Lidé darovali přes 800.000 Kč na opravu vzácných varhan v Lysé nad Labem

Na opravu vzácných varhan v barokním kostele Narození sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem darovali lidé dosud přes 800.000 korun. S generální opravou, která vyjde zhruba na 6,8 milionu korun, začalo sdružení Kotva Lysá nad Labem v roce 2020. Práce postupují po částech, podle peněz, které se podaří získat. Nyní jsou varhanáři zhruba ve čtvrtině, dokončení se odhaduje na rok 2026. Na záchranu nástroje přispívají lidé například loni spuštěnou adopcí píšťal. Sdružení získalo rovněž dotaci přes tři miliony korun ze Středočeského kraje, přispělo i město Lysá nad Labem.
Témata:SEZ varhany
Varhany v Lysé nad Labem (zdroj Kotva Lysá nad Labem)
Varhany v Lysé nad Labem (zdroj Kotva Lysá nad Labem)

Největší škodu způsobil u památkově chráněných varhan červotoč, zničil zejména vzdušnice a píšťaly. Nástroj, který se musí postupně celý rozebrat, opravují v dílně Varhanářství Vorlíček v Domažlicích. “Momentálně se dokončuje oprava pozitivu a letos by se mělo pokročit k opravě hlavního stroje, část prací lze udělat na místě, ale co se dá odmontovat, vozí se do dílny,” řekl za sdružení Jan Mikušek. Původně odhadovaná cena za opravu podle něj kvůli inflaci stoupla zhruba o dvacet procent, stále je potřeba asi 2,7 milionu korun.

Varhany sestavené v roce 1856 varhanářem Josefem Predigerem se zachovaly téměř v původním stavu. Jedná se o největší dochované Predigerovy varhany v Česku. V přední části mají 134 ozdobných píšťal, mezi nimi i píšťaly z roku 1776. Hrajících píšťal je 1130, celkem je to 836 tónů. Dvoumanuálové varhany jsou umístěny v barokní skříni původních Sträusselových varhan z roku 1774 a mají dvacet rejstříků. Varhanáře podle Mikuška při opravách překvapila precizně provedená původní truhlářská práce také na skrytých místech. “Je zajímavé, že Predinger ji využil i tam, kde ji nikdo nikdy neuvidí. Dnes by už asi nikoho nenapadlo udělat krásně i skryté detaily,” řekl Mikušek.

Kromě darů na transparentní účet mohou lidé přispívat na benefičních koncertech. Na opravy jde například výtěžek jednoho z květnových koncertů z festivalu vážné hudby Lissa Classica. Průběh a plán oprav zveřejňuje sdružení také na svých webových stránkách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments