (Francie)
Arena Musicale – soubor historických hobojů podle „Grand Ecurie du roy“
Collegium Marianum – orchestr podle královské „La petite bande“
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]