Liberecké divadlo chystá Nedbalovu Polskou krev

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravuje operetu Polská krev od skladatele Oskara Nedbala, která je považována nejpopulárnější českou operetu. V Liberci se bude hrát po šestnácti letech, tentokrát v režii mladé režisérky Gabriely Petrákové. Premiéru bude mít představení v pátek od 19:00 hodin. Petráková je šéfka souboru opereta a muzikál v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Ve své domovské scéně Polskou krev připravila už před dvěma lety. „Ostravská inscenace, pod kterou je podepsána, na mne působila velmi pestře, barevně, nadčasově a především zábavně – proto jsme se rozhodli ji přenést na scénu libereckého divadla,” řekl umělecký šéf libereckého operního souboru Martin Doubravský.

Námět operety vychází z Puškinovy povídky Slečna selka. Nedbal na něj přišel náhodou, když jej na text upozornila jeho žena Marie. Ta si povídku četla během cesty do Ruska. Premiéru Polská krev měla v říjnu 1913. Tehdy se za dirigentský pult postavil sám Oskar Nedbal.

V Liberci se v hlavní roli Heleny, dcery statkáře Zaremby, představí sólistky liberecké opery Věra Poláchová a Gabriela Kopperová. V hlavní mužské roli hraběte Boleslava Baraňského se budou střídat dva hostující umělci, Josef Moravec a Ondřej Koplík. V roli statkáře Zaremby budou alternovat Tomáš Bartůněk a Pavel Vančura.

Za hudební nastudování je zodpovědný zkušený dirigent a stálý člen libereckého operního souboru František Babický. Scénografický koncept vytvořil jeden z nejuznávanějších českých výtvarníků, David Bazika, kostýmy navrhla dílna Sylvy Zimuly Hanákové.

Foto Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na