Lisztova ztracená opera provedena po 170 letech
Franz Liszt se k psaní opery Sardanapalo neustále vracel po dobu sedmi let, až nekompletní verzi zcela zavrhnul v roce 1851.
Italské libreto, založené na tragédii Lorda Byrona z roku 1821, vypráví o osudu posledního asyrského krále. Sardanapalus je mírumilovný panovník, který věří v dobrotu lidstva a více než ve válkách si libuje v ženách a světských radovánkách. Nakonec je však svržen svými nepřáteli, načež se on a jeho milenka Mirra nechá zaživa upálit.
Dochovaná partitura o 111 foliích čítá celý první akt. K životu ji probudil britský muzikolog David Trippett z univerzity v Cambridge.
Dosud se mělo za to, že původní autograf je natolik fragmentární, že ho nebude možné rekonstruovat. Trippett však rukopis přehodnotil a po více než třech letech intenzivního výzkumu připravil provozovací materiál pro světovou premiéru, kritickou edici pro „Neue Liszt Ausgabe“, kterou vydává Editio Musica Budapest a zároveň uživatelskou partituru s party u vydavatelství Schott. Obojí vyjde v roce 2019.
O rukopisu se vědělo již dávno, minimálně od roku 1910, kdy byl zapsán do katalogu výmarské knihovny, nikdo před ním však neměl odvahu dílo rekonstruovat. Trippett se vyjádřil: „Jen si představte… tato hudba mohla klidně zůstat nepovšimnuta dalších sto let.“
Ve Výmaru, kde Liszt 16 let působil od roku 1842, se odehrála světová premiéra díla, a to 19. a 20. srpna 2018 v provedení Staatskapelle Weimar pod taktovkou Kirilla Karabitse se sólisty Joyce El Khoury, Airam Hernández a Oleksandr Pushniak.
Následovala italská premiéra v Lerici na festivalu Suoni dal Golfo dne 27. srpna 2018, kde účinkovali sopranistka Anush Hovhannisyan, tenor Samuel Sakker a basbaryton Vazgen Ghazaryen, spolu se sborem Coro Lirico La Spezia a Orchestra Excellenceunder za řízení Giuseppe Bruna.
Světovou premiéru si můžete sami poslechnout 8. září 2018 na stanici Deutschlandradio ZDE.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]