Lukáš Vondráček bude rezidenčním umělcem nadcházející sezony SOČRu

Rezidenčním umělcem nadcházející sezony Symfonického orchestru Českého rozhlasu bude vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu klavírista Lukáš Vondráček. Jeho provedení Dvořákova Klavírního koncertu má být 12. prosince jedním z vrcholů sezony. Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do sezony 2018/2019 s novým uměleckým vedením – Alexandrem Liebreichem v roli šéfdirigenta a uměleckého ředitele a Markem Šedivým na pozici hlavního hostujícího dirigenta. O nové sezoně orchestru dnes informoval jeho management.
Lukáš Vondráček (foto Petr Dyrc / FOK)

Program koncertní sezony poskytne prostor řadě dirigentů a sólistů. 4. února příštího roku zazní také světová premiéra skladby Jiřího Kadeřábka psané na objednávku SOČRu. Stěžejní linkou zůstává řada R – Když klasika je vášní, která zahrnuje dvanáct koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina a mezi hostujícími sólisty se objeví sopranistky Simona Šaturová, Chen Reiss, Pavla Vykopalová nebo Melanie Diener, mezzosopranistka Jennifer Johnston či hobojista Vilém Veverka. Celkem pět koncertů v této řadě diriguje nový šéf tělesa Alexander Liebreich.

Alexander Liebreich, Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Praha 26. března 2018 (zdroj SOČR / foto Petr Horník)

“Na práci v Praze se těším z několika důvodů. Jednak proto, že členové SOČRu jsou vynikající hudebníci, jednak je pro mě angažmá v rámci Českého rozhlasu, jedné z předních kulturních institucí v České republice, otázkou prestiže. A konečně mě velmi těší sepětí s kulturou, v níž má kořeny moje rodina,” uvedl německý dirigent Alexander Liebreich.

První koncert Liebreicha ve funkci šéfdirigenta SOČRu se uskuteční 20. září na festivalu Dvořákova Praha, na němž zazní díla předních amerických skladatelů dvacátého století Leonarda Bernsteina a Samuela Barbera a vedle nich zřídka uváděná kantáta Antonína Dvořáka Americký prapor. Zahajovací koncert 92. sezony SOČRu se pod vedením Johna Axelroda uskuteční 1. října v Rudolfinu. “Hned zahajovací koncert sezony připomene nedožitých sto let skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. Zazní na něm jeho Chichesterské žalmy. Současně se na programu objeví Mahlerova čtvrtá symfonie, kterou Bernstein miloval a celý život uváděl,” přiblížil dramaturg SOČRu Josef Třeštík.

Hlavní hostující dirigent Marek Šedivý s rozhlasovými symfoniky připraví dva z koncertů ve Studiu 1 zastřešených hlavičkou S – Tady žije SOČR. Pokračuje také cyklus speciálních projektů sdružených do řady N – Nové horizonty. V rámci nové sezony SOČRu se rovněž uskuteční společný večer Českého rozhlasu a Rozhlasu a televize Slovenska k výročí sta let od vzniku Československé republiky. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje 28. října s dirigentem Radkem Baborákem díla skladatelů Eugena Suchoně, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka a 28. května 2019 zahájí Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat