Lípa Musica začíná s Radkem Baborákem

Tento týden začíná hlavní část patnáctého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Po dvou prolozích s rezidenční Scholou Gregorianou Pragensis přichází na řadu hlavní koncertní řada, kterou 14. září otevře tradiční symfonický večer. Na den přesně jako první zahajovací koncert festivalu v roce 2000 se v českolipské bazilice Všech svatých, pomyslném srdci festivalu, představí Radek Baborák se svým ansámblem Česká Sinfonietta a triem německých hostí. Slavnostní večer nabídne setkání s hudbou klasicismu.

Festival otevře Mozartova Koncertantní symfonie Es dur, která se řadí k nejcennějším opusům skladatelova pařížského období. Dechových sól se ujmou Baborákovi přátelé, členové předních německých těles a renomovaní sólisté – fagotista Bence Boganyi, hobojistka Clara Dent a flétnista Pirmin Grehl.

Tito sólisté jsou zároveň mými dobrými kamarády, hrají pravidelně jako první hráči České Sinfonietty a patří ke špičce ve svém oboru. Jsou to vítězové mezinárodních soutěží, sólisté, ale rozhodující je náš společný pohled nejenom na profesní záležitosti, ale i jejich ochota pomoci mému orchestru. Myslím, že skutečnost, že v Čechách vystupují i pedagogicky na Letní fagotové akademii je velkým obohacením a inspirací pro českou dechovou školu,“ představuje německé hosty Radek Baborák.

Ve druhé části večera Česká Sinfonietta nabídne uvedení Beethovenovy Druhé symfonie. Její premiéru provázelo hanlivé hodnocení recenzentů, kteří skladbu přirovnávali k hlučící poraněné nestvůře, jež nemůže zahynout a bije kolem sebe ocasem, i když krvácí z posledního. Skladba se nese v duchu haydnovsko-mozartovské tradice, její výraz je ale energičtější a útočnější. Optimistické a vitální dílo paradoxně Beethoven napsal v těžké životní situaci, kdy se po neúspěšném léčení začal smiřovat se ztrátou sluchu. K interpretaci Baborák dodává: „Ambicí a motorem je překračovat standard, na který jsou posluchači navyklí, a vtáhnout je do skladeb, které v ten neopakovatelný časoprostor koncertů slyší, a pokud možno při tomto výletu do fantazie s Českou Sinfoniettou něco prožijí.“

Radek Baborák a Česká Sinfonietta (foto baborak.com)
Radek Baborák a Česká Sinfonietta (foto baborak.com)

Česká Sinfonietta dnes patří k uznávaným tělesům doma i ve světě. „Renomé se podařilo vydobýt hlavně díky nasazení všech členů, kteří jsou mimořádně talentovaní a pracovití a na koncertech s Českou Sinfoniettou hrají s plným nasazením, jako by šlo o jejich muzikantskou čest. Toto je možné díky kombinaci mladých sólistů – koncertních mistrů (Karvay, Mráček, Bačová), zkušených komorních hráčů, za všechny budu jmenovat violistu Karla Untermüllera, českých hudebníků působících v nejlepších orchestrech, jako jsou například Mnichovská filharmonie, Concertgebouw Amsterdam, a mých přátel z ciziny, většinou hráčů na dechové nástroje,“ představuje svůj ansámbl Radek Baborák a dodává: „V této fázi České Sinfonietty hrajeme na festivalech, nemáme pravidelnou abonentní řadu, protože snaha o její zavedení se ukázala z mnoha důvodů, zvláště ekonomicko-manažerských, jako neuskutečnitelná. Když to řeknu lidově, je tady hodně slimáčků a málo kapustičky a proti státním, městským orchestrům, které nabízejí tradici, není lehké konkurovat pouze kvalitou.“

Radek Baborák přispěje k oslavám festivalového výročí i komorně, kdy spolu s přední českou a světovou harfistkou Janou Bouškovou vystoupí 1. října na zámku v Doksech. „Na vystoupení v duu s Janou Bouškovou se těším, je to vždy velký harfový svátek, protože její hra je neopakovatelná,“ uzavírá Radek Baborák.

První zářijové festivalové dny nabídnou dále setkání s předním polským varhaníkem – rektorem univerzity v Katowicích – Władysławem Szymańskim, který představí průřez světovou varhanní tvorbou v Prysku.

Władysław Szymański (foto Augustynowicz Tomasz/archiv MHF Lípa Musica)
Władysław Szymański (foto Augustynowicz Tomasz/archiv MHF Lípa Musica)

Další dny nabídnou tradiční setkání při svíčkách v kostele v Zahrádkách u České Lípy, kam zavítá dechové Trio Arundo posílené o Karla Dohnala. Druhý festivalový týden nabídne recitál kytaristy Pavla Steidla v České Lípě, premiéru v Litoměřicích s německým souborem Vocame či Slavnost trumpet ve Filipově u Rumburku s Pražskými barokními sólisty a Danielou Valtovou Kosinovou. Mezinárodní hudební festival Lípa Musica potrvá až do začátku listopadu, kdy narozeninové oslavy završí návrat České filharmonie do metropole pod Ještědem po dlouhých pětačtyřiceti letech.

www.lipamusica.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat