Týden s hudbou (176)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Se začátkem sezony 2016/2017 uvede v sobotu 17. září Slovenské národní divadlo v obnovené premiéře inscenaci opery Krútňava Eugena Suchoně, která je jedním ze základních kamenů slovenské operní tvorby. Děje se tak v kontextu SK PRES 2016, tedy jako příspěvek k předsednictví Slovenské republiky v Evropské unii. Představení zůstane v hracím plánu souboru i pro letošní podzim.

Eugen Suchoň: Krútňava (zdroj snd.sk)
Eugen Suchoň: Krútňava (zdroj snd.sk)

 

Praha
Festival Dvořákova Praha nabídne v pondělí ve Dvořákově síni v Rudolfinu společné vystoupení České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a hostující americké houslistky Hilary Hahn. V úterý se s Lisztovými Transcendentálními etudami představí sedmačtyřicetiletý klavírista Boris Berezovsky, středa přinese čtvrtý z pěti koncertů světových orchestrů, tentokrát zahraje Kremerata Baltica se dvěma sólisty, dirigentem Gidonem Kremerem (housle) a Clarou-Jumi Kang (housle). Jakub Hrůša v čele České filharmonie se představí ve čtvrtek, s programem tvořeným díly Antonína Dvořáka. Páteční koncert bude patřit dvěma mladým hudebníkům, švýcarskému klavíristovi Louisi Schwizgebelovi a americkému houslistovi Benjaminu Beilmanovi. Belgický orchestr Anima Eterna Brügge, který povede dirigent Jos van Immerseel, zahraje v sobotu dopoledne, večer mohou posluchači slyšet duo Igudesman & Joo, jejichž produkce přináší odlehčenou alternativu světa klasické hudby.

Kremerata Baltica (zdroj kremeratabaltica.com)
Kremerata Baltica (zdroj kremeratabaltica.com)

Soubor Musica Florea a Hartig Ensemble – Tance a balety tří století připravili pro diváky na pondělí 12. září reprízu jediného známého baletu Ludwiga van Beethovena Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance. Vystoupení se odehraje v Lichtenštejnském paláci na Letní scéně HAMU. Choreografkou a zároveň režisérkou baletu je Helena Kazárová, se souborem Musica Florea balet hudebně nastudoval Marek Štryncl.

Hudební divadlo Karlín uvede jako první inscenaci uzavřené pražské Státní opery představení Nabucca Giuseppe Verdiho, na programu je v úterý 13. září. V titulní roli se představí barytonista Miguelangelo Cavalcanti, mezi dalšími sólisty jsou Jolana Fogašová, Veronika Hajnová či Peter Mikuláš. Orchestr Státní opery a Sbor Státní opery povede dirigent Richard Hein.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí ve Smetanově síni Obecního domu ve středu 14. a v pátek 15. září svou osmdesátou druhou koncertní sezonu. Taktovky se při slavnostních večerech ujme šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen, sólistou bude houslový virtuos Vadim Repin. V programu zazní Sibeliův Houslový koncert d moll a Beethovenova Osudová.

Vadim Repin (foto Petra Hajská)
Vadim Repin (foto Petra Hajská)

V pátek 16. září se uskuteční koncert k zahájení sezony Národního divadla s podtitulem Co Národní divadlo dlouho neslyšelo a asi už nikdy neuslyší II., navazuje na loňský koncert, který představil zajímavosti z knihovny notových materiálů Národního divadla. Také tentokrát vybral umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň ukázky z oper, jejichž notové zápisy dlouhá desetiletí neopustily police knihovny, přestože mají svoji kvalitu a jejich autoři, Emil František Burian, Vítězslav Novák, Rudolf Zamrzla, Karl Goldmark, Francesco Benizzo a další, patří mezi zajímavé postavy české a evropské hudby.

 

Regiony
Kruh přátel umění v Benátkách nad Jizerou pořádá v úterý 13. září v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Starých Benátkách koncert nazvaný Raně barokní vokální hudba na Moravě, na kterém mohou posluchači slyšet soubor Societas Incognitorum s jeho uměleckým vedoucím Eduardem Tomaštíkem.

Patnáctý ročník hudebního festivalu Lípa musica zahájí ve středu 14. září v bazilice Všech svatých v České Lípě program s názvem Lípa jásá!. Pod vedením Radka Baboráka (lesní roh) na něm zahrají Česká Sinfonietta, Bence Bogányi (fagot), Clara Dent (hoboj), Pirmin Grehl (flétna). Zazní Koncertantní symfonie Es dur pro flétnu, hoboj, lesní roh, fagot a orchestr, K. 297B Wolfganga Amadea Mozarta, dále jeho Symfonie č. 40 g moll, K. 550. Neděle bude patřit tónům varhan v podání Władysława Szymańskiho v kostele svatého Petra a Pavla v Prysku. Zde Radek Baborák odpovídal na dotazy čtenářů Opery Plus.

Radek Baborák a Česká Sinfonietta (foto baborak.com)
Radek Baborák a Česká Sinfonietta (foto baborak.com)

Mezinárodního hudební festival F. L. Věka uvede v sobotu 17. září v kostele sv. Marie Magdalény v Deštném v Orlických horách koncert Czech Brass, uskupení hráčů na dechové nástroje pod vedením trumpetisty Marka Zvolánka, kteří vystoupí společně s japonskou tympanistkou Junko Honda.

Barokní kostel sv. Maří Magdalény v Deštné (zdroj orlickehory.net)
Barokní kostel sv. Maří Magdalény v Deštné (zdroj orlickehory.net)

Zahajovací koncert šedesáté první sezony Filharmonie Brno zazní v neděli 18. září v Sále Stadion, kde pod taktovkou brněnského rodáka a nově i šéfdirigenta Bamberských symfoniků Jakuba Hrůši zazní Janáčkova Žárlivost, Bartókův Houslový koncert č. 2 a trilogie Dvořákových předeher.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Světově uznávaný jihoafrický tenorista Johan Botha zemřel ve čtvrtek ve Vídni. Před časem mu lékaři diagnostikovali rakovinu. V rakouské metropoli žil Johan Botha od konce devadesátých let se svojí manželkou a dvěma syny. Roku 2003 obdržel titul „komorního pěvce“ a letos byl jmenován čestným členem Státní opery. Informovali jsme zde.

Johan Botha (foto archiv)
Johan Botha (foto archiv)

Pražský filharmonický sbor vystoupil společně s Filharmonií Brno v sobotu 10. září na zahajovacím koncertu Mezinárodního festivalu duchovní hudby Anima Mundi v italské Pise. Společně pod taktovkou dirigenta Ondřeje Vrabce uvedl oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila. Dílo s Pražským filharmonickým sborem nastudoval jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.

Pražský komorní balet vstoupil do nové taneční sezony, v sobotu 10. září v rámci Festivalu divadel střední Evropy uvedl v Košicích představení 3 české kvartety. S reprízami úspěšných inscenací bude během podzimu hostovat v českých městech i v zahraničí, například na Slovensku či v Polsku. Mimo reprízování stávajících představení připravuje Pražský komorní balet také velký galavečer jako poctu Pavlu Šmokovi a dvě nové premiéry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat