Lubomír Zaorálek: Není nutné zastavovat kulturní akce

Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček se shodli na tom, že nyní není důvod kvůli šíření koronaviru zastavovat kulturní akce. Zaorálek to dnes uvedl na Twitteru.
Lubomír Zaorálek (zdroj YouTube)

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka jsou akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, bezpečné. Ministr vnitra Jan Hamáček přitom dnes řekl, že vývoj epidemie je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Podle Zaorálka ale hlavní hygienička Jarmila Rážová potvrdila, že v zaznamenaných případech nakažených z divadel a podobných kulturních zařízení hygienici neevidují žádná ohniska nemoci. Premiér Andrej Babiš dnes v novinářům v Ostravě řekl, že zrušení hromadných akcí může podpořit, rozhodnutí je ale na ministerstvu zdravotnictví a epidemiolozích.

„Mluvil jsem s Janem Hamáčkem a shodli jsme se, že teď není důvod zastavovat kulturní akce. Hl. hygienička potvrdila, že v evidovaných případech z divadel apod. neeviduje hygiena žádná ohniska. Akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, jsou bezpečné.“ napsal Zaorálek na Twitteru.

Na vyjádření Hamáčka o rušení hromadných akcí dnes v Ostravě reagoval premiér Andrej Babiš tím, že rozhodnutí může podpořit, ale stejně jako Hamáček není epidemiolog a nerozhoduje o tom. „Je potřeba, aby to rozhodnutí udělali ti, kteří mají k tomu kompetenci, a to jsou epidemiologové a samozřejmě je to zdravotnictví. Já s tím problém nemám, ale já ani pan Hamáček nejsme epidemiologové,“ řekl Babiš.

„Jediná metoda, která funguje na ten virus, je omezení kontaktů a zkomplikování předávání si nákazy,“ řekl dnes Hamáček. Podle něj je potřeba udělat co nejrazantnější opatření, která zamezí šíření viru, ale nezhroutí ekonomiku. „To znamená, povinnost nošení roušek i na hromadných akcích, asi v této fázi a v tomto počasí nemá cenu zavádět roušky plošně venku, to by přišlo, kdyby se trošku ochladilo. Určitě omezit hromadné akce, zvážit, jestli je nutné držet dál fotbaly, hokeje a tak dále,“ uvedl. Podle Hamáčka je nutné omezit potkávání se zejména v rizikových místech jako je Praha a střední Čechy.

Podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly lze čekat, že příští týdny bude tři až čtyři tisíce nově infikovaných za den. Dnes řekl, že situace by se měla zlepšit za tři týdny, kdy se projeví současná opatření. Křivka nakažených by mohla začít klesat.

Podle vyjádření Hamáčka je nutné se „za každou cenu“ udržet pod 120.000 nakaženými, aby systém nekolaboval. Za fatální chybu označil pak to, že se odkládalo znovuzavedení roušek.

V celém Česku je již zakázaná většina vnitřních hromadných akcí na stání pro více než deset lidí. Restaurace, bary nebo kluby mají omezenou otvírací dobu a zároveň nesmí vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení. Kvůli tempu šíření koronaviru se podle nařízení ministerstva zdravotnictví rozšířila ve školách povinnost nosit roušky nejen ve společných prostorách jako chodby či toalety, ale i při výuce ve třídách. Povinnost platí pro druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy.

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments