Milan Odstrčil o škole tance i o baleťácích v elasťácích
Právě tento mladý muž to všechno vymyslel. Taneční školu, která vás postaví na prkna známého divadla. Hodiny tance či chcete-li baletu, do kterých může přijít – s trochou nadsázky řečeno – z ulice úplně každý. Ano, ojedinělý projekt s názvem Laterna Dance Studio je určený nejširší veřejnosti.
Ale pěkně popořádku. Nejdřív se sluší onoho mladého muže představit: Milan Odstrčil působí jako tanečník a sólista uměleckého souboru divadla Laterna magika – Nová scéna Národního divadla. Mimo to se před dvěma lety stal také členem progresivního tanečního souboru 420PEOPLE. Na svém kontě má také nespočet choreografií pro soubory, které učil či učí, je také choreografem představení Live is Life v černém divadle Metro. Má ale i zkušenosti ze showbusinessu, které získal v několika českých muzikálech. Taneční studio Laterna Dance Studio, o kterém bude řeč, založil před pár měsíci.
Laterna Dance Studio vzniklo – jak už jsme říkali – právě z vaší iniciativy. Jak vás to vůbec napadlo? Inspiroval jste se někde jinde? Přemýšlel jste o tomto projektu dlouho?
Laterna Dance Studio vznikalo postupně už na konci roku 2009, kdy jsem oslovil tehdejší vedení Laterna magiky (Stanislava Pešavová, Petr Tošovský), které mi dalo možnost uskutečnit něco jako zkušební provoz. Ten fungoval po dobu třech měsíců až do konce minulého roku. V té době jsem zkoušel, zdali je o podobnou výuku vůbec zájem. A byl. Na sklonku roku pak Laterna magika přecházela pod Národní divadlo a dostala nové vedení (Zdeněk Prokeš, Štěpán Kubišta), které se k tomuto projektu postavilo otevřeně a dalo mi možnost pokračovat podle konceptu, který je založen na principu: Taneční divadlo, respektive soubor s padesátiletou tradicí by přece mohl a měl předávat své zkušenosti dál.
V budoucnu bych byl rád, kdyby z těchto studentů vznikla Junior Dance Company, která by tyto v podstatě amatérské tanečníky využívala pro speciálně vytvořená veřejná představení v Laterně magice. Což funguje už dnes, například v prostorách 4.foyer Nové scény Národního divadla se uskutečnil otevřený workshop Laterna Dance Studio, kde studenti veřejně předvedli vše, co se naučili, v jedné celistvé choreografii.
Jak dlouhá byla cesta k samotné realizaci? Musel jste kompetentní osoby u vás v divadle hodně dlouho přemlouvat? Co bylo nejtěžší na prosazení nápadu do praxe?
Cesta k realizaci studia nebyla moc dlouhá. Jak daleko je od myšlenky k realizaci? To je individuální.
Obě vedení, tehdejší i dnešní, jsou otevření lidé, kteří sdílí podobné názory. Naše -řečeno trošku nadneseně – “poslání“ je dostat do podvědomí veřejnosti tanec jako umění, které za něco stojí. Musíme popřít zažité představy o baleťácích jako cvičených opičkách v elasťácích. Místo toho se snažím dát lidem možnost vidět tanečníky jako opravdové herce, kteří se prostě jen nevyjadřují verbálně, ale čistě pohybově.
Pro koho přesně je Laterna Dance Studio určeno? Může se přihlásit kdokoli, bez ohledu na věk či fyzické dispozice? Máte nějaké „přijímačky“ nebo berete skutečně každého?
V Laterna Dance Studio se vyučují dva taneční styly – street dance a contemporary dance, takže každý si může tak trochu vybrat. Lekce jsou určeny pro všechny, kdo mají chuť se hýbat, učit se a přitom disponují alespoň nějakým pohybovým nadáním a citem pro hudbu a rytmus. Věkově bych nerad nějak omezoval. Lidem nad 35 let bych ale lekce nedoporučoval, pokud nemají žádnou taneční zkušenost nebo nejsou v dobré fyzické kondici:-). Jde nám převážne o mladou generaci, ale ničemu a nikomu se meze nekladou.
Jak velký zájem o účast ve vašem projektu je? Kolik lidí se zatím přihlásilo? A co o nich můžete prozradit?
Do této doby máme cca 25 studentů, kteří přišli převážně tancem netknutí a dnes mohou říct, že ti lidé minimálně tuší, co vše se jim může otevřít za nové zážitky a prožitky. Jsem na ně hrdý.
Jak v praxi Laterna Dance Studio funguje? Jaký je jeho časový režim a co vše se vyučuje? A kolik pomocníků k tomu máte?
Jak dlouho myslíte, že vás Laterna Dance Company bude „bavit“? A co prozradíte o sobě? Ze svého profesního i soukromého životopisu?
Ať se vám pane Odstrčile daří, díky za rozhovor!
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]