List z Kanady: Jak hledali nové talenty v Montrealu

  1. 1
  2. 2

Montreal, odkud tyto řádky píšu, právě navštívila první letošní vlna téměř tropického počasí a prosklená atria komerčních center jsou vítaným útočištěm pro obyvatele a návštěvníky centra města. Stejně jako před osmi lety, kdy se v takovém centru s názvem Complexe Desjardins konala soutěž Jeunesses Musicales Montréal International Competition – soutěž objevující nové talenty v oblasti operního zpěvu, hry na housle a klavír. Odezva ve světě byla tenkrát mimořádná: přihlásilo se 281 soutěžících ze 45 zemí.

Complexe Desjardins Montréal

Nakonec do finále postoupilo 58 semifinalistů. Ti dostali možnost za účasti veřejnosti ve třech po sobě následujících dnech přednést svůj pětadvacetiminutový recitál. A byli hodnoceni vskutku hvězdnou porotou.
Co je na tom po tolika letech i dnes pozoruhodného? Předně fakt, že všichni tehdejší porotci (včetně nejstaršího z nich Cesara Siepieho) jsou stále mezi námi a někteří pořád ještě ve víru aktivní kariéry – třeba Grace Bumbry. Z několika tehdejších soutěžících se staly velmi vyhledávané hvězdy, ale o tom až za chvíli. Celá událost byla atraktivní i pro širokou veřejnost. Mistrovské kurzy v různých koncertních síních města byly pro návštěvníky zdarma a vše probíhalo v uvolněné multinárodnostní atmosféře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments