List z Kanady: Barbados – moře, rum a klasická hudba
I můj dnešní občasník – List z Kanady – posílám z Montrealu, kde žiji, ale podíváme se v něm o dobrý kus jižněji…
Když se před rokem legendární český filmový režisér Otakar Vávra (1911) rozhodl oslavit svoje 98.narozeniny na karibském ostrově Barbados, neodradila jej ani dlouhá cesta letadlem, ani pochybnosti lékařů. Jako stovky celebrit z kultury a politiky, ale i dalších lidí tušil, že to nejspíš bude dovolená jeho života.
A asi byla, protože, jak sdělil novinářům, se Barbados chystá znovu, až mu bude sto. K tomu si prý přeje velký alegorický průvod s domorodci a česká jelita a jitrnice. Zdá se, že se mu to povede, nedávno totiž oslavil devětadevadesát.
Otakar Vávra na Barbadosu
Malý karibský ostrov Barbados přitahuje celebrity skoro od nepaměti. Proč? Je tam nádherné počasí, skvělé pláže s jemným pískem, příjemní lidé a ostrov je snadno dostupný, co se dopravy týče. Na východní části se nachází nejstarší hotelový komplex v Karibiku, The Crane, který se pyšní neskutečnou pláží s růžovým pískem.
The Crane Barbados
Na západní části ostrova, na tzv. Platinum Coast (Platinové pobřeží), s velmi klidným mořem, je místo, kde po léta vlastnil vilu slavný Luciano Pavarotti. Dodnes si místní pamatují jeho velkolepý koncert v roce 1997 s Royal Philharmonic Orchestra.
Luciano Pavarotti na Barbadosu
Je také známo, že ostrov navštívila Maria Callas na jachtě Aristotela Onassise během jejich krátkého románku.
Maria Callas a Aristoteles Onassis
Pro mě jsou návštěvy Barbadosu stejně milou dovolenou, jako třeba cesty od nás z Montrealu do Prahy. Nejvíc mi utkvěl v paměti můj první pobyt na Barbadosu, skoro před dvaceti lety. S taxikářem jsem podnikl polodenní výlet, abych se seznámil se vším nejzajímavějším, co je tam k vidění. Dramatické útesy na východě, plantáž a domy na ní, tropický prales ve vnitrozemí, klidné pláže na západní části ostrova. Právě tam výlet končil a já měl jedno tajné přání: Zavezte mě k rezidenci Claudette Colbert (1903-1996).
Tato slavná herečka z éry Marlene Dietrich (získala Oskara za film z roku 1934 It Happened One Night, tedy Stalo se jedné noci, kde s ní hrál Clark Gable) na Barbadosu totiž vlastnila vilu Belle-rive, 200 let starý domek v osadě Speightstown, kde žila víceméně stále od konce filmové kariéry a přijímala slavné hosty, jako Franka Sinatru či prezidenta Ronalda Regana s manželkou.
Claudette Colbert a Nancy Reagan
Protože se místní lidé vyznačují diskrétností ve vztahu k návštěvníkům, zejména k tak slavným jako právě Claudette Colbert, tak se taxikáři k její rezidenci příliš jet nechtělo, přestože velmi dobře věděl, kam zamířit. Když jsem mu dobře zaplatil, nakonec souhlasil, ale i tak zastavil o kus dál. Skoro po špičkách jsem se přiblížil k otevřené brance a mezi šuměním moře jsem zaslechl dva ženské hlasy, do nichž slabě hrálo Chopinovo nokturno. Ano, téměř devadesátiletá legenda byla doma a povídala si se služebnou. Pár vteřin jsem přemýšlel, zda vstoupit a požádat o podpis, ale nakonec jsem se rozhodl nevyrušovat, a tak vše zůstane zachováno jen v mých myšlenkách. Claudette Colbert můžete vidět zde, v nilské scéně z opery Aida, prostřídané záběry s filmu Kleopatra.
Vyhlášené spojení Barbadosu a rumu existuje přes 350 let. Díky celoročnímu slunnému počasí a na déšť vydatnému podzimnímu období se tam mimořádně daří cukrové třtině, z níž se rum destiluje. Mount Gay Rum faktory existuje podle dobových zápisů již od roku 1703. Mnozí tvrdí, že rum – tak jak jej dnes známe – spatřil světlo světa právě na Barbadosu. Bylo mi řečeno, že detailní výrobní proces je považován za státní tajemství. Skoro není divu, trvalo staletí, než se podařila perfektní kombinace nejlepší cukrové třtiny, aromatických melas, čisté vody filtrované korálovými útesy a správného míchání a také stárnutí v dubových sudech. V místním dialektu se rum považuje za „soup“ (polévka), což je odvozeno ze starého výrazu „devil´s soup“ (ďáblova polévka), jak rum nazývali církevní misionáři. Varianta rumu XO (extra old) patří k nejžádanějším na světě a je srovnatelná s nejlepšími francouzskými koňaky současného vlastníka továrny, Reimi Cointreau. Nemám sebemenších pochyb, že tento rum si na Barbadosu náležitě vychutnal i Luciano Pavarotti. Italské červené víno totiž ani mně nějak nejde dohromady s tropickým klimatem.
Jak šel čas a přicházely nové technologie v agronomii, domy původních plantážníků ztratily svůj původní účel. Vysoká teplota a vlhkost vzduchu navíc klade mimořádné nároky na údržbu domů, což bylo pro řadu z nich osudné. A tak se buď rozpadly nebo byly přestavěny na muzea a také na luxusní hotely. Z jednoho takového domu se pak od roku 1993 každý březen, s nástupem místní operní sezony, stává jakási přechodná koncertní síň s dočasnou venkovní divadelní scénou.
Holders v noci
Holders House na západním pobřeží v distriktu St. James je původní plantážní domek ze 17.století s 5 akry přilehlých pozemků, kde se každoročně pořádá operní sezona v prostředí soukromé rezidence paní Wendy Kidd – jak je to v tamějších podmínkách možné – a s menší podporou od Barbados Tourism Authority a Virgin Airlines.
Barbados je samozřejmě geograficky snáze přístupný ze Severní Ameriky. Přesto ale tato do roku 1966 britská kolonie stále přitahuje nejvíce návštěvníků právě z Británie.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]