Letošní Pražské jaro hlásí vyšší návštěvnost

Přibližně pět desítek akcí letošního 79. ročníku festivalu Pražské jaro navštívilo 28.000 diváků, zhruba o 4000 milovníků klasické hudby více než loni. Návštěvnost přesáhla 90 procent, tržby z prodeje vstupenek činily 25,5 milionu korun, loni to bylo 25,1 milionu korun.
Pražské jaro 2024 (zdroj Pražské jaro, foto Milan Mošna)
Pražské jaro 2024 (zdroj Pražské jaro, foto Milan Mošna)

Vyprodáno bylo letos 29 koncertů, což je bezmála o třetinu více proti minulému roku. Festival dnes večer zakončí evropská premiéra díla Superorganisms Miroslava Srnky v kombinaci s díly českých klasiků Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Josefa Suka v podání České filharmonie a houslisty Josefa Špačka pod vedením Davida Robertsona. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Pavel Trojan.

“Nejen bohatý doprovodný program, ale zejména samotné koncerty naplnily naše letošní předsevzetí, že Rok české hudby oslavíme prostřednictvím slavných děl, ale také se pokusíme vyprovokovat diskusi o tom, co pro nás česká hudba znamená, co nám přináší a jak o ni pečujeme. To se nám mnohokrát splnilo a vážíme si toho,” uvedl Trojan.

Zvýšený rozpočet festivalu v roce 2024 přesáhl hranici 100 milionů korun. Náklady na mimořádné projekty k Roku české hudby z této sumy představují více než 20 milionů korun. Příjmy z prodeje vstupenek a podpora od mecenášů sdružených v klubu Přátel Pražského jara činí přibližně 20 procent rozpočtu festivalu. Loňský rozpočet Pražského jara byl přes 80 milionů korun. Na rozpočtu festivalu se podílejí zejména ministerstvo kultury a město Praha.

Pořadatelé dnes oznámili, že na jubilejním 80. ročníku Pražského jara, který příští rok Mou vlastí otevře Česká filharmonie, vystoupí Chicagský symfonický orchestr a Bostonský symfonický orchestr. V jejich čele stanou dirigenti Andris Nelsons a Jaap van Zweden.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments