Týden s hudbou: Koncerty, opery, TV, stream

V Týdnu s hudbou vám nabízíme přehled nejzajímavějších hudebních akcí z vašeho okolí doplněný o zajímavé TV a kino přenosy a záznamy jak z České republiky, tak ze zahraničí.
Témata:Ahmad Hedar Akademie komorní hudby Praha Andrej Borejko Arnheidur Eiríksdóttir Avery Amereau Berliner Philharmonie Bertrand Chamayou Bojan Z Česká filharmonie Česká Sinfonietta Česká studentská filharmonie Charles Olivieri-Munroe Christian Thielemann Claire Huangci Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art Daniel Matoušek Daniel Skála David Bösch Debashish Chaudhuri Deborah Cachet Dětská opera Praha Deutsche Oper am Rhein Emmanuel Villaume Ensemble Inégal Ewald Danel Fazil Say Filharmonie Brno Gábor Boldoczki Ian Burton Ivan Gajan Jan Schulmeister Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Vodička Kirill Petrenko Konstantin Ilievsky Krystian Adam Kryštof Marek Les Arts Florissants Luigi De Donato Lukáš Vasilek Marian Lapšanský Marko Ivanović Matej Sloboda Matouš Hasoň Ondřej Tichý OperaVision Orchestr Národního divadla Pablo Ferrández Pene Pati Petr Kadlec Petr Nouzovský PKF — Prague Philharmonia Prague Music Performance Pražský filharmonický sbor Radek Baborák Robert Carsen Ryusuke Numajiri Semjon Byčkov Semperoper Dresden Senja Rummukainen Sergei Nakariakov Severočeská filharmonie Teplice Slovenská filharmónia Slovenský komorný orchester Smetanovo trio Smetanovské dny Sounds of Diversity Ensemble Štátna filharmónia Košice Štěpán Rak Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK The Metropolitan Opera New York Théâtre des Bouffes du Nord Tomáš Jamník TV Noe TV Noe+ Václav Luks Vassily Sinaisky Wihanovo kvarteto William Christie Zbyněk Müller Zuzana Ferjenčíková
Tomáš Jamník (foto Herbert Slavík)
Tomáš Jamník (foto Herbert Slavík)

Praha

V úterý 19. března v 19:30 hodin zazní v Dvořákově síni Rudolfina Messiah HWV 56 Georga Friedricha Händela v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse a sólistů Deborah Cachet (soprán), Avery Amereau (alt), Krystiana Adama (tenor) a Luigiho De Donata (bas).

V rámci Březnovských hudebních setkání můžete v úterý 19. března v 19:00 hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera navštívit kytarový recitál Štěpána Raka.

V úterý 19. března v 19:00 hodin vystoupí v Koncertním sále Jana Drtiny sopranistka Zuzana Kohoutová a klavírista Ahmad Hedar v programu Ženy v hudbě. Zazní skladby Leeviho Madetojy, Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové.

Ve středu 20. března a ve čtvrtek 21. března v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Andrejem Borejkem a s trumpetisty Sergeiem Nakariakovem a Gáborem Boldoczkim. Uslyšíte Nu.Mu.Zu Gijy Kančeliho, Koncert pro dvě trubky a orchestr (česká premiéra)Fazila Saye a Z mého života (orch. George Szell)Bedřicha Smetany.

V rámci série koncertu Vážný zájem Atria Žizkov se ve středu 20. března ve 20:00 hodin uskuteční koncert Akademie komorní hudby pod vedením jejího uměleckého vedoucího, violoncellisty Tomáše Jamníka. Na programu koncertu zazní Smyčcový kvintet Antonína Vranického, Duo pro housle a violu a Smyčcové trio Gideona Kleina, Divertimento Wolfganga Amadea Mozarta a Plague Column (světová premiéra) Andrewa Harlana.

Marko Ivanović (foto David Konečný)
Marko Ivanović (foto David Konečný)

Ve čtvrtek 21. března v 19:30 hodin můžete v Dvořákově síni Rudolfina navštívit komentovaný koncert pro dospívající a dospělé S Čajkovským nejen u Labutího jezera. Vystoupí Česká studentská filharmonie pod taktovkou Marka Ivanoviće, programem provází Petr Kadlec.

Samostatný koncert děl Slávy Vorlové byl snem Moniky Jägerové, osoba a dílo Slávy Vorlové jsou i jejím dlouhodobým interpretačním zájmem. Slavnostní koncert k Roku české hudby ve čtvrtek 21. března v 19:30 hodin v prostorách pražského Rudolfina má ambice přiblížit unikátní českou skladatelku 20. století veřejnosti a ukázat, že nebyla jen epizodní tvůrkyní.

V pátek 22. března v 19:30 hodin vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina tenorista Pene Pati za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Emmanuela Villauma. Uslyšíte skladby Giacoma Pucciniho, Gaetana Donizettiho, Giuseppe Verdiho, Georgese Bizeta a dalších.

V pátek 22. března se v 19:30 hodin v Sále Bohuslava Martinů na pražské HAMU uskuteční koncert Akademických komorních sólistů pod taktovkou Matouše Hasoně. Sólisty večera budou Shoko Sakuma Kono – cembalo, Lizaveta Shvamberkova – flétna a Veronika Kaiserová – zpěv. Zazní Koncert pro cembalo a smyčce f moll Jiřího Antonína Bendy, Koncert pro flétnu a orchestr G dur, op. 29 Carla Philippa Stamitze, Árie Giulietty z opery Kapuleti a Montekové „Eccomi in lieta vesta… Oh, quante volte“ Vincenza Belliniho a Concerto Grosso č.1 pro smyčcový orchestr a klavír Ernesta Blocha.

Hudební workshop pro děti od 7 let s názvem 100 minut mezi tóny Ondřeje Tichého můžete navštívit v Rudolfinu v Sukově síní v sobotu 23. března v 10:30 a v 15:00 hodin.

V sobotu 23. března se v 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu uskuteční varhanní recitál Zuzany Ferjenčíkové, která zahraje skladby Petra Iljiče Čajkovského, Johanna Sebastiana Bacha, Franze Liszta, Bohuslava Martinů, Jeana Guilloua a svá vlastní díla.

V sobotu 23. března můžete v 11:00 hodin ve Stavovském divadle navštívit písňový recitál tenoristy Daniela Matouška a mezzosopranistky Arnheiður Eiríksdóttir. Uslyšíte Šest písní, op. 79 a Šest písní, op. 54 (výběr) Jana Křtitele Václava Kalivody a 6 písní, op. 15 (výběr) a Písně lesa, op. 31 Václava Jindřicha Veita.

Richard Strauss: Ariadna na Naxu, Stavovské divadlo – Arnheiður Eiríksdóttir (Skladatel) (foto Petr Neubert)
Richard Strauss: Ariadna na Naxu, Stavovské divadlo – Arnheiður Eiríksdóttir (Skladatel) (foto Petr Neubert)

V Dvořákově síni Rudolfina vystoupí v sobotu 23. března v 19:30 hodin klavírista Fazil Say se svým recitálem, kde zazní Sonáta B dur D 960 Franze Schuberta a jeho vlastní díla Sonáta pro klavír Nový život, 4 balady, Black Earth a Jazz Fantasies.

V neděli 24. března můžete navštívit na Nové scéně Národního divadla Miniopery pro rodiny s dětmi. V minioperách Šípková Růženka, Budulínek, O 12 měsíčkách a Karkulka Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka účinkují sólisté Dětské opery Praha a členové Orchestru Národního divadla.

V neděli 24. března v 18:00 hodin uvede Prague Music Performance v Multifunkčním sále DOX+ 6 Premieres, kdy v jeden večer zazní šest nových skladeb od čtyř skladatelů – Rolanda Dahindena, Didrika Ingvaldsena, Jana Dobiáše a Daga Magnuse Narvesena. Vystoupí freejazzový klavírista Alexander von Schlippenbach, klavíristka Hildegard Kleeb, klavíristka Ellen Ugelvik, český experimentální hudebník Mikuláš Mrva, PMP Orchestra, PMP Ensemble a Dust in the Groove.  

Brno

V úterý 19. března v 19:00 hodin vystoupí v Besedním domě klavírista Bojan Zulfikar-pasic, známý jako Bojan Z.

Ve středu 20. března v 19:00 hodin vystoupí v Sále Milosrdných bratří sopranistka Zuzana Kohoutová a klavírista Ahmad Hedar v programu Ženy v hudbě. Zazní skladby Leeviho Madetojy, Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové.

V pátek 22. března nabídne Filharmonie Brno v Besedním domě od 17:00 hodin a od 19:00 hodin program s názvem V orchestru. Pod taktovkou dirigenta Debashishe Chaudhuriho zazní Tábor a Blaník, symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany.

Ensemble Inégal (zdroj Ensemble Inégal)
Ensemble Inégal (zdroj Ensemble Inégal)

V neděli 24. března ve 20:00 hodin uvede v kostele sv. Janů soubor Ensemble Inégal oratorium Il serpente del bronzo (Bronzový had), ZWV 61 Jana Dismase Zelenky.

Ostrava

V pondělí 18. března v 18:30 hodin v City Campusu Ostravské univerzity vystoupí Sounds of Diversity Ensemble pod vedením dirigentů Mateje Slobody a Daniela Skály v programu Sounds of Diversity/Zvuky rozmanitosti/Dźwięki różnorodności. Uslyšíte skladby současných autorů Markéty Dvořákové, Przemysława Schellera, Mateje Slobody, Petra Šušky a Daniela Skály.

Ve čtvrtek 21. března a v pátek 22. března v 19:00 hodin vystoupí v kině Vesmír klavíristka Claire Huangci společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava a dirigentem Vassilyem Sinaiskym. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 G dur, op. 44 Petra Iljiče Čajkovského, Pavane pour une infante défunte (Pavana za mrtvou infantku) Maurice Ravela a Le baiser de la fée: Divertimento (Polibek víly) Igora Stravinského.

Olomouc

V úterý 19. března v 19:00 hodin můžete navštívit v Červeném kostele v Olomouci koncert Komorního souboru MFO a houslisty Jiřího Vodičky. Uslyšíte Concerto grosso č.4 D dur, op.6 Arcangela Corelliho, Houslový koncert A dur Hob. VIIa: 3 Josepha Haydna, Valčík A dur č. 1, op. 54 Antonína Dvořáka, Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave pro smyčcový orchestr, op. 35a Josefa Suka a Suitu pro smyčce Leoše Janáčka.

Ostatní regiony Čech

V Plzni vystoupí v rámci festivalu 44. Smetanovské dny v pondělí 18. března v 19:30 hodin v Domě hudby Smetanovo trio. Zazní Trio B dur, op. 11 Gassenhauer Trio Ludwiga van Beethovena, Klavírní trio c moll, op. 2 Josefa Suka a Klavírní trio č. 4 Dumky, op. 90, B166 Antonína Dvořáka.

Koncert s názvem Oslava roku české hudby se uskuteční 19. března v Muzeu Škoda Auto v Mladé Boleslavy. Česká Sinfonietta s Petrem Nouzovským a Radkem Baborákem zahrají Scherzo z Triumfální symfonie a Šárku Bedřicha Smetany, Koncert pro violoncello a orchestr h-moll, op. 104 a Karneval Antonína Dvořáka a V nový život Josefa Suka.

Ve čtvrtek 21. března v 19:00 hodin se v Krušnohorském divadle v Teplicích uskuteční koncert violoncellistky Senjy Rummukainen a Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Charlese Olivieri-Munroa. Uslyšíte La Tregenda z opery Le Villi a Intermezzo z opery Suor Angelica Giacoma Pucciniho, Koncert pro violoncello č. 9 B dur, G. 482 Luigiho Boccheriniho, Adagio s variacemi pro violoncello a orchestr, P. 133 a Balada o gnómech Ottorina Respighiho.

Češi v zahraničí

Semjon Byčkov (foto Petra Hajská)
Semjon Byčkov (foto Petra Hajská)

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem pokračuje ve svém evropském turné.
V pondělí 18. března vystoupí v Heinrich-Lades-Halle v Erlangenu s díly Antonína Dvořáka Othello, koncertní předehra, op. 93, Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 (sólista Pablo Ferrández) a Symfonie č. 7 d moll, op. 70. Program zazní také následující den, v úterý 19. března, v Isarphilharmonie v Mnichově.

Ve čtvrtek 21. března provede Česká filharmonie díla Antonína Dvořáka v Queen Elisabeth Hall v Antverpách. Zazní Karneval, koncertní předehra, op. 92, Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33 (sólista Bertrand Chamayou) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa.

V Paříži v Philharmonie de Paris vystoupí náš přední orchestr v pátek 22. března, kde na koncertě zahrají Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 (sólista Pablo Ferrández) a Symfonii č. 8 G dur, op. 88 Anglickou, a v sobotu 23. března s dvořákovským programem Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33 (sólista Bertrand Chamayou) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa.

Ve středu 20. března v 19:30 hodin zazní v Annenkirche v Drážďanech Messiah HWV 56 Georga Friedricha Händela v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse a sólistů Deborah Cachet (soprán), Avery Amereau (alt), Krystiana Adama (tenor) a Luigiho De Donata (bas). Stejné obsazení uvede tento program také v neděli 24. března v 11:00 hodin v Teatro La Maestranza ve španělské Seville.

S programem Zelenka – Responsoria vystoupí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem v pátek 22. března v 19:30 hodin v La Iglesia de la Encarnación v Bilbau ve Španělsku.

Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka vystoupí v sobotu 23. března společně s Berlínskou filharmonií a dirigentem Kirillem Petrenkem ve Festspielhausu v německém Baden-Badenu při provedení opery Elektra Richarda Strausse. Jako sólisté se představí Nina Stemme, Elza van den Heever, Michaela Schuster, Johan Reuter, Wolfgang Ablinger-Sperrhacke, v roli služebnic vystoupí Mariana Ambrožová, Eliška Grohová, Tereza Kurfiřtová, Ada Bílková, Zuzana Hirschová a Štěpánka Pýchová.

Kirill Petrenko (zdroj Pražské jaro)
Kirill Petrenko (zdroj Pražské jaro)

Slovensko

Ve středu 20. března v 18:00 hodin v Koncertní síni SF vystoupí Symfonický orchestr Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, Pěvecký sbor Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, klavíristky Anhelina Kydora a Kristina Borbat a houslista Martin Pavlík. Pod taktovkou Mariána Lejavy zazní Dawn Thomase Adèse, Koncert pro dva klavíry a orchestr d moll Francise Poulenca, Čtyři humoresky pro housle a orchestr, op. 89 Jeana Sibelia, Variace na Haydnovo téma, op. 56a Johannese Brahmse a Cantique de Jean Racine, op. 11 Gabriela Faurého.

Ve čtvrtek 21. března v 19:00 hodin můžete ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu navštívit koncert sólistů Konzervatoře v Bratislavě a Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu pod taktovkou Konstantina Ilievského. Společně zahrají Cigánske melódie, op. 20 Pabla de Sarasate, Koncert pro housle a orchestr č. 2 e moll, op. 64 Felixe Mendelssohn-Bartholdyho, Brilantná fantazii na motivy opery Carmen pro flétnu a orchestr Françoise Borneho, Koncert pro fagot a orchestr B dur, KV 191 a árii „Non piu andrai“ z opery Figarova svadba Wolfganga Amadea Mozarta.

Velikonoční koncert Státní filharmonie Košice se uskuteční ve čtvrtek 21. března v 19:00 hodin v Domě umění. Pod taktovkou Zbyňka Müllera zazní Sedm posledních slov našeho Spasitele na kříži HOB.XX:1 Josepha Haydna. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit tentýž den v 10:00 hodin.

Ve čtvrtek 21. března a v pátek 22. března vystoupí v Koncertní síni SF Slovenská filharmonie s dirigentem Ryusukem Numajirim a klavíristy Marianem Lapšanským a Ivanem Gajanem. Uslyšíte On Hearing the First Cuckoo in Spring Fredericka Delia, Koncert pro dva klavíry a orchestr č. 10 Es dur, KV 365 Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonii č. 1 B dur Jarní, op. 38 Roberta Schumanna.           

V neděli 24. března se v 15:00 hodin v Katedrále sv. Martina v Bratislavě uskuteční Velikonoční koncert Slovenského komorního orchestru pod uměleckým vedením Ewalda Danela. Zazní Sedem posledních slov našeho Spasitele na kříži Josepha Haydna.

Drážďany

Slovenský komorní orchestr (zdroj Slovenská filharmonie, foto Peter Brenkus)
Slovenský komorní orchestr (zdroj Slovenská filharmonie, foto Peter Brenkus)

Drážďanská Semperoper uvede v sobotu 23. března v 16:00 hodin premiéru inscenace opery Žena beze stínu Richarda Strausse. V hudebním nastudování Christiana Thielemanna a v režii Davida Bösche vystoupí Eric Cutler, Camilla Nylund, Evelyn Herlitzius, Andreas Bauer Kanabas, Nikola Hillebrand, Martin Mitterrutzner, Lea-ann Dunbar, Christa Mayer, Oleksandr Pushniak, Miina-Liisa Värelä, Rafael Fingerlos, Tilmann Rönnebeck a Tansel Akzeybek.

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 18. března můžete ve 20:15 hodin na ČT art zhlédnout Žebráckou operu Johanna Christopha Pepusche v úpravě Iana Burtona a kanadského režiséra Roberta Carsena v podání pařížského souboru Théâtre des Bouffes du Nord. Hudebně operu nastudoval William Christie se svým souborem Les Arts Florissants.

V pondělí 18. března ve 22:15 hodin nabídne ČT Art divákům další díl série Super diva, tentokrát s podtitulem Carmen. Operní průvodkyně Catarina Molderová se spolu s francouzskou mezzosopranistkou Gaëlle Arquezovou zamýšlejí nad původem Bizetovy Carmen.

Záznam koncertu Wihanova kvarteta z kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku z roku 2019 můžete zhlédnout v úterý 19. března v 7:10 hodin na TV Noe. Zazněl Smyčcový kvartet Es dur op.51 Slovanský Antonína Dvořáka a Koncert pro klavír a orchestr D dur Hob XVIII č.1 Franze Josepha Haydna (klavírista Jan Schulmeister).

Ve středu 20. března ve 12:05 hodin bude na TV Noe+ odvysílán záznam Koncertu na hladině Vltavy, který se uskutečnil v rámci Svatojánských slavností NAVALIS v roce 2022. Pod taktovkou Kryštofa Marka zazněla Kantáta č.3 k poctě Svatého Jana Nepomuckého Františka Xavera Thuriho a Chvalozpěv k Svatému Janu Nepomuckému od Jakuba Jana Ryby.

V pondělí 18. března ve 22:30 hodin na TV Noe+ a ve čtvrtek 21. března ve 14:00 hodin na TV Noe můžete viděl záznam koncertu Václava Hudečka z barokního sálu zámku v Konici. Kromě Václava Hudečka účinkují Jan Novák (housle), Klára Gibišová (klavír) a Lukáš Klánský (klavír).

V sobotu 23. března v 19:00 hodin nabídne server OperaVision stream opery Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského v inscenaci Deutsche Oper am Rhein. V hudebním nastudování Vitaliho Alekseenoka a v režii Michaela Thalheimera vystoupí Katarzyna Kuncio, Ekaterina Sannikova, Ramona Zaharia, Bogdan Baciu, Ovidiu Purcel, Bogdan Taloș, Ulrike Helzel, Valentin Ruckebier, Sergej Khomov, Mamuka Manjgaladze, Volker Philippi, sbor Deutsche Oper am Rhein a Düsseldorfer Symphoniker.

Koncert na hladině Vltavy, Navalis 2022 (zdroj TV Noe)
Koncert na hladině Vltavy, Navalis 2022 (zdroj TV Noe)

V sobotu 23. března nabídne v 17:45 hodin 15 českých kin přímý přenos premiéru inscenace opery Romeo a Julie Charlese Gounoda z Metropolitní opery New York. V hudebním nastudování Yannicka Nézet-Séguina a v režii Bartletta Shera účinkují Nadine Sierra (Julie), Benjamin Bernheim (Romeo), Samantha Hankey (Stefano), Frederick Ballentine (Tybalt), Will Liverman (Merkucio) a Alfred Walker (Otec Lorenzo).

V neděli 24. března ve 20:45 hodin uvede ČT art ve svém vysílání filmové zpracování operety Oskara Nedbala Polská krev.

V Neděli 24. března ve 21:40 hodin nabídne TV Noe ve svém vysílání záznam závěrečného koncertu Podzimního festivalu duchovní hudby 2016 z katedrály sv. Václava v Olomouci, kde zazněla 9. symfonie Ludwiga van Beethovena v podání Moravské filharmonie Olomouc pod vedením Jaromíra M. Krygela, Českého filharmonického sboru Brno a sólistů Lucie Silkenové, Jany Hrochové, Tomáše Černého a Gustáva Beláčka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments