Letošní ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu se uzavřel

V sobotu 16. října se uzavřel šestý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu. Završila se tak největší evropská přehlídka tvorby Antonia Vivaldiho za posledních padesát let. Od 23. září do 16. října 2021 se v rámci devíti koncertů představily soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, Ensemble Matheus, Concerto Aventino, Ensemble Scaramuccia (český debut), Gli Incogniti, Accademia Bizantina, Collegium Marianum, Musica Florea a Europa Galante (český debut). V českém debutu vystoupil kontratenorista Jakub Józef Orliński a houslista Fabio Biondi.
Jakub Józef Orliński, Lednicko-valtický hudební festival 2021 (zdroj Lednicko-valtický hudební festival)
Jakub Józef Orliński, Lednicko-valtický hudební festival 2021 (zdroj Lednicko-valtický hudební festival)

I přes složitou situaci dosáhla v letošním roce vyprodanost sálů jedenadevadesáti procent. Celkem přivítal Lednicko-valtický hudební festival na 2 400 diváků z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa, Velké Británie, Maďarska, Polska, Belgie, Švýcarska a Španělska. Nabídl živé streamy čtyř koncertů: 23. září (Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704), 2. října (Jakub Józef Orliński & Ensemble Matheus), 9. října (Delphine Galou & Accademia Bizantina) a 16. října (Fabio Biondi & Europa Galante).

Festival uvedl novodobou světovou premiéru Vivaldiho árie „Eja voce sonora laeti cantate“ RV Anh 59.29 a Koncert C dur pro hoboj, smyčce a basso continuo v úpravě pro barokní příčnou flétnu Vivaldiho žáka Františka Jiránka. Koncerty doplnily volně přístupné přednášky českého muzikologa Václava Kapsy. Tradičně nechyběly ani edukační programy pro děti z regionu. Festival letos představil dvě nové lokace: Hraniční zámeček (Chateau de Frontière) a nově zrekonstruovaný letohrádek Belveder ve Valticích.

Záznam koncertu Jakuba Józefa Orlińského & Ensemble Matheus je možné zhlédnout do 2. listopadu 2021 na platformě filmnazivo.cz. Část výtěžku z online vstupného půjde na podporu sbírky Pro Moravu Nadace Via, do které se LVHF zapojil jen několik hodin po ničivém tornádu na jižní Moravě a celkem do ní k dnešnímu dni přispěl částkou 55 469 Kč.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments