Mezinárodní Balet Gala a velkolepý koncert Smetanových sborů v DJKT

Divadlo J. K. Tyla připravuje dva mimořádné večery. Ve čtvrtek 2. května vystoupí na scéně Velkého divadla tuzemské i zahraniční hvězdy baletního světa, o týden později, 9. května, zde na velkolepém koncertě zazní zásadní sborová díla Bedřicha Smetany v podání několika desítek účinkujících z celé republiky.
Melissa Chapski (foto Micro e Mega Fotografie)
Melissa Chapski (foto Micro e Mega Fotografie)

Balet Gala 2024 | 2. května 2024

Plzeňské Balet Gala každoročně nabízí úchvatnou přehlídku sólových i sborových výstupů, nejnáročnějších klasických pas de deux i moderních choreografií. „Oproti minulému roku, kdy byl program Baletu Gala zaměřen spíše na současnou tvorbu, nový cirkus a sloučení zpěvu a tance, letos nabídneme více klasických čísel i více zahraničních hostů,“ říká šéf baletu Jiří Pokorný. Na Baletu Gala vystoupí například sólisté Bavorské státní opery Bianca Teixeira a Ariel Merkuri, kteří zatančí pas de deux z baletu Korzár a moderní choreografii s názvem Morphology II, a Melissa Chapski, jež se sólistou plzeňského baletu Gaëtanem Piresem předvede pas de deux z baletu Don Quijote. Mezi hosty se také objeví laureáti Europa Ballet Contest Brno 2023 Hinata Doi a Chikara Araki, členové juniorského souboru Bavorského státního baletu či sólisté ostravského divadla Eleonora Ancona a Francesco Fasano s pas de deux z baletu Coppélia. Diváci se ale mohou těšit i na domácí tanečníky.Afroditi Vasilakopoulou a Justin Rimke se představí v suitě z Labutího jezera a Mami Mołoniewicz a Karel Audy zatančí pas de deux z Raymondy,“ doplňuje Pokorný.

Smetanovy sbory ve Velkém | 9. května 2024

Mimořádný koncert Smetanovy sbory ve Velkém uvádí Divadlo J. K. Tyla jako součást oslav Roku české hudby a zároveň jako připomínku 200 let od narození a 140 let od úmrtí Bedřicha Smetany. Ke sboru opery DJKT a Kajetánovi – dětskému sboru opery DJKT se připojí také mužské sbory z Čech a Moravy – sbor Láska opravdivá, Moravan, Sbor Bohuslava Martinů města Poličky, Pueri gaudentes a sbor Smetana, v jejichž podání zazní zásadní sborová díla této významné zakladatelské osobnosti české hudby.

„Statutární město Plzeň se aktivně zapojilo do oslav Roku české hudby 2024 a jedním z dalších ojedinělých počinů je květnový koncert s názvem Smetanovy sbory ve Velkém. Naším cílem je provést náročné dílo významného českého skladatele Bedřicha Smetany, který v Plzni pobýval v letech 1840–⁠⁠⁠⁠⁠⁠1843, a toto je jedním z dalších počinů letošních oslav 200. výročí narození a 140. výročí úmrtí tohoto hudebního génia,“ uvádí Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

„Souborné provedení Smetanových sborových skladeb je unikátní projekt, se kterým se posluchač setká opravdu jen zcela výjimečně. Troufám si říci, že od počátku našeho století nikdo takto velkoryse k prezentaci Smetanovy sborové tvorby nepřistoupil,“ upozorňuje šéf souboru opery Jiří Petrdlík a pokračuje: „Jsem hrdý na to, že v Plzni v rámci oslav Roku české hudby tento dluh napravíme a ukážeme našim návštěvníkům dílo Bedřicha Smetany z další perspektivy.“ Vrcholem celého večera bude slavná kantáta Česká píseň v původní verzi s klavírním doprovodem. Dále na koncertě zazní mimo jiné sbor Rolnická, který byl poprvé uveden v rámci oslav položení základního kamene Národního divadla, Píseň na moři, jež je prvním sborem napsaným Smetanou po jeho ohluchnutí, oblíbené Tři ženské sbory či poslední mistrova dokončená vokální skladba Naše píseň.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments