List z Kanady: Jak hledali nové talenty v Montrealu

  1. 1
  2. 2

Montreal, odkud tyto řádky píšu, právě navštívila první letošní vlna téměř tropického počasí a prosklená atria komerčních center jsou vítaným útočištěm pro obyvatele a návštěvníky centra města. Stejně jako před osmi lety, kdy se v takovém centru s názvem Complexe Desjardins konala soutěž Jeunesses Musicales Montréal International Competition – soutěž objevující nové talenty v oblasti operního zpěvu, hry na housle a klavír. Odezva ve světě byla tenkrát mimořádná: přihlásilo se 281 soutěžících ze 45 zemí.

Complexe Desjardins Montréal

Nakonec do finále postoupilo 58 semifinalistů. Ti dostali možnost za účasti veřejnosti ve třech po sobě následujících dnech přednést svůj pětadvacetiminutový recitál. A byli hodnoceni vskutku hvězdnou porotou.
Co je na tom po tolika letech i dnes pozoruhodného? Předně fakt, že všichni tehdejší porotci (včetně nejstaršího z nich Cesara Siepieho) jsou stále mezi námi a někteří pořád ještě ve víru aktivní kariéry – třeba Grace Bumbry. Z několika tehdejších soutěžících se staly velmi vyhledávané hvězdy, ale o tom až za chvíli. Celá událost byla atraktivní i pro širokou veřejnost. Mistrovské kurzy v různých koncertních síních města byly pro návštěvníky zdarma a vše probíhalo v uvolněné multinárodnostní atmosféře.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


4
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Děkuji za velmi zajímavý článek, mohu jen tiše závidět, že jsem se s podobnými hvězdami také nesetkal. Carmen s Teresou Berganzou mám rovněž, Marilyn Horne či Cesare Siepi jsou také mými velice oblíbenými pěvci – Horne mám na řadě vzácných nahrávek (Norma, Semiramide, Lucrezia Borgia…) s Joan Sutherlandovou, s níž vytvořila skutečně nezapomenutelné, královské duo. Jejich duety z Normy a Semiramidy na koncertech počátku 80. let patřily k nejzářivějším vrcholům renesance bel canta ve 20. století. Siepi byl jedním z největších basů století, fenomenální interpret Verdiho a Mozartových rolí, také jej znám z velkého množství skvostných kompletů – často s… Číst vice »

Anonymous

(Pokr.)Je obdivuhodné, že lidé, kteří byli na vrcholu kariéry již tak dávno, jsou stále často svěží a k vidění na podobných akcích, i když by se jejich přínosu mělo věnovat mnohem více pozornosti. Dnes se i operní fanoušci, zvlášť ti mladší, snadno nechají unést zpěváky jako Netrebko, Villazonem apod. a záhy je považují za nepřekonatelné, jen proto, že nemůžou srovnávat s pěvci staršími. Na něco podobného si stěžovala i Renata Tebaldi, když kritizovala postupující míru komerce v opeře, požadavky fyzické krásy a atraktivnosti u pěvců apod., honbu za rychlým úspěchem a velkými rolemi, k nimž je ale třeba dozrát, a… Číst vice »

KoDa

To je právě to, že si tady všichni myslíme, že Evropa předstihuje Ameriku co se vážné hudby a kultury týče. A ono to tak často není…

Anonymous

to Martin Bojda:

docela s vámi souhlasím, ale musím říci, že to je showbusiness jako každý jiný. Villazón po operaci je odepsaný a už si fanoušky nezíská. Doba je taková. Rychlá, jiná.
Lpět na starém se nedá, všechno jde rychle dopředu.
Eva