Letošní sezona Opery ND vrcholí Smetanovým Daliborem

Letošní sezona Opery Národního divadla (ND) dnes vrcholí premiérou nového nastudování opery Bedřicha Smetany Dalibor se sólistou Vídeňské opery Adamem Plachetkou v roli krále Vladislava. Jako Dalibor se představí oceňovaní slovenští tenoristé Peter Berger a Michal Lehotský.
B. Smetana: Dalibor – Národní divadlo 2019 (foto Patrik Borecký)

U nové inscenace se sešel režisér Jiří Nekvasil, scénograf Daniel Dvořák a dirigent Jaroslav Kyzlink, hudební ředitel Opery ND. Další postavy romantické tragédie na jevišti ztvární Dana Burešová, Kateřina Hebelková, Veronika Holbová, Alžběta Poláčková, Jiří Sulženko, Jan Šťáva a další.

Závěr aktuální sezony Opery ND, stejně jako její začátek, patří dílu Smetany. Národní divadlo 27. října 2018 uvedlo slavnostní provedení opery Libuše.

Premiéra Dalibora se uskutečnila 16. května 1868 v pražském Novoměstském divadle v rámci oslav spojených s položením základního kamene Zlaté kapličky a dirigoval ji sám Smetana. Libuše byla určena pro otevření Národního divadla a dodnes je uváděna především při slavnostních příležitostech.

Od prvního provedení na jevišti Národního divadla roku 1886 se Dalibor dočkal bezmála jedenácti stovek představení. Pražská opera s ním slavila zahraniční úspěchy mimo jiné ve Vídni, v Moskvě, Berlíně a Edinburghu. Jedním z prvních zahraničních nastudování Dalibora byla v roce 1897 vídeňská inscenace ctitele Smetanova díla Gustava Mahlera.

Příběh o rytíři Daliborovi vychází z historických událostí doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského, ovšem do všeobecného povědomí vstoupila spíše romantická pověst o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle, zpracovaná mnohými kronikáři a spisovateli. Ta se také stala základem libreta Josefa Wenziga přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem. Dalibor je romantickou tragédií, v níž jsou hlavním hybatelem vášně. Nejprve divoká Daliborova touha pomstít smrt milovaného přítele na jedné straně a následně Miladina snaha o pomstu bratra na druhé.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na