Ligetiho skladbou Lontano zahájí Filharmonie Brno svou 59. sezonu

Meditativní skladbou Györgye Ligetiho Lontano zahájí Filharmonie Brno ve čtvrtek v Janáčkově divadle svou padesátou devátou sezonu. Zazní také Violoncellový koncert Benjamina Jusupova, který je pro brněnskou filharmonii umělcem sezony. Večer uzavře Symfonie č. 5 d moll od Dmitrije Šostakoviče. Totožný program odehraje orchestr také v pátek.„Na zahajovacím koncertě vystoupí Filharmonie Brno pod taktovkou svého šéfdirigenta Aleksandra Markoviče,” sdělila ředitelka Marie Kučerová. Markovič orchestr řídil také minulý týden ve Štýrském Hradci, kde zpestřil dvou stou sezonu tamního Musikvereinu.

Lontano (Daleko) patří ke známým Ligetiho skladbám. Je součástí několika filmových soundtracků. Režisér Stanley Kubrick použil Lontano ve filmu Osvícení s Jackem Nicholsonem, skladba zní také v hollywoodském thrilleru Prokletý ostrov s Leonardem DiCapriem.

Umělcem sezony ve Filharmonii Brno je Benjamin Jusupov, který pochází z Tádžikistánu a žije v Izraeli. Skládá pro světoznámé sólisty, sám je aktivním hudebníkem a dirigentem. Na zahajovacím koncertě sezony si osobně poslechne, jak jeho skladbu pojme ruský virtuózní cellista Alexandr Kňazev. Hudba od Jusupova zazní v sezoně opakovaně, publikum se díky tomu může těšit na málo slýchané nástroje, ohlasy středoasijské tradiční hudby, tanga i rocku.

„Sám Jusupov se představí ve své umělecké trojroli na čtvrtém koncertě Klasického abonmá, který bude dirigovat a na němž usedne v jedné své skladbě i za klavír,” uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš. V minulé sezoně byl rezidenčním umělcem turecký skladatel a pianista Fazil Say, jenž u brněnského publika slavil velké úspěchy. Při jeho druhé zastávce v Brně dokonce filharmonie rozmístila židle pro diváky i na pódium.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na