Americká houslistka Anne Akiko Meyers zahraje s PKF houslový koncert Philipa Glasse

Hvězdná houslistka Anne Akiko Meyers vystoupí v pondělí 8. dubna exkluzivně s PKF — Prague Philharmonia ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Houslistka, která ve dvanácti letech debutovala s Newyorskými filharmoniky a její umění obdivoval sám japonský císař Akihito, zahraje na svůj vzácný nástroj Ex-Vieuxtemps Guarneri del Gesù z roku 1741, houslový koncert Philipa Glasse. Kromě toho zahraje orchestr pod vedením svého hudebního ředitele a šéfdirigenta Emmanuela Villauma skladby českých hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.
Anne Akiko Meyers (foto Lisa-Marie Mazzucco)
Anne Akiko Meyers (foto Lisa-Marie Mazzucco)

Dramaturgie sedmého koncertního večera orchestrální řady A PKF — Prague Philharmonia bude více než zajímavá. Otevře jej energická předehra k nejslavnější opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Ta měla premiéru v roce 1866, kdy se Smetana konečně dostal na post kapelníka Prozatímního divadla a jež stála na samém počátku jeho významného působení v pražském hudebním prostředí.

Kontrastním prvkem k hudbě Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, jehož Romance a Symfonie č. 4 zazní v samém závěru večera, bude Koncert pro housle č. 1 Philipa Glasse. Skladba pro Glasse s typickými repetitivními postupy zazní v podání mezinárodně uznávané houslistky Anne Akiko Meyers, která se kromě tradičního repertoáru orientuje právě i na soudobou hudbu. Řada skladeb byla napsána přímo pro ni: kompozice Einojuhaniho Rautavaary, Arvo Pärta nebo skladba Fandango od Artura Márqueze, za kterou byla nominována na cenu Grammy.

Glassův Houslový koncert č. 1 představuje pro houslistu velkou výzvu: „Skladba je velmi meditativní. Hudební linku musíte cítit. Jakmile začnete počítat, může to celý proces úplně zničit. Uvnitř těch mnoha opakování existuje melodie, kterou stačí vynést na světlo – pak začnete vnímat její oduševnělost a příběh. Jako když zpívá mnich. Ten u toho také nemyslí na slova. Zpívá a soustředí se na dech a na jistý druh transformace,“ uvádí houslistka Anne Akiko Meyers.

Dnes již ikonického skladatele Philipa Glasse, který je posledním žijícím představitelem americké minimalistické školy, považuje houslistka za otce nové americké hudby: „Philipova hudba je promyšlená, tísnivá, uchvacující. Ukrývá v sobě jistou dávku mysticismu a něco velmi filmově přitažlivého,“ dodává Anne Akiko Meyers. Právě pro ni v současné době píše Philip Glass novou skladbu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments