Litomyšlské dny barokní tradice uvedou díla zapomenutých skladatelů

Přednášky, výstava a církevní akce budou vedle hudebních událostí součástí duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice. Přehlídku, jejíž čtvrtý ročník se usikuteční od 11. do 18. srpna 2019, zahájí v piaristickém kostele litomyšlský titulární biskup Pavel Konzbul mší. Zazní na ní skladba Missa SS. Apostolorum C dur slovenského barokního skladatele Gaudentia Dettelbacha.
Litomyšlské dny barokní tradice (foto Tereza Jiroušková)

Naprosto výjimečnou akcí bude představení nedávno znovuobjevené hudební produkce na kůru kostela Povýšení svatého Kříže z pera dvou zapomenutých litomyšlských skladatelů druhé poloviny 18. století,” uvedli organizátoři festivalu. Stěžejní část jejich díla bude provedena koncertně v novodobé premiéře v proboštském kostele, tedy přímo na místě, pro které byla tato hudba komponována. Skladatelům a jejich dílu se bude věnovat také výstava v regionálním muzeu otevřená od června do září.

Protože letošní rok je rokem 290. výročí kanonizace českého světce Jana Nepomuckého, obsahuje program svatojánskou pobožnost u jeho oltáře v proboštském chrámu spojenou s odhalením zrestaurované části oltářního nástavce. Chybět nebude ani barokní oslava svátku Nanebevzetí Panny Marie s procesím městem a tradiční pobožností u mariánského sloupu.

Návštěvníci se mohou také těšit na přednášku historika umění a kněze Radka Martinka na téma Nádhera a lesk barokní bohoslužby, ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl je připravována přednáška o restaurovaných obrazech křížové cesty v proboštském chrámu. Přednáška o situaci nekatolíků ve východních Čechách v barokní době se uskuteční ve spolupráci s nekatolickými církvemi v Novém kostele Církve bratrské.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat