Od Janáčka k Schumannovi: Prague Philharmonia, Valentine Michaud a Oscar Jockel

Předposlední koncert orchestrální abonentní řady Prague Philharmonia nabízí nejrozmanitější program z celé série devíti koncertů. V sobotu 11. května se v Dvořákově síni Rudolfina orchestr představí s programem hudby evropských velikánů Janáčka, Martina, Milhauda a Schumanna. Dirigentské taktovky se tentokrát ujme vycházející dirigentská hvězda Oscar Jockel a sólistkou večera bude saxofonistka Valentine Michaud, první saxofonistka, která kdy vystoupila s Vídeňskou filharmonií.
Valentine Michaud (zdroj Topic PR)
Valentine Michaud (zdroj Topic PR)

„Celý koncert začneme obklopeni přírodou díky Janáčkově Suitě pro smyčce, pak postoupíme do úplně jiného světa – ztratíme se v Martinově polytonální baladické hudbě se sólovým saxofonem – a na konci první poloviny přijde Milhaudův taneční Scaramouche. Ve druhé polovině koncertu pak zazní ‚Jarní‘, symfonie Roberta Schumanna, která nás opět vrátí k původnímu motivu přírody,” komentuje program koncertu asistent šéfdirigenta Berlínské filharmonie a držitel ceny Herberta von Karajana Oscar Jockel.

Hudba je pro Oscara Jockela cestou do jiného vesmíru, v němž se člověk ztratí, aby se paradoxně skrze tuto ztrátu vrátil sám k sobě. Jako malý totiž trpěl vzácnou vadou sluchu, a právě hudba mu v té době pomáhala. „Nedokázal jsem komunikovat slovy, a tak jsem si místo toho sedl ke klavíru a s jeho pomocí jsem se snažil vyprávět příběhy, nebo spíš vyjádřit své pocity z událostí. V té době mi to ale připadalo jako naprosto normální a přirozené,” vzpomíná Jockel na své komunikační bariéry.

Prague Philharmonia otevře květnový koncert Leošem Janáčkem, jehož kompoziční jazyk se silnými vlivy z moravského prostředí, dozrál k opravdu mimořádné originalitě. Janáčkova Suita pro smyčce vznikla jako jeho vůbec první orchestrální dílo ještě na sklonku 70. let 19. století – největší slávy se přitom skladatel dočkal až o tři dekády později.

Také Symfonie č. 1 B dur „Jarní“ Roberta Schumanna je dílem, které předznamenává velkou budoucnost jejího geniálního autora, jednoho z nejvýznamnějších představitelů německého romantismu.

V centru večera pak stojí dvě kontrastní kompozice pro sólový saxofon, kterého se ujme talentovaná Valentine Michaud. Teskná, melodická Balada švýcarského skladatele 20. století Franka Martina představuje saxofon jako cituplný a tvárný nástroj. Jiskřivý Scaramouche Daria Milhauda zase staví do popředí virtuózní rozměr saxofonu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments