Matthias Goerne zpíval Kindertotenlieder

Pražskojarní koncert Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Obecním domě 23.května se stal společenskou událostí, večer pod záštitou velvyslanectví Spolkové republiky Německo přilákal mnohé osobnosti. V publiku nechyběl například Josef Suk, Martin Turnovský, ministr kultury, zahraniční diplomaté, i primátor Pavel Bém si udělal čas ve žhavé fázi volební kampaně.
Hlavním lákadlem byl známý německý barytonista Matthias Goerne a jeho interpretace Mahlerových Písní o mrtvých dětech. Když to řeknu stručně, Goerne nepřekvapil – čekalo se, že bude výtečný a také byl. Jeho dojemně chvějivý, citlivý hlas je stejně ideální pro německou komorní píseň jako pro velký romantický cyklus. Schubert a Mahler jsou jeho specialitou. Má vynikající intonaci, do výšek a skoků umí ladně nenásilně vplout jako ruka do rukávu. Ve vyšších polohách zní jeho hlas nečekaně jasně a svěže, má skoro tenorové zabarvení (Oft denk’ ich). Goerne zpívá celým tělem, ale není to náznak hraného operního gesta, jeho tělo ovládá hudba, naklání se do stran podle frázování a rukama před sebou hněte neviditelnou kantilénu. Nižší tóny mu poněkud stínil zvuk orchestru ( v 3. písni Wenn dein Mütterlein, alespoň na balkónu Smetanovy síně již nebyly tolik slyšet). Jinak jej ale doprovázeli bavorští symfonikové pod taktovkou švédského dirigenta Herberta Blomstedta velmi přiměřeně a citlivě. Blomstedt je nejslavnější žijící švédský dirigent, taktovku svírá již neuvěřitelných 56 let, studoval u Paula Sachera, Novou hudbu v Darmstadtu, u Bernsteina v Tanglewoodu, je prostě chodící hudební historie.
Po přestávce zvuk orchestru rozkošatěl do velkoleposti a majestátnosti, na programu byla Schubertova Symfonie C dur “Velká”. I když má Blomstedt nenápadné téměř minimální gesto, přesto ovládá orchestr do nejjemnějších detailů. Bavorští symfonikové ukázali velký smysl pro přesnost (například vypracované fugato v 1. větě) i pro romatický výraz. Byla to jedna z vrcholných dramaturgií festivalu.

Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks
Herbert Blomstedt (dirigent)
Matthias Goerne (baryton)
Gustav Mahler: Písně o mrtvých dětech
Franz Schubert: Symfonie C dur, D 944 „Velká“

Pražské jaro 2010
Smetanova síň Obecního domu 23.května 2010

www.festival.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments