Lotyšský parlament udělil občanství slavnému tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi

Lotyšský parlament dnes udělil občanství slavnému rusko-americkému tanečníkovi, choreografovi a herci Michailu Baryšnikovovi. Rodák z Rigy v sedmdesátých letech emigroval do USA, kde požádal o politický azyl. Podle lotyšského televizního kanálu TV Net bylo rozhodnutí parlamentu jednomyslné.

Michail Baryšnikov (zdroj FB M. Baryšnikova)

Loni v prosinci předal parlament komisi pro občanství, migraci a integraci společnosti k posouzení žádost udělit Michailu Baryšnikovovi lotyšské občanství za zvláštní zásluhy. Návrh podpořili zástupci všech poslaneckých klubů v parlamentu.

Devětašedesátiletý Michail Baryšnikov je v současné době občanem Spojených států, s nimiž Lotyšsko uzavřelo smlouvu o dvojím občanství. Umělec se dnes zúčastní ceremoniálu v parlamentu, kde mu předají lotyšský pas.

Michail Baryšnikov, který od patnácti let studoval v Petrohradu, je významnou osobností ruského baletu. Během turné v roce 1974 zůstal v Kanadě a následně emigroval do USA, kde požádal o politický azyl.

Stal se jedním z nejznámějších emigrantů z bývalého Sovětského svazu a legendou dvacátého století, v současnosti je považován za žijícího klasika světového baletu. V Rize v posledních letech pobýval několikrát. Loni se na scéně Lotyšské národní opery a baletu konala premiéra jeho one-man show Dopis pro člověka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat