Letošní sezona Opery ND vrcholí Smetanovým Daliborem

Letošní sezona Opery Národního divadla (ND) dnes vrcholí premiérou nového nastudování opery Bedřicha Smetany Dalibor se sólistou Vídeňské opery Adamem Plachetkou v roli krále Vladislava. Jako Dalibor se představí oceňovaní slovenští tenoristé Peter Berger a Michal Lehotský.
B. Smetana: Dalibor – Národní divadlo 2019 (foto Patrik Borecký)

U nové inscenace se sešel režisér Jiří Nekvasil, scénograf Daniel Dvořák a dirigent Jaroslav Kyzlink, hudební ředitel Opery ND. Další postavy romantické tragédie na jevišti ztvární Dana Burešová, Kateřina Hebelková, Veronika Holbová, Alžběta Poláčková, Jiří Sulženko, Jan Šťáva a další.

Závěr aktuální sezony Opery ND, stejně jako její začátek, patří dílu Smetany. Národní divadlo 27. října 2018 uvedlo slavnostní provedení opery Libuše.

Premiéra Dalibora se uskutečnila 16. května 1868 v pražském Novoměstském divadle v rámci oslav spojených s položením základního kamene Zlaté kapličky a dirigoval ji sám Smetana. Libuše byla určena pro otevření Národního divadla a dodnes je uváděna především při slavnostních příležitostech.

Od prvního provedení na jevišti Národního divadla roku 1886 se Dalibor dočkal bezmála jedenácti stovek představení. Pražská opera s ním slavila zahraniční úspěchy mimo jiné ve Vídni, v Moskvě, Berlíně a Edinburghu. Jedním z prvních zahraničních nastudování Dalibora byla v roce 1897 vídeňská inscenace ctitele Smetanova díla Gustava Mahlera.

Příběh o rytíři Daliborovi vychází z historických událostí doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského, ovšem do všeobecného povědomí vstoupila spíše romantická pověst o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle, zpracovaná mnohými kronikáři a spisovateli. Ta se také stala základem libreta Josefa Wenziga přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem. Dalibor je romantickou tragédií, v níž jsou hlavním hybatelem vášně. Nejprve divoká Daliborova touha pomstít smrt milovaného přítele na jedné straně a následně Miladina snaha o pomstu bratra na druhé.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat