Liteň uctí památku operní hvězdy Jarmily Novotné

Nechme se unést hudebním světem ženy, která dosáhla hvězd. Na zámku Liteň se chystá slavnostní koncert Pocta Jarmile Novotné. V sobotu 25. května od 18:00 hodin v originálním prostoru stodoly zámku Liteň. Program nabídne melodie nejznámějších českých skladatelů, které přední česká sopranistka Jarmila Novotná tolik milovala. Nebudou chybět Dvořákovy Moravské dvojzpěvy ani Smetanova Prodaná nevěsta v podání Kühnova smíšeného sboru a jeho hostů. Vše s lehkostí zabalené do elegance Novotné tolik vlastní.
Jarmila Novotná (zdroj zámek Liteň)
Jarmila Novotná (zdroj zámek Liteň)

Vydejme se společně po stopách historie rodu Daubků a významných umělců, kteří žili a tvořili na zámku Liteň. Součástí slavnostního Dne Jarmily Novotné bude zpřístupněna významná kulturní památka Berounska, novorenesanční hrobka rodu Daubků. Zájemci si budou moci v sobotu 25. května od 15:00 hodin prohlédnout interiér této velmi zdobné hrobky, o jejíž výzdobu se postarali umělci jako J. V. Myslbek a Maxmilian Pirner.

V letošním roce si připomínáme třicet let od úmrtí Jarmily Novotné, která zemřela nečekaně 9. února 1994 v New Yorku. Česká sopranistka Jarmila Novotná patřila k nejzářivějším zjevům světové operní scény 20. století. Zároveň byla známou herečkou v Hollywoodu. Dodnes její jméno rezonuje ve světě, především v Metropolitní opeře v New Yorku, kde působila plných šestnáct sezón mezi lety 1940–1956 nebo v Berlíně a ve Vídni. „Jsem si jistá, že Jarmila Novotná by byla hrdá na toto slavnostní připomenutí. Milovala českou hudbu, byla oddaná vlastenka, a tak by bylo pro ni velkou ctí, být středem pozornosti při koncertu k příležitosti tohoto výročí. Jistě by zde vyjádřila radost, že její vášeň pro hudbu přetrvává, a že může nadále inspirovat další generace hudebníků a posluchačů. Skrze hudbu si připomeneme její odkaz, a věřím, že koncert bude krásnou poklonou jejímu životu a umění.“ říká zakladatelka festivalu Ivana Leidlová.

Festival Jarmily Novotné v Litni pořádá již třináct sezón nezisková organizace Zámek Liteň, pro letošní rok nachystala sérii akcí, které si výročí Jarmily Novotné připomínají.

Jarmila Novotná (1907–1994) žila v Litni se svým manželem Jiřím Daubkem. Zemřela 9. února 1994 v New Yorku a urna s jejími ostatky byla dle jejího přání uložena v rodinné hrobce Daubkových v Litni. „Její syn Jiří Daubek (85 let) žije v USA, aktivně podporuje činnost neziskové organizace Zámek Liteň, jsem moc ráda, že se nám daří udržovat přátelský vztah. Doufali jsme, že pan Daubek by se Slavnostního dne Jarmily Novotné mohl zúčastnit, bohužel kvůli zdravotním problémům si tuto akci musel nechat ujít. Pan Daubek posílá mnoho pozdravů a věří, že snad na podzim by se mohl účastnit koncertu Mozartovi svůdníci. “ doplňuje Ivana Leidlová.

Hrobka rodu Daubků se nachází na návrší jihovýchodně od obce Liteň, je jednou z nejpozoruhodnějších českých sepulkrálních architektur. Zpřístupněna je jen při výjimečných událostech.

Autorem této impozantní stavby v nově založeném anglickém parku je architekt Antonín Wiehl. Na výzdobu staveb si Antonín Wiehl zval přední umělce své doby. Na interiéru hrobky spolupracoval se skupinou umělců, kteří vytvořili výzdobu Národního divadla, například sochař Josef Václav Myslbek nebo malíř Maxmilián Pirner.

Pietní akt se koná venku, vstup na akci je zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments