Lisztova ztracená opera provedena po 170 letech

O Lisztově opeře Sardanapalo dosud věděla jen zasvěcená skupina znalců. Její autograf zůstával skrytý ve výmarském archivu a odborníci tvrdili, že jej není možné rozluštit. Muzikologovi Davidu Trippettovi se však podařilo dílo premiérovat a připravit k vydání.
Franz Liszt (zdroj Getty Pictures)

Franz Liszt se k psaní opery Sardanapalo neustále vracel po dobu sedmi let, až nekompletní verzi zcela zavrhnul v roce 1851.
Italské libreto, založené na tragédii Lorda Byrona z roku 1821, vypráví o osudu posledního asyrského krále. Sardanapalus je mírumilovný panovník, který věří v dobrotu lidstva a více než ve válkách si libuje v ženách a světských radovánkách. Nakonec je však svržen svými nepřáteli, načež se on a jeho milenka Mirra nechá zaživa upálit.

Dochovaná partitura o 111 foliích čítá celý první akt. K životu ji probudil britský muzikolog David Trippett z univerzity v Cambridge.
Dosud se mělo za to, že původní autograf je natolik fragmentární, že ho nebude možné rekonstruovat. Trippett však rukopis přehodnotil a po více než třech letech intenzivního výzkumu připravil provozovací materiál pro světovou premiéru, kritickou edici pro „Neue Liszt Ausgabe“, kterou vydává Editio Musica Budapest a zároveň uživatelskou partituru s party u vydavatelství Schott. Obojí vyjde v roce 2019.

O rukopisu se vědělo již dávno, minimálně od roku 1910, kdy byl zapsán do katalogu výmarské knihovny, nikdo před ním však neměl odvahu dílo rekonstruovat. Trippett se vyjádřil: „Jen si představte… tato hudba mohla klidně zůstat nepovšimnuta dalších sto let.“

Sopranistka Anush Hovhannisyan na zkoušce Lisztovy opery Sardanapalo (zdroj FB)

Ve Výmaru, kde Liszt 16 let působil od roku 1842, se odehrála světová premiéra díla, a to 19. a 20. srpna 2018 v provedení Staatskapelle Weimar pod taktovkou Kirilla Karabitse se sólisty Joyce El Khoury, Airam Hernández a Oleksandr Pushniak.
Následovala italská premiéra v Lerici na festivalu Suoni dal Golfo dne 27. srpna 2018, kde účinkovali sopranistka Anush Hovhannisyan, tenor Samuel Sakker a basbaryton Vazgen Ghazaryen, spolu se sborem Coro Lirico La Spezia a Orchestra Excellenceunder za řízení Giuseppe Bruna.

Světovou premiéru si můžete sami poslechnout 8. září 2018 na stanici Deutschlandradio ZDE.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]