Letošní ročník Hudební akademie Terezín je věnovaný „nežádoucí“ hudbě

Od 15. do 18. srpna 2022 se v rámci projektu Musica non grata ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v České republice a Institutem terezínských skladatelů uskuteční v areálu bývalého terezínského ghetta a v Praze druhý ročník Hudební akademie Terezín. Koncerty, přednášky, zkoušky a workshopy jsou přístupné rovněž široké veřejnosti, a to zdarma.
Hudební akademie Terezín 2021 (zdroj Musica non grata)
Hudební akademie Terezín 2021 (zdroj Musica non grata)

Terezín – místo, kde za druhé světové války umění tišilo bolest, dodávalo naději a v neutěšených podmínkách vznikala vrcholná díla internovaných česko-německých židovských skladatelů – se od 15. do 18. srpna opět rozezní hudbou. Vedle aktivních účastníků Hudební akademie Terezín mohou zkoušky, koncerty a přednášky navštívit i zájemci z řad veřejnosti. Program zahrnuje rovněž hudební workshopy pro žáky ZUŠ v Litoměřicích.

U příležitosti 80. výročí úmrtí skladatele Erwina Schulhoffa se centrálním tématem Hudební akademie Terezín 2022 stává nastudování jazzového oratoria H.M.S. Royal Oak v úpravě Franka Engela pro komorní obsazení. Skladbu nastudují studenti Vysoké školy hudební a taneční v Kolíně nad Rýnem ve spolupráci se členy Sboru Státní opery pod vedením prof. Wernera Dickela.

16. a 17. října proběhne v Magdeburských kasárnách muzikologická konference Institutu terezínských skladatelů, která nabídne přednášky doktorandů Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Tématem bude mimo jiné komorní dílo Gideona Kleina nebo nechvalně proslulý propagandistický snímek Theresienstadt. Speciálním hostem konference bude Yuval Shaked.

Čtyřdenní setkání mladých umělců z Německa a České republiky uzavře koncert v Jeruzalémské synagoze v Praze ve čtvrtek 18. srpna od 19 hodin, na kterém bude ve světové premiéře provedena komorní verze jazzového oratoria H.M.S. Royal Oak Erwina Schulhoffa. Zájemci z Terezína a okolí mají možnost navštívit veřejně přístupnou generální zkoušku ve středu 17. srpna od 17 hodin ve Wieserově domě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments